Začína sa predávať Hot-hatch MG4 Electric XPower

Electrické vozidlá 8 Feb 2024 , by
Arval Slovakia

  • Nový MG4 Electric s výbavou Exclusive a 77 kWh batériou
  • MG4 XPOWER - 100 % elektrický hot-hatch s výkonom 435 k a pohonom 4×4

"Oba nové produkty naďalej budujú technologickú prevahu značky MG v oblasti cenovo dostupných elektrických vozidiel. MG má teraz vo svojom sortimente štyri čisto elektrické vozidlá a čoskoro uvedie na trh svoj prvý hybridný automobil. Skupina elektrifikovaných vozidiel tak pokryje všetky segmenty a jednotlivé technológie pohonu," hovorí Martin Králíček, generálny riaditeľ MG pre Českú republiku.

1

Po premiére na Festivale rýchlosti v Goodwoode 2023 je teraz na trhu špičkový model MG4 Electric. Verzia XPower môže na prvý pohľad vyzerať ako mierne priostrený základný hatchback, ale pohľad na technické údaje mnohým vyrazí dych. Tento elektromobil dokáže zrýchliť na 100 km/h len za 3,8 sekundy, čím strčí do vrecka nejeden rýdzo športový automobil. Rovnako ako všetky ostatné verzie MG4, aj verzia XPower je založená na novej platforme MSP. Využíva však dva elektromotory, pričom predný má výkon 150 kW a zadný maximálne 170 kW. Celkový výkon systému je 320 kW a krútiaci moment vrcholí hodnotou 600 Nm.

Až do príchodu modelu Cyberster bude XPower najvýkonnejším modelom, aký si fanúšikovia značky mohli kúpiť. Pri jazde mimochodom využíva zadný elektromotor, ale ak si to okolnosti vyžiadajú, do 200 milisekúnd sa pripojí aj predný. V rámci technických zmien sa MG4 XPower dočkal aj úpravy podvozku. V zadnom elektromotore sa prvýkrát v histórii MG objavil elektronicky riadený diferenciál, ktorý je súčasťou systému dynamického riadenia zákrut.

2

Novo sú vyladené aj tlmiče a pružiny, posilňovač riadenia má ostrejší prevod a stabilizátory sú tuhšie. Celkovo je podvozok v porovnaní s ostatnými verziami tuhší vpredu o 25 % a vzadu o 10 %. Pozornosť konštruktérov nezostala bokom ani pri brzdách. MG4 XPower má na oboch nápravách 345 mm ventilované kotúče. Z rýchlosti 100 km/h dokáže vozidlo zastaviť už za 33,9 m. Štandardom sú aj pneumatiky Bridgestone Turanza, ktoré ponúkajú prvotriednu trakciu, ale bez zbytočne vysokého valivého odporu. Vzhľadom na to, aká odlišná je technológia XPower a aké rýchle je vďaka tomu vozidlo, sú zmeny v dizajne exteriéru pomerne malé. Nový model prichádza na trh s čiernou kontrastnou strechou a 18-palcovými kolesami v štandardnej výbave. Za nimi presvitajú žiarivo oranžové brzdy a karoséria môže byť lakovaná v špeciálnom zelenom odtieni Racing Green (GREEN EDITION), ktorý je vyhradený pre najrýchlejšiu "štvorku" v ponuke.

Interiéru dominujú športové sedadlá čiastočne čalúnené Alcantarou. Pedále sú kovové a modré prešívanie známe z bežných verzií MG4 je vo variante XPower červené. Napriek športovým prvkom však MG4 XPower zostáva praktickým a priestranným vozidlom s veľmi zaujímavým dojazdom. Bez dobíjania dokáže prejsť necelých 400 km a vďaka možnosti dobíjania s výkonom až 140 kW dokáže z desiatich na osemdesiat percent prejsť za 26 minút.

1

"Zelené auto" s názvom GREEN EDITION je VIP variant, ktorý české zastúpenie MG uvádza na trh za exkluzívnu cenu 39 000 € . Počet kusov je samozrejme obmedzený. XPOWER je v Českej republike a na Slovensku v predaji od 5. februára 2024.

Pocta modelu MG Metro 6R4

Na základe modelu MG4 XPower predstavila značka MG v lete ohromujúci koncept MG EX4. Londýnsky dizajnérsky tím, ktorý mimochodom navrhol aj roadster Cyberster, upravil dizajn exteriéru tak, aby odkazoval na slávny pretekársky špeciál Metro 6R4, ktorý sa objavil na pretekárskych tratiach v 80. rokoch minulého storočia a ktorý v roku 2023 oslávi 40. výročie. Výsledkom je elektrický pretekársky stroj, ktorý sa preháňal po trati v Goodwoode.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej