Elektromobil Ford Explorer najazdil 30 000 km a už sa predáva

Zaujímavosti 2 Apr 2024 , by
Arval Slovakia

Cestovateľka Lexie Alford (@LexieLimitless) dnes vytvorila oficiálny rekord, keď sa stala prvou osobou, ktorá oboplávala zemeguľu v elektrickom vozidle s novým plne elektrickým Fordom Explorer. Na oslavu ich cesty Ford v rámci kampane Charge Around The Globe potvrdil cenu a špecifikácie nového Explorera, čím oficiálne sprístupnil elektrické vozidlo, ktoré obehlo celú zem, zákazníkom pripraveným vydať sa na vlastné dobrodružstvá.

1

V cieli v Nice vo Francúzsku Lexie a nový Ford Explorer viedli kolónu ikonických vozidiel Ford, ktorú sprevádzali súčasné modely, ktoré formujú vizionárske budúce smerovanie spoločnosti.

"Spoločnosť Ford chce do elektromobilov v Európe vniesť vášeň a emócie. Na trhu je dosť nudných automobilov a SUV. Nový Explorer predstavuje jedinečný charakter značky Ford, ktorý je vpísaný do každého vozidla v tomto fascinujúcom konvoji," povedal Jim Farley, generálny riaditeľ spoločnosti Ford, ktorý sa zúčastnil na oslavách. "Sme hrdí na to, že môžeme uviesť na trh nový plne elektrický osobný automobil navrhnutý špeciálne pre európske cesty a zákazníkov, ktorý vás, ako je zrejmé, dokáže odviezť kamkoľvek na svete."

Neuveriteľná cesta Fordu Explorer viedla cez šesť kontinentov, 27 krajín a viac ako 30 000 kilometrov len na elektrický pohon. Spolu s Lexie bojoval elektrický Explorer s výpadkami elektriny v Afrike, nedostatkom nabíjacej infraštruktúry v čílskej púšti Atacama, nespevnenými cestami, horskými priesmykmi a mrazivými podmienkami, aby dokázal, čo všetko je možné s elektrickým vozidlom.

Vozidlo, ktoré Lexie použila na túto výzvu, bola predprodukčná verzia elektromobilu Ford Explorer, ktorý je teraz možné objednať. Počas cesty používala rôzne riešenia nabíjania od 2,2 kW zásuviek striedavého prúdu cez rýchlonabíjačky jednosmerného prúdu až po prenosný akumulátor. Počas cesty sa Lexie spoliehala na úložný priestor v kabíne MegaConsole, ktorý pojme tri 1,5-litrové fľaše s nápojmi, vyhrievané a masážne sedadlo vodiča a hlasom ovládaný informačno-zábavný systém SYNC Move s nastaviteľnou dotykovou obrazovkou - funkcie, ktoré sú štandardnou výbavou modelov Ford Explorer aj Ford Explorer Premium.

Vybavený na každé dobrodružstvo

Nový plne elektrický Ford Explorer je prvým osobným elektrickým vozidlom značky Ford vyvinutým a vyrobeným v Európe, ktoré kombinuje nemecké inžinierstvo, americký štýl a prémiovú výbavu, vrátane viacerých možností elektrického pohonu pre nulové emisie výfukových plynov počas jazdy - a dojazd až 602 km na jedno nabitie.

Explorer sa predstavuje s možnosťou výberu pohonu zadných kolies s jedným elektromotorom (RWD) alebo pohonu všetkých kolies s dvoma elektromotormi (AWD). Oba varianty s predĺženým dojazdom využívajú lítium-iónový nikel-mangán-kobaltový (NMC) akumulátor, ktorý bol vybraný pre svoju energetickú hustotu, výkon a účinnosť v európskych klimatických podmienkach od Škandinávie po Stredomorie. Neskôr bude k dispozícii aj variant so štandardným dojazdom s jednomotorovým pohonom RWD s batériou NMC.

Nabíjanie z 10 - 80 % trvá približne 26 minút pomocou rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom s výkonom až 185 kW v prípade modelu AWD. Vodiči modelu Explorer v celej Európe budú mať jednoduchý prístup k nabíjaniu a platbu zaň na viac ako 600 000 nabíjacích miestach v rámci siete BlueOval Charge Network pomocou aplikácie FordPass.

Nejde len o rýchle a jednoduché nabíjanie. Explorer dokáže zrýchliť rýchlejšie ako Ford Focus ST - vďaka výkonu 250 kW dokáže verzia AWD dosiahnuť rýchlosť 100 km/h za 5,3 sekundy. Elektromobil Ford Explorer AWD môže tiež ťahať až 1 200 kg. To všetko s bezproblémovým elektrickým pohonom pre maximálnu kultivovanosť, ktorú umocňuje luxusná štandardná výbava modelu Explorer.

Okrem približne 470 litrov kombinovaného úložného priestoru vrátane 17-litrovej konzoly MegaConsole a skrinky My Private Locker v kabíne je každý Explorer vybavený prepojeným informačno-zábavným systémom SYNC Move s nastaviteľnou 14,6-palcovou stredovou dotykovou obrazovkou, ktorú možno zdvihnúť a sklopiť o viac ako 30°.

Štandardom je aj vyhrievaný volant a predné sedadlá, masážne sedadlo vodiča a bezdrôtové nabíjanie telefónu. Špičkový dizajn interiéru zahŕňa športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy a štýlový soundbar na počúvanie zvuku prehrávaného prostredníctvom bezdrôtového pripojenia Android Auto a Apple CarPlay.

Špecifikácia Explorer Premium pridáva zvukový systém B&O s 10 reproduktormi a ambientné osvetlenie interiéru na udržanie dobrej nálady aj na náročných cestách, ako je Lexie, ako aj modernizáciu charakteristických svetlometov Explorer z LED s automatickým prepínaním diaľkových svetiel na dynamické LED Matrix svetlomety s neoslňujúcimi diaľkovými svetlami.

Aby bol proces kúpy čo najjednoduchší, špecifikácia čo najluxusnejšia a hodnota pre každého zákazníka Explorera presvedčivá, príplatková výbava sa obmedzuje na panoramatickú sklenenú strechu, sedadlá s certifikátom AGR pre zdravý chrbát, tepelné čerpadlo (!) a sadu Assist, ktorá obsahuje napríklad bezdotykové otváranie piatych dverí pre prístup do batožinového priestoru s objemom až 450 litrov, head-up displej, 360-stupňovú parkovaciu kameru a novú technológiu asistenta zmeny jazdného pruhu.

Tieto funkcie dopĺňa viac ako 15 štandardných asistenčných systémov vodiča vrátane inteligentného adaptívneho tempomatu s funkciou Stop and Go a systému varovania pred otvorením dverí, ktorý má pomôcť predchádzať nehodám s cyklistami.

Ceny nového Fordu Explorer, prvého vozidla, ktoré sa vyrába v kolínskom centre Ford EV v Nemecku, sa budú pohybovať od 1 066 900 GBP za verziu so štandardným dojazdom na batérie a od 1 169 900 GBP za verziu s predĺženým dojazdom na batérie.

2

 

Čítať ďalej Zobraziť menej