stellantis_logo

Stellantis investuje 100 miliónov dolárov do výroby lítia - kvôli dotáciám

Zaujímavosti 24 Aug 2023 , by
Arval Slovakia

Spoločnosť Stellantis plánuje investovať do rozvoja projektu Hell's Kitchen spoločnosti CTR viac ako 100 miliónov dolárov. Pôjde o najväčší geotermálny projekt na výrobu lítia na svete s celkovou výrobnou kapacitou 300 000 ton ekvivalentu uhličitanu lítneho ročne. Lítium vyrobené v projekte Hell's Kitchen umožní, aby sa elektrické vozidlá spoločnosti Stellantis kvalifikovali na spotrebiteľské stimuly podľa amerického zákona o znížení inflácie (IRA).

Okrem toho obe spoločnosti predĺžili pôvodnú dohodu o dodávkach, na základe ktorej má teraz spoločnosť CTR dodávať 65 000 ton monohydrátu hydroxidu lítneho (LHM) ročne na výrobu batérií počas 10-ročného obdobia platnosti dohody. Táto nová dohoda zahŕňa pôvodnú dohodu o dodávkach lítia, ktorú obe spoločnosti podpísali v júni 2022 na dodávku 25 000 ton LHM ročne. 

Projekt Hell's Kitchen spoločnosti CTR v okrese Imperial v Kalifornii bude využívať lítium z geotermálnej soľanky na výrobu "zeleného" lítia pre batérie na obnoviteľné zdroje energie a pary v integrovanom procese s uzavretým cyklom. Tým sa vyhne potrebe používať soľné nádrže, povrchové bane alebo fosílne palivá. 

"Jadrom našej stratégie dekarbonizácie, ktorá je najpokročilejšia v našom odvetví, je výroba s nízkymi emisiami a udržateľné získavanie zdrojov ako základné komponenty výroby našich elektrických vozidiel," povedal Carlos Tavares, generálny riaditeľ spoločnosti Stellantis. "Táto dohoda so spoločnosťou CTR predstavuje významný krok vpred v našom záväzku voči našim zákazníkom a našej planéte, ako aj v našom úsilí ponúkať čisté, bezpečné a cenovo dostupné riešenia mobility v Severnej Amerike." 

Skupina Stellantis v rámci svojho strategického plánu Dare Forward 2030 oznámila svoj zámer dosiahnuť, aby do roku 2030 100 % predaja osobných automobilov v Európe a 50 % predaja osobných automobilov a pickupov v USA tvorili batériové elektromobily (BEV).

Na splnenie týchto cieľov skupina zabezpečuje približne 400 GWh kapacity batérií prostredníctvom šiestich závodov na výrobu batérií v Severnej Amerike a Európe. Skupina Stellantis je na dobrej ceste stať sa do roku 2038 uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou vo všetkých oblastiach činnosti, pričom zvyšné emisie sa budú kompenzovať jednociferným percentom.

"Táto významná investícia skupiny Stellantis do spoločnosti CTR predstavuje prelomový bod pre našu spoločnosť a ďalej posilňuje náš záväzok k udržateľnej výrobe batérií pre elektrické vozidlá," povedal Rod Colwell, generálny riaditeľ spoločnosti CTR.

"S rastúcim počtom elektrických vozidiel v USA a na celom svete je zodpovedné získavanie a výroba materiálov pre batérie dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Umiestnením logistického reťazca batérií môžeme minimalizovať riziká dodávateľského reťazca a vytvoriť tisíce pracovných miest v znevýhodnenej komunite. Ďakujeme vedeniu spoločnosti Stellantis a tešíme sa na spoluprácu s nimi pri stanovovaní nových priemyselných kritérií spoľahlivosti, efektívnosti a udržateľnosti."

Očakáva sa, že spoločnosť CTR začne dodávať monohydrát hydroxidu lítneho pre batérie skupine Stellantis v roku 2027. Spoločnosť očakáva, že počas výstavby závodu vytvorí 480 pracovných miest prostredníctvom komplexných kolektívnych zmlúv a až 940 priamo súvisiacich pracovných miest po uvedení projektu do prevádzky.
 

Čítať ďalej Zobraziť menej