vianocne trhy_rakusko

S ELEKTROMOBILOM PO EURÓPE - Kam na vianočné trhy v Nemecku a Rakúsku

Užitočné tipy 27 Dec 2022 , by
Arval Slovakia

mapa

DRÁŽĎANY

Miestne vianočné trhy patria medzi najstaršie – prvý raz sa konali už v roku 1434. Ich názov je odvodený od miestneho pokrmu „Strüzel“, ktorý sa dá prirovnať k našej vianočnej štrúdle. Tá drážďanská je chránená ochrannou známkou. Na návštevníkov čaká vyše 250 stánkov, ale aj veľké množstvo ľudí. Každý rok sem vianočné trhy prilákajú viacej než 2 milióny návštevníkov. Miestnou špecialitou je vianočná pyramída, čo je ozdobný
stojanček na sviečky, ktorý sa v Sasku používa ako predvianočná dekorácia izieb či na vyzdobenie vonkajších priestorov. Drážďanská
pyramída pochádza z roku 1997, je šesťposchodová a meria 14,62 metra, vďaka čomuje najväčšou vianočnou pyramídou na svete.
Počet nabíjacích staníc v meste: 133

 

NORIMBERG

Vianočné trhy v tomto bavorskom meste  patria tiež medzi tie preslávené. Ich história spadá do 17. storočia. Trhy tvorí približne 200 stánkov s ponukou vianočného tovaru. Miestnou špecialitou norimberské perníčky a biskupské chlebíčky.  Hlavný trh sa nachádza na hlavnom námes Hauptmarkt. Na susednom Radničnom námestí (Rathausplatz) nájdete atraktívne  stánky rôznych štátov a miest. Každoročne sa  tu totiž koná Medzinárodný trh partnerských  miest. A špecialitou sú i Detské vianočné trhykde sa deti môžu povoziť vo vláčiku, na kolotoči a nechýbajú ani vianočné dielničky. Vianočné trhy v Norimbergu také popurne, že majú dokonca svoju špeciálnu turistickú vianočnú kartu. Táto karta je vydávaná v neine, angličtine a japončine. S kartou  máte nárok na 1 zvarené víno, klobásky, vstup  na výstavy, prehliadky a akcie a dostanete  i suvenír.

Počet nabíjacích staníc v meste: 171

 

KOLÍN NAD RÝNOM

V našich končinách možno nemá kolínsky trh také renomé, ale vedzte, že ide o najväčší  vianočný trh v Nemecku. Hoci má mesto 1 milión obyvateľov, počet návštevníkov každý  rok presahuje 4 milióny. Trhy pri kolínskej  katedrále ponúkajú každý rok približne 130  stánkov. Môžete tu ochutnať nielen miestneale aj medzinárodné špeciality. Suroviny po‑  chádzajú z lokálnych zdrojov. Miestnou špecialitou zemiakové placky alebo pražené mandle. Nechýbajú ani produkty miestnych  remeselníkov, pričom niektorých z nich je  možné pozorovať priamo pri práci, napríklad  sklárov, ktorí vyrábajú šperky zo skla. Bohatý  je i kultúrny program.

Počet nabíjacích staníc v meste: 216     

                                                                                                                                 

MNÍCHOV

Bavorská metropola sa v období adventu  mení z pulzujúceho veľkomesta na kúzelné,  takmer historické mesto. Trhy sa tu konajú  na niekoľkých miestach. Tie najnavštevovanejšie na námestí Marienplatz, kde sa nad okolím týči 30‑metrový strom. Miestna radnica sa premieňa na nebeskú pracovňu, kde si  deti môžu vyskúšať rôzne umelecké remeslá i pečenie vianočných dobrôt. V podvečerných hodinách znejú trhmi alpské piesne.  Na historické mesto sa Mníchov premieňa  vďaka starodávnym predmetom, ktoré stánky  ponúkajú mečom, brneniam, ale i pochodniam a dreveným lucernám, ktoré osvetľujú  tamojšie ulice. Tradičným nápojom mníchovského trhu je Feuerzangenbowle. Tento nápoj  sa získa tak, že sa nad nádobu s červeným  vínom upevní veľká kocka cukru, ktorá je  nasiaknutá rumom. Kocka sa zapáli, nechá sa  skaramelizovať a postupne kvapkať do vína.

Počet nabíjacích staníc v meste: 538

 

AACHEN

Vianočné trhy v Aachene nepatria síce medzi  najväčšie, ale pravidelne sa objavujú v rebríč‑  ku najlepších 10 trhov v Európe. Mesiac pred  Vianocami sa námestie a uličky okolo kated‑  rály v Aachene, ako aj radnica, premenia na  vianočnú dedinku. Špecialitou miestneho  trhu je prvý klimaticky neutrálny stánok na  prípravu zvareného vína v Nemecku. Víno sa  predáva v opakovane použiteľnom termohrn‑  čeku, ktorý je vyrobený priamo v Nemecku. Všetky servítky sú tiež vyrobené zo 100% re‑  cyklovaného materiálu. Okrem klasického  zvareného vína ponúkajú i nealkoholický  variant, punč pre deti, ale i čaj, kávu alebo  horúcu čokoládu. Miestnou špecialitou sú aj  škoricové hviezdy a ručne vyrábané výrobky z tradičných dielní.

Počet nabíjacích staníc v meste:77

 

VIEDEŇ

Krásnu atmosféru majú aj trhy vo Viedni. I rakúska metropola ich ponúka niekoľko. Najznámejší je ten pri radnici. Hneď pri  vchode víta návštevníkov niekoľkometro‑  podlubie so sviečkami. Raritou je i ľa‑  dová dráha vedúca osvetleným parkom  Rathauspark, kde je možné si zakorčuľovať. Deti ocenia 12metrový poschodový kolotoč a v parku Vianočný svet so sobím vláčikom, betlehemskou cestičkou, detskou chatou  a vlastným klziskom. Obľúbený je i starovie‑  denský vianočný trh v časti Freyung v centrmesta. Vianočný trh sa tu konal prvý raz už v roku 1772. Dnes sa tu predávajú výrobky umeleckých remesiel, sklenené ozdoby, tradičné betlehemy a keramika.

Počet nabíjacích staníc v meste: 793

 

SALZBURG

Jeden z najkrajších a najstarších vianoč‑  ných  trhov  v Európe  nájdeme na Dom  a Residenzplatz. Prvý raz sa tu vianočný trh  konal v 15. storočí. Ako jeden z mála je  možné tento trh navštíviť do 1. januára.  Dobovú atmosféru vytvárajú i tradičné drevené stánky, ktoré ponúkajú miestnu špe‑  cialitu pečené gaštany a jablká. Trhovci  ponúkajú aj ručne vyrábané dekorácie,  hračky, darčekové alebo úžitkové predmety  a ďalšie. K vianočným trhom neodmysliteľne  patrí aj alpská ľudová hudba. Koledy sa hrajú  predovšetkým na dychové nástroje, ako sú  krídlovka, trúbka alebo alpský roh. Populárny  je aj Hellbrunner Adventzauber na predmestí  Salzburgu. Stánky tam rozostavené na ná‑  dvorí renesančného letohrádku salzburských  arcibiskupov a v aleji, ktorá k nemu vedie.  Deti tam môžu jazdiť na poníkoch, ľudia  si tu na ohni opekajú dobroty a pečú sa tu i perníčky, ktoré si môže každý m ozdobiť. 

Počet nabíjacích staníc v meste: 149

 

Čítať ďalej Zobraziť menej