elektromobil madarsko

S ELEKTROMOBILOM PO EURÓPE - Do Maďarska

Užitočné tipy 25 Jul 2023 , by
Arval Slovakia

V Maďarsku panuje počas leta krásne počasie. V júli a v auguste je tu najstálejšie teplé počasie, na letnú dovolenku teda ideálny čas. I vďaka tomu sa v lete takmer každý deň koná nejaká akcia pod šírym nebom, ako sú festivaly alebo koncerty. Jeden z najvýznamnejších hudobných festivalov je napríklad Sziget v Budapešti.

Podľa údajov monitoringu European Alternative Fuels Observatory, ktorého zriaďovateľom je Európska komisia, bolo v Maďarsku k prvému štvrťroku tohto roka 3324 nabíjacích bodov splňujúcich pod- mienky nariadenia o infraštruktúre pre alternatívne palivá (AFIR). Z toho na AC nabíjačky pripadalo 2802 bodov. Vo väčši- ne prípadov (2708) ide o nabíjanie strednej rýchlosti 22 kW. Na DC nabíjačky pripadá 522 bodov. Ultrarýchle nabíjanie je možné na 142 z nich, z čoho je osem staníc Tesla Supercharger. Nabíjacie miesta sú podobne ako v iných európskych krajinách umiestnené najčastejšie pri nákupných centrách (Lidl, Penny Market), či pri benzínových pumpách MOL. V Maďarsku prevádzkujú nabíjacie miesta aj Ionity, E.ON, Shell, e-Mo-bi a ďalší. Najväčšiu sieť spravuje Mobiliti. Cenné rady na cestu v slovenčine ponúka web villanyautosok.hu. Väčšina nabíjačiek nie je zdarma, ale k hlavným sieťam je možné ľahko pristupovať prostredníctvom mobilných aplikácií a kariet RFID od väčšiny medzinárodných poskytovateľov služieb.

1. BUDAPEŠŤ

budapest

Maďarská metropola je obľúbeným výletným cieľom, a to nielen v lete. Okrem historického centra a ďalších pamiatok s obľúbeným výletným cieľom predovšetkým termálne kúpele, ktorých je v meste niekoľko. I keď počas leta teploty v Budapešti atakujú i hranicu 40 °C, termály sú hodne navštevované i v letných mesiacoch. To platí predovšetkým o kúpeľoch Széchenyi, ktoré sú najznámejšie nielen v Budapešti, ale i v celom Maďarsku. Majú prekrásne vonkajšie priestory, vrátane vonkajšieho plaveckého bazénu. Kúpele sa rozprestierajú v mestskom parku, sú obklopené mnohými nádhernými pamätihodnosťami. Neďaleko je i zoologická záhrada. 

Nabíjanie: Z logiky veci vyplýva, že v hlavnom meste je koncentrácia nabíjacích bodov najvyššia. Nájdete tu päť Tesla Superchargers, svoje nabíjačky tu majú aj siete Ionity, Mobiliti, MOL, Shell a ďalšie.

2. BALATON

balaton

Klasickou letnou destináciou je Balaton. Jazero, ktoré získalo prezývku maďarské more, je počas letných mesiacov vyhľadávaným turistickým cieľom. Okrem vodných športov, ktoré si je možné užívať priamo na jazere, je okolie obľúbené medzi cyklistami. Miestne cyklocesty sú predovšetkým rovinaté, bez náročných stúpaní. V okolí je aj veľa zaujímavých výletných cieľov. Napríklad jazerná jaskyňa Tapolca, ktorú si môžete prezrieť na lodičke. Jaskynný komplex je dlhý 5 kilometrov a nachádza sa v hĺbke len 15 až 20 metrov pod mestskou zástavbou. V meste Hevíz sú termálne kúpele, ktoré patria medzi najobľúbenejšie v celom Maďarsku. Ide o netradičný zážitok, lebo v tomto prípade nejde o bazén s termálnou vodou, ale kúpanie prebieha priamo  v termálnom jazere, do ktorého vyvierajú termálne pramene. Mestečku Keszthely na východnom brehu jazera Balaton dominuje barokový zámok. Výstavba zámku Festetics trvala celých sto rokov, než bol v polovici 19. storočia dokončený. Dnes patrí medzi najväčšie zámocké sídla v Maďarsku. V zámku je dnes múzeum, ku ktorému prilieha zámocký park.

Nabíjanie: Okolie najväčšieho stredoeurópskeho jazera má pokryté nabíjačkami sieť Mobiliti.  Nachádzajú  sa v Balatonfürede, v Siófoku a v Keszthely (vždy 2× AC 22 kW).

3. PÉCS

pecs

Mestečko Pécs patrí medzi najpôvabnej- šie mestá v Maďarsku. Býva nazývané i ako „Brána do Chorvátska“. Mesto je ovplyvnené stredomorskou klímou, ktorá navodzuje takmer prímorskú atmosféru. Miešajú sa tu stopy antiky, kresťanstva, islamu i judaizmu. Sú to práve staroveké pamiatky, ktoré mestu zaistili zápis do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Nabíjanie: V piatom najväčšom meste Maďarska je nabíjacích miest dostatok. Najčastejšie ich nájdete napríklad pri predajniach Lidl. Siete tu prevádzkujú aj E.ON či Mobiliti

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej