Nová Škoda Superb: plug-in hybrid zvládne 100 km na elektrický pohon

Electrické vozidlá 7 Nov 2023 , by
Arval Slovakia

Pred viac ako 250 zástupcami medzinárodných médií predstavili novinky predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto Klaus Zellmer, členovia predstavenstva Martin Jahn a Johannes Neft, ako aj šéfdizajnér spoločnosti Škoda Oliver Stefani.

1

Nová Škoda Superb je väčšia ako predchádzajúca generácia, karoséria sa môže pochváliť lepšou aerodynamikou. Koeficient odporu vzduchu je 0,23 v liftbacku a 0,25 v kombi, čo predstavuje zlepšenie o 10 a 15 %, čo okrem iného prispieva k zníženiu spotreby paliva. Prednej časti vozidla dominuje nová osemuholníková maska chladiča a zaujmú aj svetlomety Matrix-LED druhej generácie, ktoré svietia až o 40 % jasnejšie ako predchádzajúca verzia. Kolesá môžu mať priemer až 19 palcov.

Superb ponúka viac priestoru pre posádku aj batožinu. Karoséria sa v porovnaní s predchodcom mierne natiahla a zvýšila (o 40 a 5 mm v kombi, o 43 a 12 mm v liftbacku), takže cestujúci budú mať nielen viac priestoru pre nohy, ale aj pre hlavu. Batožinový priestor verzie liftback má objem 645 litrov (nárast o 20 litrov) a kombi 690 litrov (nárast o 30 litrov).

2

Novú generáciu Škody Superb bude poháňať jeden zo šiestich rôznych agregátov. Agregát 1,5 TSI s výkonom 110 kW má mild-hybridnú technológiu, zatiaľ čo agregát 2,0 TSI vo verziách 150 a 195 kW poskytuje dostatok výkonu. Úsporný vznetový motor 2.0 TDI bude k dispozícii vo verziách 110 a 142 kW.

A šiestou jednotkou je plug-in hybrid, ktorý kombinuje jednotku 1,5 TSI a elektromotor. Celkový výkon je 150 kW a čisto elektrický dojazd je viac ako 100 kilometrov v režime WLTP. Táto jednotka bude k dispozícii len pre model Superb Combi. Všetky exempláre novej generácie modelu Superb majú automatickú prevodovku DSG s voličom na stĺpiku riadenia a najvýkonnejšie naftové a benzínové motory majú štandardne pohon všetkých kolies.

Nová generácia plug-in hybridného pohonu, ktorého základom je motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) z najnovšieho radu motorov EA211 evo2, je k dispozícii výlučne pre Superb Combi a poskytuje systémový výkon 150 kW. Výkon sa prenáša na predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky DSG.

4

Nová vysokonapäťová batéria s celkovou celkovou kapacitou 25,7 kWh je približne dvakrát väčšia ako jej predchodkyňa a umožňuje dojazd na čisto elektrický pohon viac ako 100 km v režime WLTP. Vďaka maximálnemu nabíjaciemu výkonu 11 kW v domácich wallboxoch a nabíjacích bodoch na striedavý prúd sa batéria dobije z 0 % na 100 % za 2,5 hodiny.

Nabíjanie na verejných rýchlonabíjacích staniciach DC je ešte rýchlejšie. S maximálnym nabíjacím výkonom 50 kW môže nabitie batérie z 10 % na 80 % trvať len 25 minút. Energia sa obnovuje aj počas brzdenia. Informačno-zábavný systém modelu Superb Combi iV je vybavený špeciálnymi funkciami na presnú lokalizáciu nabíjacích staníc; v budúcnosti bude podporovať aj funkciu Plug & Charge.

3

Riadenie vozidla uľahčí celý rad pokročilých asistenčných systémov vodiča (napríklad nová generácia parkovacieho asistenta, asistovaná jazda a monitorovanie mŕtveho uhla). Voliteľný adaptívny podvozok DCC Plus poskytuje vynikajúci jazdný komfort. Superb sa môže pochváliť aj špičkovou bezpečnostnou výbavou s až desiatimi airbagmi či pokročilou konektivitou.

5

6

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej