taliansko

S ELEKTROMOBILOM PO EURÓPE - Kam do Talianska

Užitočné tipy 25 Apr 2023 , by
Arval Slovakia

Na Apeninskom polostrove bolo na konci minulého roka viac ako 37 tisíc nabíjacích bodov. Vďaka tomu sa Taliansko podľa nariadenia o infraštruktúre pre alternatívne palivá (AFIR) zaraďuje na piate miesto z európskej dvadsaťsedmičky. Na čele je Holandsko, kde je nabíjacích bodov viac ako 111 tisíc. Väčšina talianskych nabíjacích bodov (22 931) pripadá na stredne rýchle AC nabíjanie. Rýchlych nabíjacích bodov AC a DC je 8 183. Ultra rýchlych DC nabíjacích bodov je potom 1 533. Ostatné sú pomalé nabíjačky. Z hľadiska koncentrácie nabíjačiek je Taliansko pokryté rovnomerne, takže jazda elektromobilom je v tejto krajine bez rizika.

 

1. CORTINA D‘AMPEZZO

cortina

Toto talianske stredisko patrí medzi najvyhľadávanejšie. Väčšinou sa tu dá lyžovať ešte v máji, takže milovníci jar- ného lyžovania si prídu na svoje. Vďaka organizovaniu olympijských hier sú v okolí aj ďalšie športoviská, ako je napríklad krytý bazén. Pokiaľ vás lyžovanie omrzí, neďaleko sa rozprestiera krásne jazero Lago di Sorapis. Jeho poznávacím znamením je mliečna tyrkysová farba. Vedú k nemu dva chodníky. Od parkoviska trvá cesta zhruba dve hodiny.

nabíjanie: V meste je päť nabíjacích lokalít s celkovým počtom 12 nabíjacích bodov. Do 15 minút jazdy od mesta sú ďalšie dve nabíjacie lokality.

 

2. LAGO DI GARDA

lago

Najväčšie talianske jazero je našincom dobre známe, patrí medzi obľúbené letné destinácie. Okrem nádherných pláží ponúka aj dostatok trás pre pešiu i vysokohorskú turistiku a je tu takisto veľa cyklotrás. Neďaleko je známy zábavný park Gardaland a na brehu jazera sa týčia staré hrady a pevnosti.

nabíjanie: V okolí gardského jazera je viac ako 73 verejne prístupných nabíjacích lokalít. Ďalšie desiatky sú potom dostupné pre hostí miestnych hotelov.

 

 

3. BENÁTSKÁ RIVIÉRA

benatky

V lete veľa turistov mieri aj na Benátsku riviéru. Známe je letovisko Bibione, ktoré ale okrem pláží neponúka žiadne ďalšie vyžitie. Rušnejšie je letovisko Lido di Jesolo, kde je napríklad aj aquapark s toboganmi. Najjužnejším letoviskom je Rosolina Mare, ktoré naopak patrí medzi pokojné miesta.

nabíjanie: Obavy z nedostatku nabíjacích bodov rozhodne nemusia mať návštevníci Benátskej riviéry od Bibione až po Rosolina Mare. V dojazdovej vzdialenosti do 20 minút od pobrežia Jadranského mora je nabíjacích lokalít viac ako 70.

 

4. SICÍLIA A SARDÍNIA

sicilia

Autom sa dá dôjsť aj na talianske ostrovy Sicíliu i Sardíniu, hoci v tomto prípade musíte využiť trajekt. Sardínia je známa nádhernými plážami a prírodou, Sicília ponúka aj pamiatky a, samozrejme, preslávenú sopku Etna.

Nabíjanie: Ukážková nabíjacia infraštruktúra je takisto na talianskych ostrovoch Sicília a Sardínia. Každý z týchto dvoch najväčších ostrovov v Stredozemnom mori ponúka viac ako 420 nabíjacích lokalít.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej