Nová Toyota Yaris Cross: vyšší výkon, nové technológie

Electrické vozidlá 21 Nov 2023 , by
Arval Slovakia

Toyota vylepšila všetky kľúčové aspekty obľúbeného modelu Toyota Yaris Cross. Stavia na kvalitách, ktoré tomuto kompaktnému SUV priniesli titul Svetové mestské auto roka a ďalšie ocenenia v prvom roku jeho pôsobenia na trhu.

1

Uvedenie tohto modelu na trh završuje kompletnú zmenu dizajnu modelového radu malých vozidiel Toyota spolu s novým modelom Aygo X a hatchbackom Toyota Yaris a zároveň tvorí súčasť novej a výkonnej rodiny Yaris spolu s hatchbackom a čisto športovým modelom GR Yaris.

Od svojho uvedenia na trh v roku 2021 sa model Yaris Cross rýchlo etabloval ako konkurencieschopný vyzývateľ v rýchlo rastúcom segmente malých SUV v Európe a v tomto roku naďalej vedie v tejto triede.

VÝKON NOVÉHO MODELU YARIS CROSS

Rovnako ako jeho sesterský hatchback, aj Yaris Cross umožňuje výber z dvoch hybridných pohonných jednotiek, ktoré predstavujú piatu generáciu hybridnej technológie Toyota, vrátane nového, výkonnejšieho variantu "Hybrid 130". Noví záujemcovia o vstup na trh malých SUV, ktorí prechádzajú z automobilov vyššej triedy, si môžu vybrať vhodné pohonné ústrojenstvo.

2

Zavedený 1,5-litrový full-hybrid využíva novú prevodovku, ktorá zahŕňa väčší a výkonnejší elektromotor/generátor elektrickej energie (MG1). To spolu s úpravami riadiacej jednotky výkonu (PCU) vedie k 14 % zvýšeniu celkového výkonu systému z 85 kW na 97 kW. Zároveň sa zvýšil krútiaci moment elektromotora MG2 v celom rozsahu otáčok, pričom maximálny krútiaci moment sa zvýšil o celých 30 % zo 141 na 185 Nm.

V dôsledku toho sa čas zrýchlenia z pokoja na 100 km/h skrátil o polovicu na 10,7 sekundy a pružné zrýchlenie z 80 na 120 km/h sa zlepšilo o 0,4 sekundy na 8,9 sekundy. 

Tieto hodnoty sú však len jednou z viacerých častí príbehu - rovnako dôležité sú aspekty súvisiace s radosťou za volantom. Hybrid 130 znamená vyšší výkon spaľovacieho motora, trakčného motora a hybridnej batérie.

To spolu s vyšším krútiacim momentom v celom rozsahu otáčok spaľovacieho motora dodáva vozidlu dynamickejší a agilnejší charakter s takými vlastnosťami zrýchlenia a spomalenia, ktoré vedú k pôžitku za volantom, či už v meste alebo kdekoľvek na otvorenej ceste. Zdokonalenie zásahov hnacieho motora v reakcii na použitie plynového pedála prinieslo spoľahlivé jazdné vlastnosti, najmä pokiaľ ide o plynulé a lineárne zrýchlenie.

3

Agilné jazdné vlastnosti, ktoré zvyšujú pocit istoty za volantom, sú ďalej podporované schopnosťami platformy GA-B, najmä jej kľúčovými výhodami, ktorými sú nízke ťažisko a vysoká tuhosť karosérie.

Nový systém pohonu Hybrid 130 sa bude ponúkať pre vyššie výbavové línie vrátane novej edície Premiere a GR SPORT. Ponuka pohonných jednotiek bude naďalej zahŕňať známy hybridný systém s výkonom 116 k (85 kW), teraz označený ako "Hybrid 115".

Pre záujemcov o model Yaris Cross je hybridný elektrický pohon otázkou číslo jeden. Vďaka 100 % hybridnej ponuke a v danej triede jedinečnej možnosti výberu medzi dvoma rôznymi pohonnými jednotkami majú zákazníci nebývalo široký výber, ktorý vyhovuje ich potrebám.

TICHŠIA JAZDA

Nový Yaris Cross prichádza s celým radom dodatočných opatrení na zníženie hluku a vibrácií. Opatrenia na zníženie hluku motora zahŕňajú štyri kľúčové oblasti: na ľavú stranu uloženia motora bol pridaný dynamický tlmič; do nasávacej hadice bol zabudovaný rezonátor; izolácia vo vnútri prístrojovej dosky teraz obsahuje tri vrstvy namiesto jednej; a medzi motorovým priestorom a čelným sklom je ďalšia vrstva izolačnej plsti.

Aerodynamický hluk a hluk z vozovky pomáha tlmiť hrubší materiál čelného skla a predných a zadných bočných okien vozidla.

DIGITÁLNE UŽÍVATEĽSKÉ PROSTREDIE

Prístup k informáciám, konektivite a zábave sa zmenil zavedením úplne nového digitálneho používateľského prostredia. To zahŕňa digitálny prístrojový panel, ktorý sa dá prispôsobiť situácii a potrebám vodiča, ako aj výkonnejší a citlivejší multimediálny systém s bohatšou ponukou funkcií. Oba displeje sú z hľadiska veľkosti na špičke triedy - v závislosti od línie výbavy je k dispozícii 7″ alebo 12,3″ prístrojový panel a 9″, resp. 10,5″ dotykový displej multimediálneho systému.

4

Digitálny prístrojový panel s uhlopriečkou 12,3″ zobrazuje kruhové ukazovatele, informácie a grafiku v jemnom rozlíšení s vynikajúcou čitateľnosťou za všetkých svetelných podmienok. Vzhľad prístrojového panelu možno prispôsobiť nálade vodiča alebo charakteru trasy. K dispozícii sú štyri režimy zobrazenia: Smart, Casual, Sporty a Tough. Verzia s uhlopriečkou 7″ je štandardom pre výbavové línie Comfort a Style, zatiaľ čo edície Executive, GR SPORT a Premiere sú vybavené 12,3″ jednotkou.

Výkonnejší multimediálny systém Toyota Smart Connect podporuje jednoduché používanie a intuitívne ovládanie s rýchlejšou odozvou na výzvy používateľa. Štandardnou súčasťou jednotky je cloudová navigácia, systém s "nepretržitou konektivitou" a vždy aktuálnymi informáciami o trasách, premávke a možných zdržaniach pre lepšie plánovanie trasy.

5

Jednotka je vybavená vylepšeným systémom rozpoznávania hlasu s lepšou odozvou a palubným hlasovým asistentom "Hey Toyota", ktorý rozpoznáva hlasové výzvy a prirodzené rečové požiadavky. Ak napríklad poviete "Hey Toyota, je mi zima", systém automaticky zvýši nastavenie teploty v kabíne.

Spoľahlivú konektivitu zabezpečuje bezdrôtová integrácia smartfónu pomocou technológií Apple CarPlay a Android Auto. Podobne ako v prípade systémov Toyota Safety Sense sa aktualizácie a nové multimediálne funkcie bezproblémovo inštalujú prostredníctvom diaľkového prístupu.

INTELIGENTNÉ DIGITÁLNE KĽÚČE
Podobne ako nový hatchback Yaris, aj Yaris Cross ponúka majiteľom pohodlie a bezpečnosť inteligentného digitálneho kľúča. Kľúč prepojený s aplikáciou MyToyota umožňuje až piatim rôznym používateľom prístup do vozidla prostredníctvom smartfónu. Digitálny kľúč podporuje zamykanie, odomykanie a štartovanie vozidla - aj bez toho, aby ste museli telefón vybrať z tašky alebo vrecka.

Tieto prvky, ktoré sú v iných malých SUV často k dispozícii len za príplatok alebo nie sú k dispozícii vôbec, sú štandardom všetkých modelov Toyota Yaris Cross.

Nový multimediálny systém v spojení s palubným komunikačným modulom (DCM) podporuje aktualizáciu softvéru prostredníctvom vzdialeného prístupu. To znamená, že bezpečnostný systém Toyota Safety Sense a multimediálne funkcie možno jednoducho aktualizovať bez návštevy servisu. Údaje je možné sťahovať aj počas jazdy; inštalácia sa potom vykoná v čase, keď to vodičovi vyhovuje.

Nová kamera a radar s väčším dosahom v pozdĺžnom aj priečnom smere poskytujú výrazné zlepšenie dosahu pri detekcii rizika nehody. Napríklad predkolízny bezpečnostný systém (PCS) teraz dokáže rozpoznať potenciálne riziko čelnej zrážky so širokou škálou prekážok a vozidiel vo vlastnej dráhe - vrátane chodcov, cyklistov a teraz aj motocyklov.

Novinkou v portfóliu Toyota Safety Sense je funkcia potlačenia zrýchlenia. Tá zasahuje potlačením náhlej akcelerácie, ak zistí riziko kolízie s vozidlom idúcim vpredu.

ŠTÝLOVEJŠÍ VZHĽAD

Atraktívny a moderný štýl modelu Yaris Cross si od svojho uvedenia na trh získal pozornosť širokého spektra zákazníkov, ktorí oceňujú postoj a imidž SUV v kompaktnej podobe, ktorá uľahčuje pohyb po meste. Vonkajšiu príťažlivosť ešte viac umocňuje nová vrcholná verzia Premiere Edition tohto modelového radu.

Ako jediná sa ponúka v novom dvojfarebnom odtieni Urban Khaki green a výlučne s novými 18″ päťlúčovými liatymi diskami (v kombinácii tmavosivej a brúsenej povrchovej úpravy), ktoré umocňujú dynamický a robustný vzhľad tohto vozidla. Zelený odtieň karosérie sa opakuje aj v kabíne, kde sa nachádza na prešívaní čalúnenia, ozdobných líniách na prístrojovej doske a vo dverách. Ponuka odtieňov zahŕňa aj perleťovo bielu platinovú a striebornú metalízu, obe v dvojfarebnom prevedení.

Čalúnenie sedadiel bolo tiež vylepšené novým vzorom; všetky línie výbavy sú teraz vybavené jemným lemovaním v spodnej časti prístrojovej dosky. Pre celý modelový rad je k dispozícii nový odtieň laku Juniper Blue.

6

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej