titulna_model x

Končí TESLA s výrobou elektromobilov Model S a Model X?

Electrické vozidlá 18 May 2023 , by
Arval Slovakia

Tesla denne dokazuje svoju dominanciu neúnavným predajom. Nová cenová politika bola veľmi úspešná prakticky na všetkých trhoch. Svedčí o tom aj celková hodnota spoločnosti, ktorá je v súčasnosti ocenená na 66,2 miliardy dolárov. Vďaka tomu predbehla Mercedes-Benz aj Toyotu a stala sa najhodnotnejšou automobilkou na trhu.

Tesla je najhodnotnejšia zo všetkých

Americký výrobca elektromobilov zažíva skutočný rozmach až v posledných rokoch. Predchádzajúce roky nie sú v žiadnom prípade ideálne a automobilka si to uvedomuje. Vďaka zvyšovaniu výrobnej kapacity a zrýchľovaniu dodacích lehôt si Tesla mohla dovoliť znížiť ceny svojich automobilov a zvýšiť svoj obrat. Hoci doterajšie výsledky akcií nie sú také vysoké, ako by si ich investori želali, značka je rozhodne na veľmi dobrej ceste.

Brand Finance Agency sa zaujíma o hodnoty spoločnosti. Vo svojej najnovšej správe uvádza, že spoločnosť Tesla zvýšila svoju hodnotu o 44 % na ceste na vrchol tabuľky. Firma neustále sleduje 5 000 spoločností a pravidelne zverejňuje aktualizácie s ich hodnotami. Spoločnosť Tesla sa tak prvýkrát vo svojej pomerne krátkej histórii dostala na samotný vrchol tabuľky automobilového priemyslu. Navyše je to prvýkrát, čo tabuľku vedie výrobca, ktorý nevyrába žiadne spaľovacie automobily.

Udržať sa na vrchole bude veľmi náročné

Riaditeľ ratingovej agentúry uvádza, že pre Teslu bude veľmi náročné udržať si túto pozíciu. Keď zvoľní svoje súčasné tempo, jej konkurenti sa k nej veľmi rýchlo priblížia. Zatiaľ sa však zdá, že obchodný plán spoločnosti Tesla je silný a dokáže si udržať svoju vytúženú pozíciu. V aktualizácii agentúry sa ďalej uvádza, že hodnota spoločnosti Tesla sa v období koronavírusovej pandémie zvýšila takmer päťnásobne.

Minulý rok bol z hľadiska hodnoty najštedrejší pre nemeckú spoločnosť Mercedes-Benz. V tomto roku však jeho hodnota zatiaľ klesla o nepatrné 3 %. Tým sa jeho súčasná hodnota dostala na 58,8 miliardy dolárov. Zatiaľ čo vlani si druhú pozíciu pevne držala Toyota, zmena riaditeľa spôsobila pokles ceny o výrazných 18 % na 52,5 mld. Hodnotu automobilky však v poslednom čase nezvyšuje ani jej nie príliš priaznivý výhľad smerom k čisto elektrickej mobilite

Zákazníci, ktorí si už objednali elektromobily Tesla Model S alebo Model X s pravostranným riadením, môžu teraz získať verziu s ľavostranným riadením so zľavou alebo inou výhodou (3 roky bezplatného nabíjania v sieti Tesla Supercharger). Niektorí pritom na svoje auto čakajú už niekoľko rokov, od posledného refreshu v roku 2021. Zásadná zmena sa týka trhov, ako sú Austrália, Singapur, Thajsko a Spojené kráľovstvo. S výnimkou Spojeného kráľovstva však ide o trhy, kde bol predaj pravdepodobne marginálny, takže Tesla sa odhodlala k nepopulárnemu, ale pravdepodobne obchodne logickému kroku.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej