news alternativny

Tretina firiem už využíva autá na alternatívny pohon

Arval novinky 19 Sep 2023 , by
Arval Slovakia

Tretina spoločností na Slovensku využíva vo svojom vozovom parku auto na alternatívny pohon. Čiže elektrické, hybridné alebo hybridné s možnosťou dobíjania. Ďalších približne 9 % firiem o takomto kroku uvažuje v najbližšej budúcnosti. Vyplýva to z Arval Mobility Observatory - barometra skupiny Arval BNP Paribas, do ktorého sa zapojilo 250 firiem na Slovensku.

„Celkovo tak môžeme povedať, že približne štyri z desiatich firiem na Slovensku už využívajú alebo uvažujú o využívaní vozidiel na alternatívny pohon v najbližších troch rokoch,“ vyhlásil Marian Burian, generálny riaditeľ našej spoločnosti, ktorá je lídrom na trhu operatívneho leasingu.

Motivácia firiem

Motiváciou spoločností pre takýto krok je podľa prieskumu najmä zníženie vplyvu automobilov na životné prostredie a tiež snaha zlepšiť imidž spoločnosti. Veľké spoločnosti sú pritom v prechode na alternatívne technológie o niečo pokročilejšie ako tie menšie. Firmy sa rozhodujú najčastejšie pre hybridné alebo dobíjacie hybridné autá. Využívanie 100% elektrických vozidiel je zatiaľ veľmi nízke.

„Aj napriek zlepšeniu oproti minulého roku však Slovensko v zavádzaní vozidiel na alternatívny pohon zaostáva za európskym priemerom,“ doplnil Marian Burian. V Európe totiž už v súčasnosti približne šesť z desiatich firiem má takéto osobné auto a celkovo 77 percent využíva alebo plánuje v najbližších troch rokoch využívať vozidlo na alternatívny pohon.

Pri úžitkových vozidlách je prechod na alternatívne technológie na Slovenku ešte pomalší. Podľa prieskumu iba 1 percento spoločností zaviedlo takéto auto do svojho vozového parku a len jedna z desiatich firiem o takomto kroku uvažuje v najbližšej budúcnosti.

Prekážky v prechode na autá na alternatívny pohon

Spoločnosti v prieskume pomenovali aj prekážky, ktoré ich brzdia v prechode na vozidlá s alternatívnym pohonom. „Pre polovicu spoločností je nákupná cena takýchto automobilov stále prekážkou. Preto by štyri z desiatich firiem boli motivované objednať si viac takýchto áut, ak by boli vládne podporné programy štedrejšie,“ vysvetlil náš generálny riaditeľ. Ďalším dôvodom sú problémy s nabíjaním. Málo firiem a domácností zamestnancov je vybavených nabíjacími stanicami.

Prieskum zároveň ukázal, že slovenské spoločnosti dôverujú budúcnosti svojich vozových parkov. „Deväť z desiatich firiem verí, že ich vozový park zostane v nasledujúcich troch rokoch stabilný alebo sa dokonca zvýši,“ vyčíslil Marian Burian. To je aj v súlade s európskym trendom.

Operatívny leasing druhý v poradí pri obstarávaní vozidiel

Hlavným spôsobom financovania vozového parku vo firmách je pritom v súčasnosti priamy nákup automobilov. Rozhoduje sa preň 41 percent spoločností. Druhou najvyužívanejšou formou je prenájom vozidiel cez operatívny lízing, ktorý využíva 33 percent spoločností. „V nasledujúcich troch rokoch plánuje zaviesť alebo zvýšiť využívanie operatívneho lízingu 18 percent firiem na Slovensku,“ opísal výsledky barometra náš GM.

Spoločnosti na Slovensku sa pri zaobstarávaní áut do svojich vozových parkov najčastejšie rozhodnú pre priamy nákup, a to v 41%. Operatívny leasing využíva 33 % firiem, ďalších približne 15 % spoločností financuje svoj vozový park cez finančný leasing a 11 % využíva úvery na vozidlá. Vyplýva to z nášho prieskumu spoločnosti, do ktorého sa zapojilo 250 firiem na Slovensku.

Firmy v Európe využívajú v priemere prvé tri možnosti financovania vozidiel približne rovnako ako na Slovensku. Priamy nákup áut si v Európe vyberá 30 %,   29 % spoločností sa rozhoduje pre operatívny leasing a rovnako ďalších 29 % firiem využíva finančný leasing.

Približne 9 % firiem financuje vozový park cez úver. "V nasledujúcich troch rokoch pritom plánuje zaviesť alebo zvýšiť využívanie operatívneho leasingu 18 % firiem na Slovensku," uviedol generálny riaditeľ Marian Burian s tým, že v rámci Európy má takýto zámer 34 % spoločností.

Z prieskumu tiež vyplýva, že slovenské spoločnosti veria v úspech svojich vozových parkov. Deväť z desiatich firiem verí, že ich vozový park zostane v nasledujúcich troch rokoch stabilný alebo sa rozrastie. Najčastejším dôvodom, a to v 54 %, na očakávanie rastu vozového parku je skutočnosť, že spoločnosť rastie alebo vyvíja novú aktivitu, ktorá si vyžaduje firemné vozidlá. "Pre 51 % spoločností sú to dôvody, ktoré súvisia s ľudskými zdrojmi. Napríklad ide o nábor nových talentov či zámer udržať si zamestnancov," priblížila naša spoločnosť .

Slovenské spoločnosti v porovnaní s európskym priemerom majú dlhší životný cyklus vozidiel. Na Slovensku je priemerná dĺžka vlastníctva vozového parku 6,7 roka, v Európe je to 5,6 roka. Zvýšenie možnosti práce z domu nemalo podľa Arvalu zásadný vplyv na mobilitu.

Čítať ďalej Zobraziť menej