Škoda Kodiaq iV a Superb iV hviezdami stánku Škoda Auto na e-Salóne 2023

Digitálne novinky 14 Nov 2023 , by
Arval Slovakia

Škoda Auto sa opäť prezentuje na veľtrhu čistej mobility e-SALON. Predstavuje svoje elektrické a plug-in hybridné modely a zároveň prezentuje všetky súvisiace služby.

Rovnako ako trh s elektromobilmi všeobecne, aj registrácie vozidiel Škoda Enyaq rýchlo rastú. V roku 2021 sa ich predalo 738, minulý rok 1 293 a za prvých 10 mesiacov tohto roka 1 242. Aby tento trend pokračoval, prechádza model Enyaq nepretržitou modelovou starostlivosťou.

Nové verzie dostali nielen množstvo dizajnových zmien na karosérii a v interiéri, ale aj rozsiahle technické vylepšenia. Výkonnejšia generácia pohonnej jednotky poskytuje vyšší maximálny systémový výkon 210 kW, pričom sa podarilo zvýšiť maximálny dojazd na 570 km (WLTP) a udržať čas nabíjania z 10 % na 80 % kapacity batérie pod 30 minút.

V neposlednom rade bol implementovaný systém predhrievania batérie. Ide o funkciu, ktorá optimalizuje výkon nabíjania aj v chladnom počasí. V rámci kategórie plug-in hybridov sa v tomto roku najlepšie darí modelom Škoda Octavia (549 predaných kusov za prvých 10 mesiacov 2023) a Škoda Superb (363 kusov), pričom od januára do októbra sa na českom trhu predalo celkovo 4 746 plug-in hybridov.

Počet predaných elektromobilov v Českej republike je však v porovnaní so susednými krajinami stále pomerne nízky, a to nielen v porovnaní s Rakúskom alebo Nemeckom, ale aj s Poľskom. Napriek tomu registrácie BEV v tejto krajine postupne rastú a podobný trend možno očakávať aj v nasledujúcich rokoch.

To ide ruka v ruke s budovaním nabíjacej infraštruktúry. Kým v roku 2020 bolo v Českej republike 1 516 nabíjacích miest, v októbri 2023 ich bolo už viac ako          5 000. Do roku 2030 by sa mal tento počet zvýšiť na 35 000, z čoho 2 300 by malo byť vysokovýkonných HPC.

Škoda Superb je prvým variantom kombi, ktorý sa začína predávať s motorom 2.0 TDI 110 kW DSG. Vlajková loď portfólia modelov mladoboleslavskej automobilky so spaľovacími motormi bude na domácom trhu k dispozícii v dvoch stupňoch výbavy za odporúčané predajné ceny od 60 000 € vrátane DPH.

Škoda Auto verí, že tieto ikonické modely zohrajú kľúčovú úlohu pri transformácii na elektromobilitu. Pohľad do budúcnosti predstavujú plastiky budúcich elektrických modelov Škoda. Ide o kompaktné SUV Elroq a mestský elektromobil segmentu A0.

Škoda Auto predstavuje na e-Salóne komplexný pohľad na ekosystém elektromobility. Návštevníci sa dozvedia, ako si vybrať správny automobil, ako ho nabíjať v domácom alebo verejnom prostredí, prečo používať a aké výhody prináša aplikácia Powerpass alebo Chargee a dozvedia sa podrobnosti o prevádzke batérie a servisných nákladoch. Už 37 servisných partnerov Škoda Auto v Českej republike je certifikovaných pre vysokonapäťový servis batérií a ich počet sa neustále zvyšuje.

Keďže elektromobily sa postupne začínajú objavovať v predaji ojazdených vozidiel, obchodní partneri programu Škoda Plus prišli s takzvaným certifikátom BHC. Ten potvrdzuje stav batérie prostredníctvom jej aktuálnej zostatkovej kapacity a zákazníci ho získavajú bezplatne pri kúpe ojazdeného vozidla Škoda Enyaq.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej