Spoločnosť Ineos predstavila nové SUV Fusilier s predlžovaním dojazdu

Digitálne novinky 29 Feb 2024 , by
Arval Slovakia

Plne elektrický pohon dopĺňa možnosť predĺženia dojazdu, malý benzínový motor, ktorý poháňa generátor na udržiavanie úrovne nabitia batérie v prípade, že nie je k dispozícii externé nabíjanie.

Fusilier vyvinula spoločnosť INEOS spolu s odborníkmi zo spoločnosti Magna Steyer a bude sa vyrábať v rakúskom Grazi. Ďalšie podrobnosti o uvedení na trh a pohone sa očakávajú na jeseň 2024.

Vozidlo bude o niečo kratšie a nižšie ako INEOS Grenadier a bude ponúkať prvotriedne výkony na ceste aj v teréne. Bezvýhradne spĺňa heslo Built On Purpose. Zameranie na praktické využitie, žiadne nezmysly a solídny výkon v teréne.

Fusilier je navyše aerodynamicky vyladený tak, aby maximalizoval účinnosť bez toho, aby bol ohrozený jeho účel. Do karosérie boli dômyselne zakomponované vonkajšie funkčné prvky. Sú tam, keď ich potrebujete, a nie sú viditeľné, keď ich nepotrebujete.

Nové vozidlo s pohonom 4x4 bude ponúkať dve možnosti pohonu, aby vyhovelo potrebám globálnych zákazníkov: plne elektrický a elektrický s predĺženým dojazdom.

Variant s predlžovačom dojazdu pozostáva z malého benzínového motora, ktorý poháňa generátor na udržiavanie úrovne nabitia batérie, keď nie je k dispozícii externé nabíjanie.

Sir Jim Ratcliffe, zakladateľ spoločnosti INEOS, hovorí: "Fusilier je skvelo vyzerajúce vozidlo a dve možnosti pohonu poskytujú skutočné zníženie emisií uhlíka bez toho, aby sa znížili jeho schopnosti. Sme radi, že uvádzame na trh elektrický model 4X4, ale uvedomujeme si jasné obmedzenia výkonu batérie v určitých situáciách."

Pri vývoji tohto vozidla spoločnosť rýchlo dospela k záveru, že na to, aby sa posunula smerom k dekarbonizácii, ale zároveň stále vyrábala vozidlá, ktoré chcú zákazníci jazdiť, potrebuje kombináciu technológií pohonu.

Podľa spoločnosti Ineos sú vozidlá BEV (čisto elektrické vozidlá) ideálne pre určité aplikácie: kratšie cesty a mestské dodávky, ale priemysel a vlády musia mať realistické očakávania od iných technológií, ktoré môžu pomôcť urýchliť potrebné tempo zmien. Preto ponúka ďalšie pohonné ústrojenstvo pre Fusilier, ktoré výrazne znižuje emisie, ale má potrebný dojazd a možnosti tankovania."

VÝVOJ A VÝROBA V SPOLOČNOSTI MAGNA

Spoločnosť INEOS vyvíja vozidlo Fusilier v spolupráci s popredným dodávateľom pre automobilový priemysel, spoločnosťou Magna, ktorá ho bude aj vyrábať vo svojom závode v rakúskom Grazi. V nadväznosti na DNA modelu Grenadier s moderným smerovaním a výraznou identitou bude nový model 4X4 o niečo kratší na dĺžku a o niečo nižší na výšku. Bude postavené na zákazkovej skateboardovej platforme s oceľovým podvozkom a karosériou a hliníkovými dverami a klaksónom.

INEOS spolupracoval so spoločnosťou Magna na vývoji pick-upov Grenadier a Quartermaster. Magna ako jeden z najväčších svetových dodávateľov automobilov a nezávislých zmluvných výrobcov vyrába pre rôzne automobilové spoločnosti celý rad konvenčných vozidiel so spaľovacím motorom, hybridných vozidiel a elektrických vozidiel. Proces vývoja vozidla INEOS Fusilier bude zahŕňať náročný testovací program v rôznych podmienkach.

Čítať ďalej Zobraziť menej