elektricke_volvo

Spoločnosť Volvo už predalo 5 000 elektrických nákladných vozidiel

Electrické vozidlá 16 May 2023 , by
Arval Slovakia

V prvom štvrťroku 2023 bolo v Európe zaregistrovaných celkovo 600 elektrických nákladných vozidiel s hmotnosťou 16 ton a viac, čo je viac ako štvornásobok počtu zaregistrovaných v rovnakom období roku 2022 (134). Najväčší podiel na trhu má spoločnosť Volvo Trucks, a to 50 %, čo predstavuje nárast v porovnaní s rokom 2022, kedy bol podiel spoločnosti na trhu za celý rok 32 %. Spoločnosť Volvo Trucks si udržiava vedúce postavenie aj v Severnej Amerike, kde má takmer polovičný podiel na trhu ťažkých elektrických nákladných vozidiel. "Náš záväzok k udržateľnej doprave sa jednoznačne vypláca. Sme odhodlaní úzko spolupracovať s našimi zákazníkmi na dekarbonizácii nákladnej dopravy," hovorí Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks.

Trhy s najväčším počtom registrovaných elektrických nákladných vozidiel (vrátane všetkých značiek) v prvom štvrťroku 2023 boli Nemecko, Francúzsko, Holandsko a USA.

Nárast počtu objednávok

Spoločnosť Volvo Trucks zaznamenala výrazný nárast nových objednávok nákladných vozidiel počas prvého štvrťroka 2023. Celkovo bolo objednaných 486 elektrických nákladných vozidiel, čo predstavuje nárast o 141 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022. Väčšina týchto objednávok pochádzala z krajín severnej Európy vrátane Holandska, Nemecka, Nórska a Švédska.

5 000 nákladných vozidiel v 40 krajinách

Po uvedení prvého elektrického nákladného vozidla na trh v roku 2019 spoločnosť Volvo Trucks predala takmer 5 000 elektrických nákladných vozidiel v približne 40 krajinách - predovšetkým v Európe a Severnej Amerike, ale aj v krajinách ako Austrália a Maroko. V priebehu roka 2023 začne spoločnosť predávať elektrické nákladné vozidlá zákazníkom v Južnej Afrike, Južnej Kórei, Indii a na trhoch Južnej Ameriky. 

Šesť elektrických modelov

Minulý rok spoločnosť Volvo doplnila svoj elektrický modelový rad o tri zo svojich najpopulárnejších 44-tonových ťažkých nákladných vozidiel: Volvo FH, Volvo FM a Volvo FMX. Vďaka týmto novým prírastkom má spoločnosť Volvo Trucks v sériovej výrobe šesť elektrických modelov nákladných vozidiel, ktoré predstavujú najširšie portfólio nákladných vozidiel s nulovými emisiami v odvetví.

Spoločnosť Volvo Trucks v súčasnosti rozbieha výrobu elektrických nákladných vozidiel v troch závodoch: vo švédskom Göteborgu, vo francúzskom Blainville a v New River Valley v USA. V treťom štvrťroku 2023 sa začne sériová výroba aj v najväčšom závode spoločnosti Volvo v belgickom Gente.

Potrebná nabíjacia infraštruktúra

Na zvýšenie objemu elektrických nákladných vozidiel budú potrebné tisíce verejných nabíjacích miest pre ťažké nákladné vozidlá. Skupina Volvo spolu so spoločnosťami Daimler a Traton vybuduje v celej Európe najmenej 1 700 vysoko výkonných verejných nabíjacích staníc pre ekologickú energiu.

Skupina investuje aj do nabíjacieho koridoru v Severnej Amerike. Cieľom spoločnosti Volvo Trucks je, aby do roku 2030 bolo 50 % celosvetového predaja nových nákladných vozidiel elektrických a do roku 2040 100 % vozidiel s nulovými čistými emisiami.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej