elektraren veterna

Pri pobreží Británie sa začína stavať najväčšia morská veterná farma sveta

Zaujímavosti 10 Aug 2023 , by
Arval Slovakia

Celkovo 277 turbín Haliade-X s výkonom 13 MW od spoločnosti GE Renewable Energy bude nainštalovaných približne 130 km od pobrežia Yorkshire. O to sa postará loď Voltaire, najväčšie inštalačné plavidlo na mori, aké bolo kedy postavené. Táto nízkoemisná loď má nosnosť 3 200 ton. Každá turbína je vysoká 260 metrov - dvakrát viac ako London Eye. Rozsah veternej farmy Dogger Bank je obrovský, pokrýva plochu takmer takú veľkú ako Greater London. Vyrastie na morskom dne, ktoré kedysi tvorilo pevninský most medzi Spojeným kráľovstvom a Európou.

Po úplnom dokončení bude mať inštalovaný výkon 3,6 GW elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, čo je dva a polkrát viac ako ďalšia najväčšia veterná farma na mori, a bude schopná vyrábať dostatok čistej energie na napájanie 6 miliónov domácností ročne.

V prípade fáz Dogger Bank A a B sa prvý výkon veterných turbín očakáva v lete 2023, resp. v lete 2024, pričom komerčná prevádzka sa začne približne o šesť mesiacov neskôr, zatiaľ čo inštalácia turbín na Dogger Bank C sa začne v roku 2025.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej