srdiecko_voda

Umelecké diela, ktoré vykúzlila príroda

Zaujímavosti 31 Jan 2023 , by
Arval Slovakia

DÚHO HOR

Červenkastý pieskovec a ložiská ďalších minerálov odlišných farieb vytvárajú v čínskej provincii Zhangye pestrofarebnú štruktúru pohoria, ktoré sa príznačne na‑  zýva Dúhové hory. Farebná  škála je tu zastúpená farbami  od sýto červenej cez žltú  po zelenú. Farby sa menia v priebehu dňa so zmenou jasu slnka. Výsledný farebný mix sa utváral neuveriteľných 24 miliónov rokov.

duhove hory

OHNIVÝ VODOPÁD KONSKÝ  CHVOST

Netradičný prírodný úkaz, kto je možné sledovať len 20 dní  v roku to je ohnivý vodopád, alias Konský chvost. Nachádza sa v Yosemitskom národnom parku v Kalifornii a najlepšie je viditeľný v druhej polovici febrra. V skutočnosti ide o obyčajný vodopád, ktorý steká zo 610 metrov vysokého  skalnatého útvaru El Capitan od  februára do apríla. Na „oheň“ sa  tento vodopád mení vďaka špeciálnemu uhlu dopadu slnečných lúčov pri západe slnka. Vzniká tak optická ilúzia, ktorá mení bežný vodopád na valiacu sa lávu.

ohnivy vodopad

KVITNÚCA PÚŠŤ

Púšť Atacama v Chile patrí medzi  najsuchšie miesta na Zemi. K „zázraku“ tu dochádza raz za 5 7 rokov, keď túto oblasť zasiahnu silné dažde. Po nich sa vyprahnupúšť, ktorú využíva i NASA na  testovanie zariadení mieriacich  na Mars, premení na rozkvitnutú  lúku. Naposledy k tomuto javu došlo v roku 2017. Púštne kvetiny  majú semená ukryté hlboko v zemi. Keď k nim prenikne voda, vyrastú  a rozkvitnú. Celkovo sa tu nachádza viacej než 200 druhov rastlín.

kvitnuca pust

DÚHO EUKALYPT

Eukalyptus alebo blahovičník existuje v 700 rôznych variantoch. Len jeden z nicrastie mimo Austrálie je  m tzv. eukalyptus dúhový, ktorý nájdeme na Filipínach.  Správny slovenský botanický  zov je eukalyptus olúpaný  a býva považovaný za najrýchlejšie rastúci strom na  svete. Z15 mesiacov vyrastie až o 10 metrov. Pigmenty  obsiahnuté v mikroorganizmoch na kmeňoch eukalyptov nádherné farebné  kompozície. Kôra sa samočinne lúpe, a pod ňou sa tak  môžu zjaviť rôzne sfarbené pruhy lyka. Špecialitou tohto blahovičník je aj to, že sa z neho nedajú získať aromatické oleje.

duhove eukalypty

JASKYŇA SVETLUŠIEK

Na Novom Zélande sa nachádza jaskynný systém Waitomo, kde neustále žiaria modré svetielka pripomínajúce hviezdnatú oblohu. Svetlo vydávajú larvy hmyzu Arachnocampa luminosa, čo je špeciálny druh, ktorý žije len  na Novom Zélande a v Tasmánii. Larvy vydávajú svetlo v prípade, keď majú hlad. Vtedy  vytvárajú lepkavé vlákna podobné hodvábu, ktoré im slúžia ako pasca na ostatný hmyz.

svetlusky

ANTILOPIE KAŇONY

Unikátnym dielom architekta menom Príroda je antilopí kaňon v Arizone. Vytvorilo  ho spojenie skalnej erózie a tečúcej vody. Steny kaňonu vystupujú až do výšky 40  metrov. Oba kaňony ohromujú predovšetkým hrou svetla. Okolo poludnia je možné v hornom kaňone vidieť lúče svetla, ktoré sem v kužeľoch prenikajú.

antilopie

BIGARSKÝ VODOPÁD

Súčasťou národného parku Cheile Nerei‑Beusnita v Rumunsku je Bigarský vodopád. Zaujímavý je hneď z niekoľkých hľadísk. Predovšetkým leží presne na 45. rovnobežke, čiže presne uprostred medzi severm pólom a rovníkom. Skalný útes nad riečkou Minis pokrýva po celý rok zelený mach. Voda tu steká z 8‑metrovej výšky  v tenkých pramienkoch. Podľa povesti ide o vlasy nešťastnej krásky.

bigarsky

BAHENNÉ MOFETY

Rezervácia Soos leží 6 km severovýchodne od Františkových Lázní. Charakteristické pre ňu tzv. bahenné mofety, čiže bublajúce vody minerálnych prameňov a čistého oxidu uhličitého. Tieto mofety  prejavom doznievajúcej vulkanickej činnosti. Z rozpukanej žuly  hlboko v podloží uniká oxid uhličitý a hromadí sa v terciérnych  sedimentoch ílov a pieskov. Keď po daždi bahno s vodou bráni  jeho ďalšiemu unikaniu, vymieľa 10–80 cm široké a hlboké krátery  a prebubláva nimi na povrch.

bahenne

ARAGONITOVÁ JASKYŇA

Jeden zo svetových unikátov nájdeme na Slovensku, konkrétne  v Revúckej vrchovine na strednom Slovensku. Ochtinská aragonitová  jaskyňa je dlhá približne 300 metrov. Verejnosti sprístupnené viac než dve tretiny jej plochy. Jaskynná výzdoba je tvorená minerálom  aragonitom. Ide o jedinú jaskyňu tohto druhu v strednej Európe  a vďaka významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu  svetového dedičstva UNESCO.

aragonitova

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej