BMW i5 Touring - jedno elektrické kombi, ktoré vládne všetkým

Electrické vozidlá 15 Feb 2024 , by
Arval Slovakia

S množstvom digitálnych inovácií a vôbec prvýkrát s čisto elektrickým pohonom v podobe BMW i5 Touring predstavuje tento nový model pokrok v kľúčových oblastiach budúcnosti BMW Group v ďalších automobilových kategóriách. Udržateľnosť počas celého životného cyklu vozidla posilňuje elektrifikácia pohonného radu a výrobný proces, ktorý sa zameriava na šetrenie zdrojov a recykláciu. Technologickú vyspelosť BMW Group v novom BMW radu 5 Touring podčiarkuje aj najnovšia generácia zobrazovacieho a ovládacieho systému BMW iDrive, nové digitálne služby a priekopnícke systémy pre automatizovanú jazdu a parkovanie.Vonkajšie rozmery nového BMW radu 5 Touring sú o niečo väčšie ako u jeho predchodcu, čo zdôrazňuje jeho dynamicky pretiahnuté proporcie a zväčšuje využiteľný priestor v oboch radoch sedadiel. V porovnaní s predchodcom je nové BMW radu 5 Touring o 97 milimetrov dlhšie (5060 mm) a o 32 milimetrov širšie (1900 mm). Výška vozidla sa zvýšila o 17 milimetrov na 1515 milimetrov.

1

2

Nové BMW radu 5 Touring má najdlhší rázvor vo svojej triede, ktorý sa predĺžil o 20 mm na celkových 2 995 mm. Výsledné proporcie spolu s moderne tvarovanými povrchmi pôsobia elegantne a reprezentatívne. Plne elektrická verzia BMW i5 Touring stavia na architektúre 400V. Je vybavená 81,2 kWh batériou (), 7,4 kW palubnou nabíjačkou a až 205 kW rýchlonabíjaním jednosmerným prúdom. Maximálny výkon je 230 kW alebo 250 kW v športovom režime. Dojazd podľa WLTP je 483 až 560 km. Uvedené platí pre verziu BMW i5 eDrive40 Touring, k dispozícii je aj výkonnejšie BMW i5 M60 xDrive Touring.

3

Koncept BMW radu 5 Touring s praktickou karosériou je špeciálne navrhnutý tak, aby spĺňal požiadavky cieľových skupín v Európe a na japonskom trhu, kde je kombinácia športovej elegancie a veľkorysého vnútorného priestoru dlhodobo vysoko cenená.

Najnovšia generácia tohto modelu sa v Európe začne predávať v máji 2024, na ďalších trhoch sa začne predávať v júni 2024. Jednoznačne najdôležitejším predajným trhom pre nové BMW radu 5 Touring je domáci nemecký trh, po ktorom nasledujú Veľká Británia, Taliansko, Švédsko, Belgicko a Japonsko.

4

Rovnako ako nové BMW radu 5 Sedan, aj Touring je založený na flexibilnej architektúre. Vďaka nej môže byť nové BMW radu 5 Touring vybavené efektívnymi benzínovými a naftovými motormi so 48V mild hybridnou technológiou, plug-in hybridnými systémami a ako prvý model svojho druhu v prémiovom segmente vyššej strednej triedy aj čisto elektrickým pohonom. Všetky modelové varianty sa vyrábajú na spoločnej výrobnej linke v závode BMW Group v Dingolfingu. V súlade s moderným dizajnovým štýlom nového BMW radu 5 má verzia Touring veľké a jasne definované plochy. Tie sú štruktúrované niekoľkými starostlivo navrhnutými lištami.

5

Koncepcia dvojpriestorovej karosérie sa odráža v dlhej línii strechy, mierne sa zvažujúcej zadnej časti a dynamicky predĺženom tvare bočných okien. Okrem toho výrazná horizontálna zadná časť a dynamicky sa zvažujúca línia strechy dodávajú novému BMW radu 5 Touring športovejší vzhľad ako predchádzajúcej generácii.

Rovnako ako nové BMW radu 5 Sedan má aj Touring výraznú prednú časť s modernou interpretáciou typickej mriežky chladiča v tvare obličiek BMW a dvojitými svetlometmi. Takmer kolmá maska chladiča môže byť na želanie vybavená osvetlením BMW Iconic Glow.

6

Adaptívne LED svetlomety s modrými dizajnovými prvkami (v Európe sú štandardom) sú k dispozícii ako voliteľná výbava. Medzi vlastnosti maticových diaľkových svetiel patrí neoslňujúci asistent diaľkových svetiel BMW Selective Beam.

7

Na želanie sú k dispozícii svetlomety M Shadow Line s čiernymi vnútornými časťami. Voliteľný balík vonkajšieho osvetlenia BMW Iconic Glow zahŕňa podsvietené okolie mriežky chladiča BMW v tvare obličiek a dynamický svetelný koberec osvetľujúci vstupnú časť do nového BMW radu 5 Touring.

Pri pohľade zboku eleganciu nového BMW i5 Touring zvýrazňujú nízke bočné okná, tenké D-stĺpiky a dlhý strešný spojler. Široké boky v zadnej časti vozidla pri pohľade zozadu zdôrazňujú štylizované otvory na okrajoch zadného nárazníka.

8

9

Spolu s ostatnými horizontálnymi líniami a nízkym zadným oknom zvýrazňujú širokú a robustnú siluetu vozidla. Zadné svetlá, ktoré výrazne presahujú do strán, majú tiež jedinečný tvar. Ich horizontálne LED prvky sú rozdelené chrómovaným pásom v tvare písmena L.

 

 

 

 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej