Plne elektrické Ferrari príde už v roku 2025. Automobilka varuje pred Čínou

Electrické vozidlá 11 Jun 2024 , by
Arval Slovakia

Hoci talianska automobilka Ferrari neplánuje uviesť svoj prvý čisto elektrický superautomobil na trh skôr ako koncom budúceho roka, neznamená to, že nesleduje konkurenciu. Svojich konkurentov varuje najmä pred prichádzajúcimi čínskymi elektromobilmi. Šéf Ferrari tvrdí, že európske automobilky by nemali podceňovať dravú čínsku konkurenciu. „Pre mňa je to výzva k akcii pre Európu,“ povedal Benedetto Vigna, výkonný riaditeľ Ferrari, v rozhovore pre BloombergTV.

Európe sa nepáči čínska podpora

Európskej únii a jednotlivým čínskym krajinám sa dlhodobo nepáči čínska podpora výrobcov elektromobilov, ktorá ich môže dostať na ceny, ktorým môžu európski výrobcovia automobilov len ťažko konkurovať. Varovanie prichádza v čase, keď sa napätie medzi Čínou a Európou stupňuje pred termínom, do ktorého má Európska únia oznámiť výsledky svojho protisubvenčného vyšetrovania dovozu čisto elektrických vozidiel z Číny.

Čína pohrozila odvetnými opatreniami, ak Európska únia zavedie protisubvenčné clá na čínskych výrobcov elektrických vozidiel. Je pripravená zaviesť clá až do výšky 25 % na dovoz vozidiel s väčšími motormi. „Ľudia to definujú ako vojnu, ale pre mňa je to príjemná súťaž,“ komentoval Vigna prebiehajúci obchodný spor s Čínou.

Nové čínske clá by mohli mať vážny vplyv na výrobcov luxusných automobilov, ako sú Porsche, Audi a Range Rover, na ktorých pripadá väčšina čínskeho dovozu v tomto segmente. Samotného Ferrari by sa to až tak nedotklo, keďže je menej vystavené clám ako jeho konkurenti. „Čína nie je pre Ferrari tým, čím je pre iné luxusné značky,“ hovorí Vigna. „Trh v Číne ešte stále nie je vyspelý,“ vysvetlil. V súčasnosti má Ferrari v Číne trhový podiel menší ako 10 %.

1

Elektrické Ferrari príde do konca budúceho roka

Ferrari stále pracuje na svojej elektrickej budúcnosti. Šéf maranellskej automobilky potvrdil, že prvé plne elektrické Ferrari EV bude predstavené vo štvrtom štvrťroku 2025. V novembri minulého roka Vigna uviedol, že práce na elektrickom Ferrari prebiehajú podľa plánu, ale v niektorých procesoch je automobilka dokonca v predstihu. Tvrdil, že Ferrari urobilo „veľký krok vpred“ v treťom štvrťroku 2023. Podľa Vignu bude prvý elektromobil Ferrari „jedinečný v každom ohľade“. Uviedol, že o kúpu prvého elektromobilu Ferrari už prejavilo záujem niekoľko klientov. „Čakajú na naše ekologické auto,“ povedal šéf Ferrari.

Taliansky výrobca superaut stavia vo svojom domovskom meste aj úplne novú továreň na výrobu elektromotorov, meničov a batérií pre elektromobily Ferrari. Vigna v rozhovore uviedol, že e-továreň bude hotová do júna 2024. Cieľom Ferrari je, aby hybridné a elektrické vozidlá tvorili 60 % predaja do roku 2026. Minulý rok automobilka uviedla na trh svoje prvé plug-in vozidlo, plug-in hybridný model SF90 Stradale.

Čítať ďalej Zobraziť menej