Rivian ukázal dva nové elektromobily, ktoré pôjdu na dračku

Electrické vozidlá 12 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

Spoločnosť Rivian sa začiatkom tohto roka musela vyrovnať s prepúšťaním, znížením ratingu analytikov a poklesom akcií. Jej elektromobily Rivian R1S a R1T však zaznamenali úspech doma v USA a spoločnosť nepoľavila vo svojom úsilí. Nedávno predstavila dlho očakávaný lacnejší model Rivian R2 - zrejme nasleduje cestu Tesly a od veľkých luxusných vozidiel sa presúva k menším.

1

Rivian R2 má prakticky rovnaké rozmery ako Tesla Model Y, najpredávanejší automobil na svete v roku 2023, s dĺžkou 4 715 mm, výškou 1 700 mm a rázvorom 2 935 mm. Ponúkne priestranný batožinový priestor a niekoľko dizajnových úprav - napríklad sťahovacie/sklápacie zadné okno.

2

Vozidlo bude samozrejme vybavené americkým konektorom NACS (konektor Tesla). V interiéri nájdeme okrem iného dve odkladacie schránky. Zadné a dokonca aj predné sedadlá sa dajú sklopiť úplne do roviny, čím vznikne naozaj veľký priestor.

3

Elektromobil Rivian R2 bude k dispozícii vo verziách RWD (jeden motor), AWD (dva motory) a AWD s tromi motormi. V každom prípade ponúkne minimálny dojazd 483 km. Trojmotorová verzia dokonca zrýchli z 0 na 100 km/h za približne tri sekundy. Vozidlo ponúkne aj tretiu úroveň robotizovaného riadenia, Rivian však neuviedol, kedy presne.

4

5

6

Zaujímavé je, že spoločnosť Rivian stavila na vlastný formát batériových článkov 4695, t. j. priemer 46 mm a výška 95 mm. Z nich zostavuje svoje vlastné batériové bloky. Na porovnanie, nové batériové články Tesla 4680 sú o 15 mm menšie. Tu vidíme dosť možno najväčší potenciálny "zádrhel" pre budúcnosť spoločnosti Rivian - prečo vytvárať ďalší štandard a nepoužiť ten, ktorý má konkurencia a určite sa bude vyrábať v násobkoch?

RJ Scaringe, šéf spoločnosti Rivian, oznámil, že štartovacia cena elektromobilu Rivian R2 bude 45 000 USD pred dotáciami. To je veľmi konkurencieschopná úroveň. Škoda, že sa auto začne predávať až v prvej polovici roka 2026, a to pravdepodobne prevažne v USA.

Okrem toho spoločnosť Rivian oznámila, že oproti pôvodným plánom sa Rivian R2 začne vyrábať v pôvodnej "starej" továrni v Normale (Illinois) namiesto novej továrne v Georgii za 5 miliárd dolárov. Oneskorenie údajne nebude dlhé, ale Rivian vďaka nemu ušetrí 2,25 miliardy dolárov, čo je v tejto chvíli nepochybne veľké plus.

Po vzore Steva Jobsa si Scaringe nechal "ešte jednu vec" na záver svojej prezentácie. A rozhodne to nebola žiadna maličkosť. Predstavil ďalší elektromobil, crossover Rivian R3 (plus trojmotorovú verziu R3X). Ide o zatiaľ najmenší a najlacnejší plánovaný elektromobil Rivian, ktorého silueta silne pripomína prvé modely Volkswagen Golf. Na trh sa dostane po modeli R2 a zatiaľ nie sú známe žiadne ďalšie podrobnosti.

Spoločnosť Rivian predstavila niekoľko veľmi zaujímavých elektromobilov a my sa už nevieme dočkať, kedy oznámi ich dostupnosť v Európe. Budú vítaným doplnkom našej už aj tak dosť rozsiahlej ponuky.

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej