elektrika_VW

Prvé SUV v elektrickej rodine ID

Electrické vozidlá 20 Sep 2022 , by
Arval Slovakia

ID4

Smelý plán je súčasťou stratégie uhlíkovej neutrality Way to ZERO (cesta k nule), ktorú wolfsburgská automobilka pred nedávnom ešte urýchlila nadstavbou ACCELERATE (pridať plyn). V nasledujúcich rokoch sa chystá každý rok uviesť na trh nový model elektromobilu. 

Priekopníkom VW v elektrizujúcom podniku bez emisií bol omdel ID 3, ktorý si svetovú premiéru odkrútil pred tromi rokmi na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom a stal sa tak prvým členom rodiny ID. To bolo ešte naživo. Volkswagen ID 4 sa totiž kvôli korona vírusovej pandémií musel uspokojiť "iba" s digitálnou premiérou online. Zatiať posledný prírastok do rodiny ID, štvorkolka ID4 GTX sa predstavil pri minuloročnej aprílovej spektakulárnej premiére v hangári na bývalom berlínskom letisku Tempelhof. Do roku 2029 pripravuje VW na trh uviesť 75 modelov elektromobilov a dosiahnuť celosvetové predaje okolo 26 miliónov kusov. 

ID 4 je prvým SUV batériový elektromobil wolfsburgskej automobilky. Rovnako ako ID 3 je postavený na novej modulárnej platforme MEB. Automobilka sa chváli, že model ID 4 je prvým autom značky, ktorá je vyrábaná s  neutrálnou uhlíkovou bilanciou. A pokiaľ je auto dobíjané elektrinou z obnoviteľných zdrojov, ako napríklad VW Naturstrom, zostane jeho uhlíková bilancia neutrálna takisto v prevádzke.

"Esúvéčka" dnešných dní už dávno nie sú robustné krabice na štyroch kolesách, ktoré na cestách budili rešpekt svojou veľkosťou. Design automobilov tejto kategórie sa v behu času kultivoval s dôrazom na čo možno najefektívnejší priebeh, teda čo najmenšiu spotrebu energie. VW ID 4 je zástupcom novej generácie SUV a ako taký sa môže pochváliť skvelým koeficientom aerodynamického odporu vzduchu - 0,28. Mestské SUV sa vyznačujú kompaktnými rozmermi - 4584 mm dlhé, 1852 mm široké a 1622 mm vysoké. Vďaka rázvoru 2770 mm ponúkajú posádke veľkorysý priestor. Predok z logických dôvodov postrádajúci mriežku chladiča pôsobí kultivovane a esteticky. Predné svetlomety dodávajú vozidlu priateľský výraz. Štandardne je VW ID 4 vybavený svetlometmi s LED technológiou. Pre najvyššiu verziu GTX s pohonom všetkých kolies sú k dispozícií svetlomety IQ Light LED Matrix. Tie ponúkajú automatickú reguláciu diaľkových svetiel a interaktívne prvky Welcome Light. Pre výbavové stupne Pure a Pro sú za príplatok. ID 4 má v základnom prevedení 18" (Pure), alebo 18" (Pro) oceľové kolesá. Verzia GTX potom spolieha na 20" kolesá z ľahkej zliatiny. 

Interiér "ničím" neprekvapí. V duchu novodobej elektrickej etapy mobility je puristický, až je človeku smutno. Futuristi jasajú, tradicionalisti zazerajú. Zabudnite na klasickú palubnú dosku pred vodičom. Tu v prípade ID 4 nahradil ID Display, digitálny prístrojový štít s farebným displejom o veľkosti 5,3" V strede palubnej dosky je vsadená dotyková obrazovka s uhlopriečkou 10" za príplatok až 12" Displej je súčasťou balíčka Navigácia Discover Pro. Vodič tak môže funkcie auta ovládať hlasom. V základnej výbave je aj inteligentná svetelná lišta ID Light na prístrojovej doske auta pod čelným sklom. Vďaka nej auto s vodičom komunikuje podobne ako super auto KiTT z legendárneho seriálu Knight Rider. O útulnosť v priestrannom interiéri sa stará ambientné osvetlenie s desiatkami farieb. Komu by to bolo málo, ten si môže priplatiť za tridsať farebných odtieňov. Praktickosť ID 4 pre bežnú aj sviatočnú premávku zabezpečuje batožinový priestor v objeme 543 litrov. Po sklopení zadných sedadiel je pre náklad k dispozícií objem 157 litrov. 

ID 4 s výbavou Pure spolieha na jeden elektromotor s výkonom 125 kW, ktorý poháňa zadnú nápravu. Elektrinu dodáva 344 kilogramov vážiaci akumulátor s kapacitou 52 kWh. Vylepšený variant Pro dostala motor s výkonom 150 kW a kapacitu akumulátora 77 kWh, ktorý bez 7 kg váži pol tony. Vrcholná verzia GTX s pohonom všetkých 4 kolies 4MOTION disponuje dvoma elektromotormi s celkovým výkonom 220kWh. Kapacita akumulátora je zhodná s variantom Pro. Pure si na 100 km jazdy vystačí s 16,8 kWh, Pro spotrebuje iba 17,3 kWh. GTX posúva spotrebu energie až na 18,4 kWh na 100 km. VW zákazníkom garantuje, že batéria si uchová najmenej 70% svojej pôvodnej kapacity aj po 8 rokoch, alebo prejdení 160 000 km. Automobil sa môže nabíjať doma napríklad prostredníctvom nabíjačky ID Charger. Na cestách môžu motoristi využiť službu We Charge. Po celej Európe tak môžu využiť viac než 150 tisíc nabíjacích stojanov vrátane siete rýchlo nabíjacích staníc IONITY. Pri stojanoch týchto nabíjačiek, ktoré ponúkajú rýchlo nabíjanie 125 kW, môže batéria za 30 minút dobiť dostatkom elektriny na 300 km. Maximálna rýchlosť u všetkých variantov je limitovaná 160 km/hod.

Volkswagen minulý rok plánoval na svetové trhy dodať 150 000 kusov modelu ID 4, čo predstavuje tretinu z celkovej plánovanej ročnej produkcie elektromobilov wolfsburgskej značky. A ďalší členovia ID čakajú na uvedenie na trh. Iba pre Čínu bude určený model ID 6X/CROZZ. Pre celý svet potom VW pripravuje ID 5. A už tento rok ma nasledovať novodobá interpretácia legendárneho busu ID BUZZ.

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej