pastiar

Pästný šerm

Zaujímavosti 15 Nov 2022 , by
Arval Slovakia

vitaz

Ján Zachara na stupňoch víťazov na XV. olympijských hrách v Helsinkách

Ján Zachara sa narodil v dedinke Kubrá, dnes jednej z mestkých častí Trenčína. Jeho otec striedal rôzne robotnícke profesie, pracoval napríklad na píle alebo v textilnej továrni, kde pracoval aj Zacharova matka. Ján sa vyučil za strojného zámočníka a opravoval tkáčske stroje. Ako malý chlapec chcel hrať futbal. Pre jeho nízky vzrast mu však futbaloví tréneri neveľmi verili a dávali ho do brány, aby príliš  neprekážal. Ale Ján chcel športovať. Zlom v jeho športovej kariére  prišiel v čase, keď mu bolo 15 rokov. Vtedy sa rozhodol zavesiť  kopačky na klinec a zmeniť šport. Vydal sa na dráhu boxera.  Jedným z dôvodov bolo i to, že textilný závod, v ktorom pracoval,  podporoval okrem futbalu aj boxerský klub.

POČIATOČNÁ NEDÔVERA

Ani tréneri boxu však k nemu nepociťovali prílišnú dôveru. Podľa nich bol malý a chudý a na box nemal predpoklady. Nakoniec sa ho predsa len ujal jeden z trénerov v miestnej sokolovni len preto,  že sa dobre poznal s Jánovým otcom. Podmienkou však bolo, že  sa do ringu postaví, keď trošku zosilnie. Čo sa síce podarilo, aj  tak mu ale jeho telesné predpoklady predurčili takzvanú perovú váhu, teda kategóriu pre boxerov do 57 kilogramov. Ján nikdy nevynikal silou ani tvrdosťou úderov, bol ale rýchly, obratný a dobre  dokázal vycítiť, čo urobí súper. Sám box nazýval ako pästný šerm. Prvýkrát sa postavil do ringu v roku 1944 a o dva roky neskôr sa stal majstrom Slovenska. V rovnakom roku reprezentoval Československo na medzinárodnom turnaji, ktorý bol určený slovanským národom. Ani fanúšikovia v Prahe mu príliš neverili. „Hej, to lepšieho nemáte? To ste sem poslali takú dážďovku?“ Kričali  na neho. Čoskoro si však získal nielen ich rešpekt, ale aj rešpekt  súperov. Dostal sa totiž do finále. V ňom rozhodca nakoniec  prisúdili víťazstvo ruskému protivníkovi, ale obecenstvo dávalo  najavo svoju nespokojnosť. Márne, Ján Zachara vo finále prehral.  Vtedy sa hovorilo o veľkej nespravodlivosti, no Ján Zachara sa stal v osemnástich rokoch novým objavom. Týždenník Ruch zverejnil  jeho fotografiu na titulnej strane s titulkom: Najmladší a najlepší.

BEZ PASU A BEZ HIER

V roku 1948 sa konala prvá povojnová olympiáda. Od posledných hier pod piatimi kruhmi uplynulo 12 rokov. V nominácii  československej výpravy nechýbal ani Ján Zachara, nakoniec však do Londýna neodletel. Jeho miesto pripadlo komunistickému funkcionárovi, ktorý sa po hrách z Londýna nevrátil. Ján Zachara na túto situáciu spomínal takto: „Najprv mi zobrali miery a potom pas.“ hotový cestovný doklad mu bol odobratý, lebo ho nepotreboval. V Londýne vtedy získal zlatú medailu Július  Torma, ktorý sa stal neskôr Zácharovým radcom a trénerom.

TRIUMF V HELSINKÁCH

O štyri roky neskôr prišla preslávená olympiáda v Helsinkách. Vo svete v plnom prúde prebiehala studená vojna, ale na rozdiel od londýnskych hier sa na olympiáde tentoraz zúčastnili  aj sovietski športovci. Len bývali v inej časti ako športovci zo  Západu. A s nimi aj zástupcovia krajín sovietskeho bloku, teda aj  Československa. Ján Zachara na olympijské hry skoro znova neodišiel, nakoniec mu ale pomohlo prihovorenie sa Júliusa Torma. Veľa nádejí sa však do mladého boxera nevkladalo.

Olympiáda v Helsinkách skončila pre československých športovcov obrovským úspechom. Len Emil Zátopek získal tri zlaté medaily, celkove ich výprava priviezla sedem, ale len jedna bola od slovenského športovca. Úspech Jána Zacharu sa veľmi oslavoval  najmä v rodnom Trenčíne. Napríklad členovia tamojšej sokolskej jednoty sľúbili odpracovať tisíc brigádnických hodín v telocvični a zamestnanci závodu medzi sebou vybrali 10 200 korún, ktoré  venovali Jánovi Zacharovi. Nebola to však jediná odmena, ktorú  boxer získal.

„Keď som prišiel domov, dostal som 12 dielov Stalinových  spisov. Od povereníka, ktorý mal na starosti ľahký priemysel, som dostal tri metre látky. Keď niekto čaká, že nejaké financie to bola  doba, keď sa každý držal, že musí byť amaterizmus. Bolo veľa ľudí,  ktorí do športu hovorili, ale nie v prospech športovca, a tak som videl istotu iba v zamestnaní. Ja som profesionála nechcel nikde  robiť,“ spomínal po mnohých rokoch.

MELBOURNE A KONIEC

Čoraz viac však jeho kariéru ovplyvňovala politická situácia. Za jednu z porážok mu dokonca hrozil zápis v trestnom registri.  Napriek tomu sa ešte na jednu olympiádu pozrel, a to v roku  1956 do Melbourne. Na svoj úspech z Helsínk ale nenadviazal a skončil vo štvrťfinále. Návrat domov bol však náročný. Ovplyvnil ho fakt, že jedna z československých atlétok, Olga Fikotová, sa  na hrách zoznámila s americkým kladivárom, s ktorým sa zasn- úbila. Všetci československí športovci sa tak vracali do vlasti v sovietskej réžii. Namiesto leteckým transportom sa prepravili loďou  do Vladivostoku, odtiaľ Transsibírskou magistrálou do Moskvy  a z Moskvy letecky do Prahy. Cesta trvala spolu 34 dní. Po návrate sa Ján Zachara ešte chvíľu venoval boxu, ale v roku 1959, ako dvojnásobný otec, zavesil na klinec aj boxerské rukavice. Začal pracovať v oceliarni, kde vydržal do dôchodku. Do boxerského ringu sa neskôr síce vrátil, ale len ako tréner.

boxer

JÚLIUS TORMA

Prvé boxerské zlato z olympiády získal pre Československo  Július Torma. Vybojoval aj zlato a dva bronzy na majstrovstvách Európy. Narodil sa v Budapešti, kam jeho rodičia  odišli po prvej svetovej vojne za prácou. V roku 1946 sa rodina vrátila späť na Slovensko a Július reprezentoval našu krajinu na olympiáde v roku 1948 v Londýne, kde získal zlatú  medailu napriek tomu, že do finálového zápasu nastúpil so zlomeným palcom ľavej ruky. Po ukončení aktívnej kariéry  sa stal trénerom. Veľmi ovplyvnil aj Jána Zacharu, ktorý vybojoval zla olympijskú medailu v boxe štyri roky po ňom.

torma

 

Čítať ďalej Zobraziť menej