titulna horice

Z Hoříc až do neba

Rozhovory 13 Apr 2023 , by
Arval Slovakia

4

Eva Le Peutrec pochádza z Hoříc pri Novej Pake. V tomto meste absolvovala aj gymnázium. V ďalšom štúdiu pokračovala na libereckej univerzite, kde si vybrala odbor architektúra. Po škole sa vydala na skusy do San Francisca. Pre Kaliforniu sa rozhodla zámerne. V tom čase bola kolískou architektúry aj technologického pokroku. Koniec koncov práve tu vznikla nielen značka Apple. Vtedy sa písal  rok 2002 a liberecká univerzita nemala v tom čase program na zahraničný pobyt študen- tov, ako je napríklad dnešný Erasmus. Eva Hendrychová si teda všetko musela zariadiť sama – nájsť si prácu, vybaviť vízum. Neskôr spomínala, že do USA odišla s 800 dolármi vo vrecku. Práve stáž v zahraničí bola pre jej ďalšie profesijné kroky rozhodujúca. Tam si uvedomila, čo chce robiť ďalej: cestovať a spoznávať  svet, prekonávať výzvy. Po dvoch rokoch sa presunula do Číny, konkrétne do Šanghaja. Prácu si našla cez internet, nepoznala ani reč. Vedela ale, že ide o jedinečnú príležitosť. Šanghaj bol na vzostupe a v Číne chýbala celá generácia architektov. Už v 25 rokoch sa tak dostala k veľkým projektom a vďaka tomu nazbierala množstvo skúseností, ktoré by na inom kontinente získavala roky, ak vôbec. „Bola to jedinečná epocha, ktorá sa už nikdy nebude opakovať,“ uviedla neskôr.

1

Svoj prvý mrakodrap navrhla v 26 rokoch. Vtedy sa napokon nerealizoval, pretože naň investor nenašiel prostriedky. O tri roky ne- skôr to však vyšlo. Uspela v medzinárodnej súťaži. Odvtedy má za sebou nespočetné množstvo projektov, len mrakodrapov podľa jej návrhu bolo postavených 25. Okrem toho navrhla mesto pre milión ľudí, ktoré má byť čínskou verziou Silicon Valley. V roku 2011 si Eva Le Peutrec otvorila vlastné architektonické štúdio E-STUDIO a takisto sa presťahovala do Novej Kaledónie, na ostrov v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Žije tam so svojím francúzskym manželom a dvomi deťmi.

2

Okrem mrakodrapov navrhla napríklad súkromné rezidencie, verejné budovy či obchodné centrá. V Číne navrhla napríklad Lamborghini hotel. Venuje sa aj návrhom interiérov. Hoci najviac jej projektov nájdeme v Číne, hľadá príležitosti aj v iných krajinách a na iných kontinentoch. Niekoľko projektov vytvorila vo svojom domove v Novej Kaledónii, ako veľkú príležitosť vidí Afriku. A jej snom je postaviť významnú budovu v Českej republike.

Čítať ďalej Zobraziť menej