Takmer pätina áut Peugeot registrovaných v Európe v minulom roku bola plug-in, celý Stellantis rastie

Zaujímavosti 13 Feb 2024 , by
Arval Slovakia

Skupina Stellantis, do ktorej patrí značka Peugeot, sa v rebríčku predaja na európskom trhu 2023 drží pozitívneho trendu, keď v januári zvýšila svoj trhový podiel (19,7 %, +0,9 % v porovnaní s rokom 2023) aj objemy (+17,6 %). Samotný Peugeot zaznamenal v roku 2023 1 124 268 nových registrácií, čo je +6 % v porovnaní s rokom 2022.

V prvom mesiaci roka skupina Stellantis potvrdila pozitívny trend predaja pozorovaný počas celého roka 2023. V Európe skupina Stellantis zaznamenala v januári 17,6 % nárast objemu predaja osobných a ľahkých úžitkových vozidiel, čo predstavuje 19,7 % podiel na trhu, čo je o 0,9 percentuálneho bodu viac ako v roku 2023.

1

Nemecko vyniká pozoruhodným 61 % nárastom predaja, rovnako ako Spojené kráľovstvo s nárastom o viac ako 27 %. Vo Francúzsku, kde vláda úspešne zaviedla stimulačný lízingový program pre elektromobily, je Stellantis lídrom a dosiahol 19 % nárast predaja, čo je dvojnásobok trhu.

V Taliansku vzrástol predaj osobných a ľahkých úžitkových vozidiel oproti predchádzajúcemu roku o 14,1 % a Stellantis tu potvrdil pozíciu lídra na trhu, pričom šesť jeho modelov sa umiestnilo v prvej desiatke, vrátane nadčasového modelu FIAT Panda na prvom mieste.

Výrazný nárast predaja bol zaznamenaný aj v Holandsku, v Portugalsku, kde je Stellantis lídrom na trhu, a v ďalších krajinách, kam sa značky Stellantis dovážajú, ako sú Švajčiarsko, Švédsko, Česká republika, Írsko a Nórsko, pričom v posledných dvoch menovaných krajinách bol na konci januára zaznamenaný nárast predaja o +57,7 %, resp. o +103,5 %. 

Divízia Stellantis Pro One, ktorá sa špecializuje na úžitkové vozidlá a ponúka širokú škálu viacúčelových vozidiel so všetkými typmi pohonu, rástla v januári rýchlejšie ako celý trh a upevnila svoj trhový podiel na úrovni 31,1 %, pričom objem predaja vzrástol o +20,6 % a trhový podiel sa medziročne zvýšil o +1,8 percentuálneho bodu.

"Januárový rast predaja spoločnosti Stellantis na kľúčových trhoch odráža náš spoločný záväzok k inováciám a spokojnosti zákazníkov," povedal Uwe Hochgeschurtz, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Stellantis. "Tento výsledok vo všetkých pohonoch a segmentoch, čo sa týka objemov aj trhových podielov, potvrdzuje našu pozíciu kandidáta číslo jeden v Európe. Chcel by som srdečne zablahoželať našim zamestnancom a partnerom k tomuto výnimočnému začiatku roka. Pokračujme ďalej, vytvárajme hodnoty a prekonávajme očakávania na každom kroku."

 

Na trhu BEV (OV + LUV) spoločnosť Stellantis rýchlo rastie s medziročným nárastom predaja +20 %, európskym trhovým podielom 13,7 %, vedúcou pozíciou vo viacerých segmentoch trhu BEV a pozitívnym rastom v porovnaní so 4. štvrťrokom 2023.

Objem a trhový podiel elektrických vozidiel sa neustále zvyšuje, pričom takmer vo všetkých krajinách zaznamenáva dvojciferný rast, čo skupine Stellantis zabezpečuje pódiové pozície na niekoľkých hlavných európskych trhoch.

V januári zaznamenala spoločnosť Stellantis v segmente úžitkových vozidiel BEV v Európe trhový podiel 29 %, čo predstavuje nárast o takmer 2 percentuálne body v porovnaní s decembrom 2023. 

Aj jednotlivé značky začali rok 2024 dobre: Citroën a Peugeot zaznamenali nárast o 23 %, resp. 23,7 %, Alfa Romeo +14,6 %, Jeep +21,4 %, Lancia +9,3 %, Opel +35,9 %. Fiat, Opel a Peugeot zaznamenali rast aj v kategórii BEV (OV + LUV).

Stellantis plánuje v roku 2024 uviesť na trh niekoľko nových modelov a je na najlepšej ceste do konca roka zdvojnásobiť ponuku plne elektrických modelov v Európe. V rámci svojho strategického plánu Dare Forward 2030 sa skupina naďalej zameriava na inovácie, udržateľnosť a vytváranie hodnôt pre rôzne zainteresované strany.

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej