Nový Volkswagen Tiguan plug-in hybrid: dojazd 100 km

Electrické vozidlá 21 Sep 2023 , by
Arval Slovakia

Kai Grünitz, člen predstavenstva zodpovedný za technický vývoj značky Volkswagen, k tomu hovorí: „Najnovší evolučný stupeň modulárnej platformy pre modely s motorom uloženým vpredu naprieč, MQB evo, tvorí vysoko inovatívny technický základ tretej generácie modelu Tiguan. Volkswagen vďaka značným úsporám z rozsahu, ktoré umožňuje platforma MQB evo, znovu demokratizuje početné high-tech systémy, medzi ktoré patria napríklad DCC Pro alebo nové hybridné pohony s dojazdom cca 100 km výhradne na elektrinu, a sprístupní ich státisícom vodičov.“

Novo vyvinuté technológie realizované v rámci platformy MQB evo vylepšujú model Tiguan v takmer všetkých oblastiach. SUV je ešte hospodárnejšie ako doteraz vďaka novým hybridným pohonom s dojazdom približne 100 km pri bezemisnej a nehlučnej jazde iba na elektrinu. Na všetkých verziách eHybrid je navyše nabíjanie striedavým prúdom ešte rýchlejšie av sériovej výbave je po prvýkrát možné rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom.

1

Prehľadne usporiadaná digitálna prístrojová doska na základe novej platformy MIB4 (štvrtá generácia modulárnej platformy pre informačné a zábavné systémy) ponúka cestujúcim maximum informácií, digitálne služby a aplikácie.

Ovládanie je pritom dôsledne intuitívne. Okrem toho boli z modelu vyššej triedy Touareg odvodené nové systémy, napríklad funkcie pneumatickej masáže pre predné sedadlá alebo prvýkrát v Tiguane použité „svetlomety IQ.LIGHT HD LED Matrix“. Nový adaptívny podvozok „DCC Pro“2 zdokonaľuje komfort a dynamiku. Najnovšia generácia systému „Park Assist“ automatizuje zaparkovanie vozidla aj vyjazdenie z parkovacieho miesta.

Výrazný design a vylepšená aerodynamika. Kompaktný SUV sa prezentuje s úplne novým dizajnom. Mimoriadne výrazná a pôsobivá je predná partia s novými a plochými LED svetlometmi a priečnou lištou so skleneným povrchom. Otvory masky chladiča sú teraz umiestnené na okrajoch nárazníka.Tu sa nachádza aj systém vzduchových clôn, ktorý optimalizuje prúdenie vzduchu. Čisto tvarovaný predok dokladá zníženie súčiniteľa aerodynamického odporu vzduchu z 0,33 na 0,28. Siluetu charakterizujú atletické bočné oblasti nad podbehmi kolies, ktoré môžu mať priemer ráfika až 20 palcov. Nová priečna lišta LED zvýrazňuje nezameniteľnú zadnú partiu modelu Tiguan.

2

Nová generácia panelu združených prístrojov a informačných a zábavných systémov. Tiež interiér modelu Tiguan bol úplne novo koncipovaný a navrhnutý a vyznačuje sa vysokou kvalitou materiálov a spracovania. Nová prístrojová doska je prehľadne a múdro usporiadaná a umožňuje intuitívne ovládanie a dôsledné sieťové prepojenie.

Medzi jej moduly patrí nový digitálny panel združených prístrojov, „Digital Cockpit“ (digitálne prístroje v priečnom tabletovom formáte chránené proti odrazom svetla), displej informačného a zábavného systému s uhlopriečkou až 38 cm (15 palcov) a úplne novou štruktúrou menu a grafikou, rovnako nový head-up displej (premietanie informácií na čelné okno) a nový, multifunkčný volič zážitkov z jazdy s integrovaným displejom OLED.

Prostredníctvom tohto nového otočného ovládacieho prvku s vlastným miniatúrnym displejom je možné nastavovať jazdný režim, hlasitosť audiosystému alebo aj farby ambientného osvetlenia. A prostredníctvom nového hlasového asistenta IDA je možné hovorovým jazykom ľahko ovládať nespočetné množstvo funkcií vozidla a informačného a zábavného systému.

Široký výber hospodárnych pohonov. Vďaka platforme MQB evo môže byť Tiguan vybavený rôznymi druhmi pohonu. Zákazníci budú mať na výber turbodiesely (TDI), preplňované zážihové motory (TSI), preplňované zážihové motory doplnené čiastočne hybridným systémom (eTSI) a externe nabíjateľné hybridné systémy (eHybrid).

Všetky pohony budú ponúkané výhradne v spojení s automatizovanou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Podobne ako v čisto elektrických modeloch Volkswagen ID. a novom modeli Passat plní funkciu voliča prevodovky páčka, umiestnená vpravo za volantom na stĺpiku riadenia, s intuitívnym ovládaním.

Otočením páčky dopredu do polohy „D“ je vozidlo pripravené pre jazdu vpred, otočením dozadu do polohy „R“ pre jazdu vzad a stlačením do strany sa aktivuje parkovacia brzda. Všetky verzie modelu Tiguan majú páčky za volantom pre manuálne radenie.

Elektronicky riadený podvozok ponúka ešte vyššiu úroveň komfortu a dynamiky. Platforma MQB evo je východiskovým základom pre novú generáciu podvozku. Volkswagen okrem mnohých jednotlivých opatrení vyvinul novú generáciu adaptívnej regulácie podvozku DCC v podobe na želanie dodávaného systému DCC Pro s dvojventilovými tlmičmi.

Nový model je navyše sériovo vybavený manažérom jazdnej dynamiky – systémom na základe platformy MQB, ktorý debutoval v aktuálnom modeli Golf GTI. Systém ovláda funkcie elektronických uzávierok diferenciálov (XDS) a nastavenie adaptívnych tlmičov systému DCC Pro, ktoré majú vplyv na priečnu dynamiku.

Brzdné zásahy na jednotlivých kolesách a selektívne zmeny tuhosti tlmičov zvyšujú komfort a umocňujú športové výkony pri dynamickej jazde zákrutami. Jazdné vlastnosti sú vďaka tomu stabilnejšie, agilnejšie a precíznejšie.

Sedadlá pre dlhé trasy. S veľmi kvalitným charakterom modelu Tiguan ladia nové sedadlá ergoActive Plus s bedrovou opierkou pneumaticky nastaviteľnou v 4 smeroch a taktiež pneumatickým 10-komorovým systémom pre tlakovú bodovú masáž. Užívatelia si okrem toho môžu naprogramovať, pri akých vonkajších teplotách sa automaticky aktivuje vyhrievanie sedadiel alebo ich ventilácia.

Prvé HD svetlomety v modeli Tiguan. Tiguan je prvým modelom na platforme MQB, ktorý bude uvedený na trh s novo vyvinutými svetlometmi „IQ.LIGHT HD LED Matrix“. Interaktívny systém osvetlenia bol súbežne vyvíjaný aj pre model vyššej triedy Touareg – obe SUV tak zdieľajú základnú konštrukciu svetlometov.

HD znamená „High Definition“ – vysoké rozlíšenie zdrojov svetla. V prípade Tiguanu zaisťuje úplne novú úroveň osvetlenia vozovky a okolia celkom 38 400 multipixelových LED diód (19 200 multipixelových LED diód v každom svetlomete), čo prináša ďalšie zvýšenie komfortu a bezpečnosti.

Výkonné asistenčné systémy. Tiguan je sériovo vybavený mnohými komfortnými a asistenčnými systémami. Okrem asistentov „Side Assist“ (asistent pre zmenu jazdného pruhu), „Front Assist“ (systém núdzového brzdenia), „Lane Assist“ (asistent pre jazdu v jazdnom pruhu) a „Rear View“ (zadná kamera) medzi nich patria aj funkcie na rozpoznávanie dopravných značiek.

K dispozícii bude navyše rozsiahla ponuka systémov dodávaných na prianie. Ide okrem iného o nasledujúce technológie: „Park Assist Pro“ (automatické zaparkovanie vozidla alebo vyjazdenie z parkovacieho miesta, ktoré môže vodič riadiť zvonku pomocou aplikácie v smartfóne) alebo „Trailer Assist“ (pre asistované manévrovanie s prívesom).

Väčší batožinový priestor pre model Tiguan. Nový Tiguan povyrástol do dĺžky o cca tri centimetre. Vonkajšia výška, šírka a rázvor náprav zostali na takmer identickej úrovni ako u predchodcu. Vynikajúce využitie obostavaného priestoru dokladá objem batožinového priestoru novej generácie. Napriek tomu, že je SUV len nepatrne dlhší, objem jeho batožinového priestoru vzrástol o 37 litrov na terajších 652 litrov (do výšky operadiel zadných sedadiel).

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej