autobuducnosti

Lightyear 2: Na solárny elektromobil s extra dlhým dojazdom je už dostupný poradovník

Zaujímavosti 12 Jan 2023 , by
Arval Slovakia

Lightyear je holandská spoločnosť so solárnymi elektromobilmi, ktorá sa stala známa vďaka svojej odvážnej plánovanej ponuke solárnych elektrických vozidiel s rozšíreným dojazdom, elegantným dizajnom a dostupnými cenami. Ako informuje portál electrek.com, spoločnosť Lightyear sprístupnila poradovník na predobjednávky Lightyear 2, ktorý sa bude predávať v USA, Veľkej Británii a Európe. Dojazd novinky by mal byť viac ako 800 km a cena by mala štartovať pod 40 000 dolárov, čo je približne 37 500 EUR.

Lightyear One: Prvý solárny elektromobil

Iba pred necelým mesiacom spoločnosť Lightyear spustila výrobu svojho prvého modelu Lightyear 0. Ten by mal mať podľa dostupných informácií dojazd viac ako 700 km, iba 60 kWh batériu a pohonu by mala pomáhať aj solárna energia. Cena sa však bude pohybovať okolo 250 000 dolárov.

Spoločnosť začala s výrobou 946 plánovaných kusov minulý rok v decembri vo Valmet Automotive vo Fínsku. Týmto krokom si spoločnosť navždy upevnila svoje prvenstvo v histórii keď uviedla na trh prvý sériovo vyrábaný solárny elektromobil.

Lightyear 2 bude 6-krát lacnejší

Spoločnosť si bola pri prvom modeli vedomá jeho vysokej ceny. Ako doplnok k Lightyear 0 startup sľúbila v minulosti spoločnosť vyrobiť model Lightyear 2 v roku 2025 s cieľovou cenou okolo 30 000 dolárov. V septembri 2022 oznámila, že pokračuje v sľúbenej vízii ako vyrobiť solárny elektromobil s naozaj nízkou cenovkou. Tá sa momentálne zvýšila z oznámených 30 000 dolárov na 40 000 dolárov, no aj tak je to vzhľadom na plánovaný elektromobil stále priaznivá cena.

Ako je ale možné znížiť cenu z viac ako 200 000 dolárov na 40 000 dolárov? Podľa dizajnu a využívaných technológií pri výrobe vozidla sa to zdá ako nemožný krok. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti, Lexa Hoefsloota, je potrebné si uvedomiť, že pri modeli Lightyear 0 sa spoločnosť zamerala pri výrobe najmä na výber technológií. Tie sú ale v zásade škálovateľné. Preto si je istý, že jeho spoločnosť dokáže vyrobiť nového nástupcu za naozaj nízku cenu.

light

S poradovníkom dostupné aj aktualizácie a novinky týkajúce sa Lightyear 2

Podľa tlačovej správy od spoločnosti Lightyear je oficiálny zoznam čakateľov na Lightyear 2 dostupný na webovej stránke spoločnosti. Zaradením sa do zoznamu čakateľov budú zároveň zákazníci v USA, Spojenom kráľovstve a Európskej únii informovaní o aktualizáciách týkajúcich sa Lightyear 2. Okrem toho budú samozrejme prví, kto odošle oficiálnu predobjednávku.

Lightyear 2 a dostupné parametre

Využitím energie Slnka novinka bude zvyšovať zážitok z jazdy na elektrinu a znižovať závislosť na elektrických sieťach. Vozidlá tak vyžadujú menej nabíjania z elektrickej siete ako konvenčné elektromobily a zároveň menia zaužívaný scenár tým, že poskytujú čistú energiu späť do siete.

Aj keď spoločnosť zatiaľ nezdieľala veľa podrobností napríklad o výkone či výbave, dojazd by mal byť viac ako 800 km na jedno nabitie, pričom kombinuje energiu batérie s bezplatnou slnečnou energiou. Ako môžete vidieť na obrázkoch vyššie, dizajnovo je podobná ako prvý model, ale v kompaktnejšom tvare. Napriek tomu ponúka päť miest na sedenie a svetlú výšku ako SUV.

Aktuálne má spoločnosť už 21 000 predobjednávok

Aj napriek minimálnemu množstvu dostupných informácií o vozidle, má spoločnosť na Lightyear 2 až 21 000 predobjednávok. Predobjednávky sú od medzinárodných partnerov na prenájom a zdieľanie jázd, ako sú , MyWheels, a Athlon a takisto aj Arval. Podľa hovorcu spoločnosti by plánovaný objem výroby na masovom trhu mal poskytnúť dostatok vozidiel pre obchodných partnerov aj spotrebiteľov, takže týchto 21 000 rezervácií by nemalo mať vplyv na zákazníkov, ktorí si solárny elektromobil predobjednajú.

Cenová dostupnosť elektromobilov je priamo spojená s nákladmi na batérie, ktoré sú najdrahším komponentom elektromobilov. Tieto náklady zároveň momentálne rastú, pretože ponuka zaostáva za naozaj veľkým dopytom. Lightyear a kalifornská Aptera sú momentálne lídrami vo využívaní slnečnej energie na pohon svojich vozidiel. Zároveň však prichádza aj možnosť, že s podobnou technológiou sa do budúcnosti môžu ponúkať solárne elektromobily za naozaj priaznivé ceny.

mywheel

Čítať ďalej Zobraziť menej