Škoda Enyaq 2024: vyšší výkon, kratšie nabíjanie, dlhší dojazd

Electrické vozidlá 7 Dec 2023 , by
Arval Slovakia

Škoda Auto zvýšila výkon, jazdnú dynamiku a maximálny dojazd nových variantov elektromobilov Škoda Enyaq 85 a Enyaq 85x. Nový elektromotor na zadnej náprave teraz poskytuje až o 60 kW vyšší výkon spolu s nárastom krútiaceho momentu o 235 Nm. 

Účinnosť nového elektromotora sa zvýšila vďaka viacerým inováciám, ako je napríklad prepracovanie pulzného meniča. Maximálny dojazd teraz presahuje 570 km v závislosti od modelu. Optimalizovanú vysokonapäťovú batériu s kapacitou 82 kWh je teraz možné nabiť z 10 % na 80 % kapacity len za 28 minút, pričom nabíjací výkon je až 175 kW. 

Batéria profituje z vylepšeného chemického zloženia článkov a optimalizovaného riadenia prevádzkovej teploty a vďaka zvýšenému nabíjaciemu výkonu až do 175 kW umožňuje kratší čas nabíjania pri verziách s pohonom všetkých kolies.

Nový elektrický pohon s výkonnejším elektromotorom na zadnej náprave

Rodina elektromobilov Škoda Enyaq zaznamenala výrazné zvýšenie výkonu. Nový elektromotor na zadnej náprave je výkonnejší a účinnejší vďaka novému impulznému meniču, ktorý dodáva vysoké fázové prúdy. Nové modely Enyaq 85 a 85x majú výkon 210 kW*, čo je o 60 kW viac ako predchádzajúci Enyaq 80 a o 15 kW viac ako predchádzajúci Enyaq 80x. V prípade modelov RS sa výkon zvýšil o 30 kW na 250 kW*.

Maximálny krútiaci moment sa zvýšil o 235 Nm - z 310 Nm na konečných 545 Nm. Tieto zlepšenia majú pozitívny vplyv na výkon aj jazdnú dynamiku všetkých verzií modelu Enyaq vybavených 82 kWh batériou. Nový Enyaq 85 dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy, čo je takmer o dve sekundy menej ako predchádzajúci Enyaq 80. Enyaq 85x s pohonom všetkých kolies zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy. 

Elektromobil Škoda Enyaq RS s pohonom všetkých kolies teraz zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy, čo predstavuje zlepšenie o jednu sekundu. S maximálnou rýchlosťou 180 km/h sa teraz modely Enyaq 85 a Enyaq 85x vyrovnajú verziám RS.

Zvýšenie dojazdu až o 24 km a skrátenie času nabíjania až o 22 % 

Vďaka novému, účinnejšiemu elektromotoru a prevodovému pomeru prispôsobenému vyššiemu krútiacemu momentu sa dojazd predĺžil až o 24 km. Elektromobil Škoda Enyaq 85 dokáže na jedno nabitie v režime WLTP prejsť viac ako 560 km, zatiaľ čo dojazd modelu Enyaq Coupé 85 je teraz v režime WLTP viac ako 570 km.

Optimalizovaná 82 kWh vysokonapäťová batéria s vylepšeným chemickým zložením článkov a riadením batérie umožňuje aj vyššiu maximálnu kapacitu nabíjania vo verziách s pohonom všetkých kolies, čo vedie ku kratším zastávkam na nabíjanie.

Na rýchlonabíjacích staniciach DC sa teraz batérie verzií Enyaq 85x a Enyaq RS s pohonom všetkých kolies dajú nabiť z 10 % na 80 % kapacity len za 28 minút, čo je o 8 minút alebo 22 % rýchlejšie ako predtým, pričom nabíjací výkon je až 175 kW. Maximálny nabíjací výkon verzie Enyaq 85 s pohonom zadných kolies zostáva nezmenený a je 135 kW.

Nová funkcia predhrievania batérie je aktívna pri príprave na nabíjanie jednosmerným prúdom v chladnom počasí, čím sa optimalizuje rýchlosť nabíjania. Proces sa spúšťa manuálne stlačením tlačidla na centrálnom displeji infotainmentu alebo automaticky počas cesty do nabíjacej stanice na základe údajov prijatých z navigačného systému a aktuálnej teploty batérie.

1

* Maximálny elektrický výkon bol stanovený v súlade s globálnou technickou normou OSN (UN-GTR.21). Maximálny jazdný výkon je k dispozícii pri najvyššom možnom stave nabitia a v optimálnom rozsahu prevádzkových teplôt vysokonapäťovej batérie. Množstvo jazdného výkonu, ktoré je k dispozícii pre danú jazdnú situáciu, závisí od premenných, ako je najmä stav nabitia, teplota alebo vek vysokonapäťového akumulátora.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej