O koľko rýchlejšie sa nabíjanie, ak v zime predhrejete batériu? Výsledok vás prekvapí

Digitálne novinky 12 Dec 2023 , by
Arval Slovakia

Švédsky majiteľ Tesly Model Y ukázal, aký rozdiel predstavuje rýchle (jednosmerné) nabíjanie predhriatej alebo studenej batérie v chladnom počasí. Predkúrenie batérie je z hľadiska rýchleho nabíjania absolútne nevyhnutnou funkciou, najmä v chladnom počasí, ktoré teraz zažívame.

Predhrievanie batérie je v elektromobile nevyhnutné

 

Uvedenie článkov batérie na optimálnu teplotu pred nabíjaním nielen predĺži životnosť batérie, ale pomôže aj maximalizovať dojazd a skrátiť čas nabíjania. Predhriatie teploty batérie tiež zabezpečí bezpečné nabíjanie. Jednoducho povedané, táto funkcia v podstate zahreje batériu na teplotu nad bodom mrazu a umožní jej nabíjanie maximálnym prúdom. Vedľajším účinkom je, že počas procesu zahrievania sa zahrieva aj vnútro batérie. Tepelná príprava batérie elektromobilu vo všeobecnosti neprináša žiadne nevýhody okrem mierne vyšších nákladov na energiu.

Rozdiely v nabíjaní studenej alebo predhriatej batérie skúmal švédsky majiteľ Tesly Model Y, ktorý v aktuálnom zimnom počasí uskutočnil zaujímavý test. Video, ktoré je zverejnené na kanáli It's Only Electric na YouTube, nás zavedie na nabíjačku Tesla Supercharger V3, kde sa predhriata batéria elektromobilu Tesla nabíja pri teplote -1 stupeň Celzia z 10 %.

Rozdiely v účtovaní sú kľúčové

Batéria sa dokázala nabíjať výkonom až 238 kW a nabíjanie z 10 % na 80 % SoC trvalo 33 minút. Majiteľ Modelu Y hovorí, že bežne podobný nabíjací cyklus absolvuje za približne 27 minút, ale vzhľadom na to, že išlo o nabíjanie vo veľmi chladnom počasí, 6 minút navyše nie je zlý výsledok. Ako však bude fungovať nabíjanie studenej batérie? Majiteľ sa k tej istej nabíjačke vrátil o dva dni neskôr po tom, čo vozidlo stálo vonku v mrazivom počasí.

Tentoraz bola vonkajšia teplota -4 °C, čo je o niečo chladnejšie ako minule, ale majiteľ tvrdí, že teplotný rozdiel nie je taký veľký, aby to malo význam pri porovnaní týchto dvoch možností. Hneď po zapojení nabíjačky je jasné, že rýchlosť nabíjania sa zvyšuje oveľa pomalšie ako pri predhriatej batérii. Tesla dokončila nabíjanie z 10 na 80 % za 42 minút, teda takmer o 10 minút neskôr v porovnaní s nabíjaním predhriatej batérie. Dôležitejšie je, že batéria prijala oveľa nižší maximálny nabíjací výkon (135 kW), ktorý je výrazne nižší ako 238 kW v predchádzajúcom teste.

1

Funkcia, ktorú ocenia tí, ktorí musia parkovať vonku
Veľmi zaujímavé je porovnanie dvoch kriviek nabíjania, ktoré ukazuje takmer rovnú krivku pre nabíjanie studenej batérie a klesajúcu krivku pre batériu, ktorá bola predhriata. Obe nabíjania mali takmer identický priebeh od 50 % do 80 %, veľký rozdiel bol v prvej polovici nabíjania, keď sa predhriata batéria nabíjala oveľa rýchlejšie ako studená batéria.

Záver testu je jasný: ak chcete dosiahnuť efektívne a rýchle nabíjanie a tiež ak vám záleží na zdraví vašej batérie, mali by ste ju pred nabíjaním v zime predhriať. A ak si kupujete elektromobil, uistite sa, že umožňuje predhrievanie batérie. Táto funkcia totiž nemusí byť dostupná vo všetkých modeloch.

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej