Kia EV3 je tu! Môže sa pochváliť dojazdom 600 km

Electrické vozidlá 28 May 2024 , by
Arval Slovakia

Kia EV3 prichádza s vlastnou jedinečnou identitou, ktorá čerpá z pokročilých technológií Kia a hodnôt modelu EV9, väčšieho SUV, ktoré získalo množstvo ocenení a uznaní. Novinka prináša do segmentu elektrických kompaktných SUV jedinečné skúsenosti. EV3 má potenciál výrazne prekonať očakávania zákazníkov, zvýšiť príťažlivosť elektrických SUV a zlepšiť ich celkové vnímanie verejnosťou.

1

„EV3 prináša prelomový dizajn, špičkové elektrické pohonné jednotky a praktické, inovatívne riešenia životného štýlu, ktoré prinášajú výnimočný zážitok z elektrických SUV značky Kia ešte širšiemu publiku. S dojazdom až 600 km (WLTP) a podporou rýchleho nabíjania dáva EV3 odpoveď na najčastejšie obavy spojené s elektromobilmi. Uspokojí tých, ktorí možno doteraz váhali s prechodom na elektrickú mobilitu, a prispeje k masovému rozšíreniu elektromobilov,“ povedal Ho Sung Song, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Kia.

Dizajn exteriéru: odvážne vyhlásenie o pokroku

Ústredným prvkom progresívnych a dynamických tvarov modelu EV3 je filozofia dizajnu Kia „United Opposites“, ktorá čerpá inšpiráciu z rôznych hodnôt prírody a modernosti, aby vytvorila jeden harmonický celok. Táto filozofia v prípade modelu EV3 prirodzene spája športový vzhľad so sofistikovanou funkčnosťou.

„Model EV3, ktorý spája hravý dizajn s premyslenou funkčnosťou, je dokonalým stelesnením našej filozofie dizajnu. Futuristický dizajn vozidla podčiarkuje paleta účelne zvolených farieb; priestranná kabína spolu s novými organickými materiálmi v interiéri navodzuje pocit mladistvej energie a hravosti,“ komentuje Karim Habib, výkonný viceprezident a šéf globálneho dizajnu Kia.

Vertikálne svetlomety, posadené až po okraj prednej masky s čistými plochami, prispievajú k vizuálnemu predĺženiu vozidla a jeho mimoriadne sebavedomému postoju. Dojem veľkorysej priestrannosti ide ruka v ruke s diferencovanou grafikou a atletickým vzhľadom, ktorý je v súlade s karosériou ako celkom. Nové robustné prevedenie charakteristickej „tigrej masky“ značky Kia zahŕňa doteraz najväčší svetelný podpis v štýle hviezdnej mapy. Tigrovanú masku chladiča ďalej zvýrazňujú vertikálne usporiadané denné svetlá. Technický vzhľad karosérie potvrdzuje z bočného pohľadu dlhá, elegantná línia strechy, ktorá sa plynulo zvažuje k zadnej časti v tvare hatchbacku. Športová silueta spolu s objemnou kabínou prispieva k priestrannému interiéru; progresívny charakter na druhej strane podčiarkuje jedinečné vizuálne „prelínanie“ povrchov a grafických prvkov. High-tech tvary EV3 završuje samotná zadná časť vozidla. Robustný čierny dekor dodáva pocit solídnosti a zdôrazňuje spojenie medzi masívnymi zadnými stĺpikmi SUV a dynamickou krivkou strechy. Zjednodušené geometrické tvary zadných svetiel plynulo nadväzujú na zadné sklo vozidla a vytvárajú futuristický pohľad na široké zadné dvere s rozochveným chrbtom s technickým a elegantným vzhľadom inšpirovaným hviezdicovou mapou „tigrej masky“, ktorá tvorí svetelný podpis na prednej časti vozidla. Pre EV3 je k dispozícii deväť rôznych farieb karosérie, z ktorých dve boli vytvorené špeciálne pre tento nový model: zelená Aventurine a červená Terracotta. Verzia GT-Line ponúka robustnejší vzhľad. V prednej časti kontrastný dekor v spodnej časti zvýrazňuje dynamický vzhľad vozidla, zatiaľ čo integrovaná spodná časť nárazníka prispieva k ešte športovejšiemu a rafinovanejšiemu vzhľadu. Technicky prevedená vertikálna a horizontálna grafika kontrastuje s veľkými čiernymi dekormi karosérie. Táto koncepcia sa odráža aj v zadnej časti s charakteristickým trojuholníkovým usporiadaním blatníkov v spodnej časti nárazníka.

Dizajn interiéru: estetika inšpirovaná prírodou pre optimálnu pohodu

EV3 ponúka priestrannú kabínu pre pohodlné cestovanie až piatich cestujúcich. Kia vytvorila mimoriadne funkčný a praktický interiér s očarujúcou atmosférou obytného priestoru, aby posádke spríjemnila život pri samostatnom cestovaní alebo napríklad pri čakaní na dobitie vozidla. Elegantný stredový panel obsahuje posuvný stolík, ktorý možno využiť na prácu s notebookom alebo tabletom, a odkladací priestor. Interiér je vybavený ambientným osvetlením s mnohými možnosťami nastavenia a mimoriadne pohodlnými sedadlami s relaxačným režimom sklápania. Vďaka prednému batožinovému priestoru s objemom 25 litrov a hlavnému batožinovému priestoru s objemom 460 litrov ponúka EV3 najväčší batožinový priestor vo svojej triede. Dvojitá podlaha batožinového priestoru sa dá zdvihnúť alebo znížiť o 140 mm. Takmer 30-palcový širokouhlý displej - vrátane 12,3-palcového digitálneho prístrojového panela, 5-palcového panela ovládania klimatizácie a ďalšieho 12,3-palcového palubného displeja AVN - poskytuje plynulé dotykové ovládanie klimatizácie a ponúka intuitívne informácie v prehľadnej grafickej podobe. Obrazovka, ktorá siaha až do stredu palubnej dosky, poskytuje obom cestujúcim vpredu prístup k rôznym funkciám vrátane palubnej zábavy a navigácie. Mnohé funkcie modelu Kia EV3 - napríklad jazdné režimy, tempomat, zábavu a navigáciu - možno jednoducho ovládať stlačením tlačidla na volante. Hladký panel s tlačidlami pod centrálnou obrazovkou slúži na intuitívne ovládanie rôznych funkcií vrátane používania máp, médií a nastavenia vozidla.

Zákazníci si môžu vybrať zo širokej škály farieb, materiálov a povrchových úprav interiéru, ktoré sú inšpirované základnými prvkami prírody, a to vzduchom, zemou a vodou. Farebné možnosti zahŕňajú jemnú sivú, teplú sivú a modrú; čierna Onyx je ponúkaná výlučne pre výbavu GT-Line.EV3, rovnako ako všetky nové vozidlá Kia, využíva rôzne udržateľné prvky na podporu udržateľnosti v čo najširšom meradle. Na prístrojovej doske a vo výplniach dverí sa používa recyklovaná tkanina, ktorá vytvára pocit domáceho prostredia. Na viacerých miestach interiéru, ako sú sedadlá, čalúnenie kabíny, lakťové opierky dverí, obtlačky, podlahové rohože a podlaha batožinového priestoru, sa nachádzajú prvky z polyetyléntereftalátu (PET), jedného z najľahšie recyklovateľných plastov na svete.

Elektrický pohon: príkladný dojazd a veľmi rýchle nabíjanie

Kia EV3 meria 4 300 mm na dĺžku, 1 850 mm na šírku, 1 560 mm na výšku a 2 680 mm na rázvor. Vozidlo využíva najmodernejší systém elektrického pohonu predných kolies, postavený na podvozkovej platforme E-GMP (Electric Global Modular Platform), využívajúci technológiu batérií štvrtej generácie značky Kia. Verzia EV3 Standard bude spárovaná výlučne s akumulátorom s kapacitou 58,3 kWh; verzia EV3 Long Range bude vybavená akumulátorom s kapacitou 81,4 kWh. Obe využívajú elektromotor s výkonom 150 kW / 283 Nm, ktorý umožňuje vozidlu zrýchliť z pokoja na 100 km/h len za 7,5 sekundy. Maximálna rýchlosť modelu EV3 je 170 km/h.

„Kia EV3 bola navrhnutá a skonštruovaná v súlade s volaním zákazníkov po vozidle, ktoré by spĺňalo ich požiadavky na udržateľnosť, ale bez obetovania praktických každodenných potrieb. Ponúka jeden z najväčších interiérov a batožinových priestorov vo svojej triede, zatiaľ čo naša flexibilná architektúra E-GMP poskytuje najdlhší elektrický dojazd vo svojej triede. S modelom EV3 Kia zmenila štandardy segmentu elektrických SUV a prináša kompaktný model komplexne vybavený pokročilými technológiami a funkciami,“ povedal Spencer Cho, viceprezident a vedúci globálneho obchodného plánovania.

V snahe dosiahnuť optimálnu prevádzkovú účinnosť sa EV3 môže pochváliť vylepšenou aerodynamikou karosérie vrátane 3D pokrytia celej spodnej časti vozidla s výsledným koeficientom aerodynamického odporu 0,263 Cd. Najmodernejšia jednotka riadenia batérií (BMU) spolu s jednotkou monitorovania článkov (CMU) zabezpečujú čo najefektívnejšie využívanie energie z vysokonapäťových batérií s kapacitou 58,3 kWh, resp. 81,4 kWh. Verzia EV3 Long Range ponúka odhadovaný dojazd až 600 km (WLTP). Táto pozoruhodná flexibilita dáva prvým majiteľom elektromobilov istotu, ktorú potrebujú na dlhšie cesty. A ak by bolo potrebné batériu EV3 dobiť aj počas cesty, cestujúci môžu pohodlne zostať v interiéri pripomínajúcom obytný priestor, zatiaľ čo pokročilý systém riadenia nabíjania vozidla zabezpečí dobitie batérie z 10 na 80 % len za 31 minút.

Aplikácia Digital Key 2.0 odstraňuje potrebu nosiť so sebou fyzický kľúč, pretože na odomknutie a spustenie vozidla EV3 stačí smartfón alebo hodinky. Okrem toho možno digitálny kľúč EV3 pohodlne zdieľať s priateľmi alebo členmi rodiny.

Nová úroveň pokročilej technológie a digitálnej konektivity

Úplne nový formát zážitku v kabíne pripomínajúci obytný priestor je doplnený komplexným súborom funkcií konektivity a zábavy v kabíne. Väčšina z nich umožňuje bezpečné používanie počas jazdy, ale niektoré sú dostupné až po zastavení a zvolení parkovacieho režimu.

2

Kia ponúka rôznorodý obsah prostredníctvom prémiových streamovacích služieb poskytovaných prostredníctvom platformy Automotive Content Platform (ACP) spoločnosti LG na systéme webOS. Kia podporuje aj arkádové hry na zlepšenie zážitku na palube. Zážitok z cestovania umocňuje aj vysokokvalitný zvukový systém Harman Kardon, ktorý poskytuje zvuk v kvalite porovnateľnej s domácim kinom.

„Automobily už nie sú len dopravným prostriedkom, ale rozšírením nášho ‚životného priestoru‘. EV3, ktorého vývoj zahŕňal nespočetné množstvo inovácií zameraných na zákazníka, ponúka používateľom zážitok z konzumácie obsahu prostredníctvom našich prémiových streamovacích služieb a špičkového zvukového systému,“ komentoval Chang Sung Ryu, viceprezident a vedúci divízie globálnej značky a zákazníckych skúseností spoločnosti Kia.

„Ďalším dôkazom toho, ako EV3 reaguje na neustále sa meniace potreby zákazníkov, je možnosť digitálneho prispôsobenia interiéru EV3 prostredníctvom obchodu Kia Connect, podobne ako pri nastavení prostredia smartfónu, ako aj zavedenie asistenta Kia s umelou inteligenciou.“

EV3 umožňuje cestujúcim prispôsobiť si prístrojovú dosku a informačno-zábavný systém motívmi inšpirovanými tímami NBA. Tieto témy, ktoré sú ľahko dostupné prostredníctvom obchodu Kia Connect, zahŕňajú farby, grafiku a animácie tímov. Do budúcnosti Kia plánuje ďalej rozširovať ponuku tém pre displeje, aby ešte viac rozšírila možnosti prispôsobenia používateľom. EV3 je prvým elektrickým modelom značky, ktorý je vybavený technológiou Kia „AI assistant“, nedávno uvedenou v kompaktnom sedane Kia K4. Táto technológia poskytuje zákazníkom nové a pokročilé spôsoby interakcie vrátane priameho a intuitívneho ovládania funkcií vozidla v prospech pohodlia a optimálnej produktivity počas ich pobytu na palube. Kia čoskoro začne zavádzať tieto funkcie do všetkých svojich elektrických vozidiel, počnúc modelom EV3. Hlasový asistent Kia má teraz ešte širšie možnosti vďaka podpore generatívnej umelej inteligencie. Generatívna umelá inteligencia s rozpoznávaním prirodzeného jazyka rozumie ešte zložitejším súvislostiam, čo umožňuje prirodzenú konverzáciu s používateľom. Asistent s umelou inteligenciou dokáže pomôcť s plánovaním trasy a zároveň usmerniť používateľa, aby optimálne využíval všetky funkcie vozidla vrátane palubnej zábavy a vyhľadávania informácií. V prvej fáze plánuje Kia masovo zaviesť asistenta AI v Južnej Kórei a potom ho rozšíriť spolu s ďalšími službami v Európe. Technológia sa neustále vyvíja a v budúcnosti bude zákazníkom poskytovať ďalšie výhody.

Globálna kampaň spoločnosti Kia pre model EV3: „Pohyblivá sila"

Spoločnosť Kia plánuje spustiť sériu globálnych kampaní, ktoré budú zabalené do jednoduchého posolstva „a moving power“. Formulácia odráža záväzok výrobcu k inováciám prostredníctvom špičkového dizajnu a technológií, ako aj jeho odhodlanie rozšíriť svoj sortiment. Uvedenie modelu EV3 na trh prispeje k udržateľnejšej, úspornejšej a praktickejšej mobilite na podporu dostupnejšej elektrickej mobility pre všetkých. Kia EV3 bude najprv uvedená na trh v Kórei v júli 2024; následne v druhej polovici roka bude uvedená na európske trhy. Kia plánuje rozšíriť predaj modelu EV3 do ďalších regiónov; uvedenie na ďalšie trhy možno očakávať po jeho vstupe na európske trhy.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej