Škoda Epiq: nový elektromobil s cenou okolo 25 000 eur a dojazdom 400 km

Electrické vozidlá 21 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

Cena modelu Škoda Epiq, ktorého predstavenie je naplánované na rok 2025, bude približne 25 000 EUR. Model dlhý 4,1 metra ponúkne priestranný interiér a batožinový priestor s objemom až 490 litrov.

Zvnútra aj zvonku bude plne vychádzať z charakteristického, funkčného a autentického nového dizajnového jazyka automobilky Modern Solid. Ten bude kombinovaný s novými technológiami a pokročilými asistenčnými systémami.

S dĺžkou 4,1 m, dojazdom viac ako 400 km na jedno nabitie a objemom batožinového priestoru až 490 litrov

Nová digitálna dizajnová štúdia Škoda ukazuje kľúčové prvky a vlastnosti pripravovaného nového vozidla. Malý mestský crossover Škoda Epiq s dĺžkou 4,1 m ponúka dostatok priestoru pre päť osôb a objem batožinového priestoru až 490 litrov.

So vstupnou cenou od približne 25 000 EUR bude výbornou voľbou pre zákazníkov, ktorí sa s elektromobilitou ešte len zoznamujú.  Zvonka aj zvnútra využíva nový dizajnový jazyk Modern Solid a ponúka maximálny dojazd viac ako 400 km na jedno nabitie. 

So vstupnou cenou od približne 25 000 EUR bude výbornou voľbou pre zákazníkov, ktorí sa s elektromobilitou ešte len zoznamujú.  Zvonka aj zvnútra využíva nový dizajnový jazyk Modern Solid a ponúka maximálny dojazd viac ako 400 km na jedno nabitie. 

1

"Nový dizajnový jazyk spoločnosti Modern Solid harmonicky spája inteligentné funkcie a praktickosť s atraktívnym vzhľadom a naším prístupom k udržateľnosti. Dizajnová štúdia pre model Škoda Epiq stelesňuje všetky kľúčové prvky nášho nového dizajnového jazyka," hovorí Oliver Stefani, šéfdizajnér spoločnosti Škoda Auto. 

Moderný solídny: výrazný, funkčný a autentický dizajn reinterpretuje tradičné prvky značky Škoda 

Nový dizajnový jazyk Modern Solid v sebe spája robustnosť, funkčnosť a autenticitu.  Dizajnová štúdia modelu Škoda Epiq sa vyznačuje výrazne tvarovanou kapotou s moderným nápisom Škoda. Lesklá čierna maska Tech-Deck Face predstavuje novú koncepciu prednej časti vozidla Škoda a zároveň skrýva elektrické zariadenia, ako je radar a predná kamera.

Po stranách masky Tech Deck Face Mask sa nachádzajú moduly LED v tvare písmena T s dvojitou funkciou denného a smerového svetla. Svetlomety sú umiestnené v spodnej, sekundárnej polohe. Ich svetelné moduly sú vybavené technológiou LED Matrix a dizajnom inšpirovaným kubizmom.

Súčasťou robustného predného nárazníka je spojler lakovaný vo farbe Unique Dark Chrome. Bočný pohľad na vozidlo charakterizuje výrazná, vysoko posadená línia, ktorá zdôrazňuje mohutné boky vozidla a opticky oddeľuje presklené horné časti od zvyšku karosérie.

Pod jej úrovňou sú podbehy kolies zvýraznené lištami a aerodynamicky optimalizovanými kolesami. Nízka, mierne sa zvažujúca línia strechy prechádza do strešného spojlera, čím sa dosahuje optimálna aerodynamika.  Zadná časť vozidla zaujme robustným nárazníkom alebo nápisom Škoda lakovaným v unikátnom tmavom chróme.

Minimalistický vzhľad dizajnovej štúdie Škoda Epiq podčiarkuje matný metalický lak vo farbe Moon White. Zaujímavosť dodávajú detaily strešného nosiča, kolies a predného a zadného nárazníka vo farbe Flashy Orange.  

Minimalistický, funkčný interiér a nové technológie  

Škoda Epiq bude prvým sériovým vozidlom s minimalistickým interiérom v koncepte Modern Solid, ktorý sa zameriava na odolné, praktické a udržateľné materiály. Jeho súčasťou je otvorený úložný box s bezdrôtovým nabíjaním mobilných telefónov vo voľne stojacej stredovej konzole, ako aj ďalšie odkladacie schránky na drobnosti.

Simply Clever prvky nájdete aj v batožinovom priestore, ako sú háčiky na tašky, cargo prvky, upevňovacie prvky alebo úložný priestor ukrytý pod podlahou. Na dvojramennom volante sa objavuje nový znak Škoda, ako aj fyzické tlačidlá a haptické otočné ovládače, ktoré uľahčujú ovládanie základných funkcií počas jazdy.

Používateľský komfort zvyšuje mobilný digitálny kľúč, ktorý umožňuje širokú škálu nastavení prostredníctvom smartfónu. Škoda Epiq podporuje aj obojsmerné nabíjanie, vďaka čomu sa z vozidla stáva mobilné elektrické úložisko, ktoré môže poskytovať energiu domácim a iným spotrebičom. 

Výrazné meno pre dôležitý míľnik v histórii značky Škoda 

Škoda Epiq sa stane míľnikom v histórii značky Škoda nielen vďaka svojej atraktívnej cene, ktorú podčiarkuje aj výrazné a ľahko rozpoznateľné meno. Začiatočné písmeno "E" označuje elektrický model Škoda, zatiaľ čo písmeno "Q" na konci zaraďuje vozidlo do rodiny SUV.

Slovo "Epiq" je odvodené od starogréckeho slova "epic", ktoré znamená "slovo" alebo "verš", ale aj "príbeh" alebo "báseň". Tento názov vyvoláva pozitívne asociácie, ako napríklad veľký, výnimočný alebo pozoruhodný.

Elektromobil Škoda Epiq chce svojimi inteligentnými funkciami a všestrannosťou uspokojiť potreby zákazníkov orientovaných na rodinu aj na životný štýl. Tento malý mestský crossover sa bude vyrábať v španielskej Pamplone ako spoločný vývojový a výrobný projekt značiek Škoda, Cupra a Volkswagen, ktoré tvoria základnú skupinu veľkosériových značiek koncernu Volkswagen.

Škoda Auto investuje v najbližších rokoch do svojej transformácie v oblasti elektromobility 5,6 miliardy eur. Prvým vozidlom uvedeným na trh v rámci pripravovanej kampane na elektrický pohon bude kompaktné SUV Škoda Elroq. Jeho predstavenie je naplánované na jeseň tohto roka. 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej