nakladne vozidla volvo

Sú európske krajiny pripravené na elektrifikáciu nákladných vozidiel?

Electrické vozidlá 8 Aug 2023 , by
Arval Slovakia

Tlak na udržateľnosť a znižovanie emisií sa týka všetkých odvetví vrátane komerčnej cestnej dopravy. Je to pochopiteľné - takmer tri štvrtiny emisií z európskej dopravy vznikajú na cestách. Avšak zatiaľ čo v osobných automobiloch sa bezemisné batériové pohony rozširujú, elektrifikácia nákladných vozidiel je len na začiatku svojej cesty. Podľa štúdie Eurowag je jedným z dôvodov nedostatočná dobíjacia infraštruktúra.

1

Komerčná cestná doprava (CRT) zohráva dôležitú úlohu pri znižovaní emisií a boji proti zmene klímy. Až 70 % emisií CO2 v európskej cestnej nákladnej doprave spôsobujú stredné a ťažké nákladné vozidlá. Dekarbonizácia nákladnej dopravy má oveľa viac prekážok ako v prípade osobných vozidiel - vyžaduje si pokročilejšiu technológiu batérií, vysoké počiatočné investície a v neposlednom rade je tu kritická otázka: Bude kde dobíjať nákladné vozidlá poháňané batériami?

Nabíjacia infraštruktúra sa zvyčajne označuje za jednu z hlavných výziev (nielen) pre elektromobilitu v nákladnej doprave. Úspech elektrifikácie komerčnej cestnej dopravy tak do veľkej miery závisí od hustoty nabíjacej siete, jej výkonu, spoľahlivosti a ďalších premenných. Máloktorý dopravca je ochotný riskovať obrovské investície do elektrifikácie svojho vozového parku, ak si nemôže byť istý, že jeho elektrické nákladné vozidlá sa budú dať bez problémov dobíjať počas cesty.

Preto sa väčšina súčasných projektov elektrifikácie nákladnej dopravy zameriava na aplikácie, ktoré umožňujú nabíjanie "doma" v depe, čím sa eliminuje problém nabíjania na ceste.

Požiadavky na dobíjanie v nákladnej doprave

V čom je problém? Nákladné vozidlá poháňané batériami kladú špecifické požiadavky na nabíjaciu infraštruktúru. Nabíjacie miesto pre elektrické nákladné vozidlo musí byť vhodné z hľadiska veľkosti a priepustnosti (nákladné vozidlá sa jednoducho nezmestia na nabíjacie miesta pre osobné vozidlá), výkonu nabíjacej stanice (optimálne 350 kW alebo viac), umiestnenia (najmä v koridoroch transeurópskej dopravnej siete) a v neposlednom rade spoľahlivosti. V odvetví, kde je neustály tlak na výkon a dojazdový čas, sú meškania spôsobené nefunkčnou nabíjačkou jednoducho neúnosné.

Nedávna štúdia Eurowag poskytuje zaujímavé informácie o tom, ako sú na tom európske krajiny z hľadiska nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. Z jej výsledkov vyplýva, že pripravenosť európskej infraštruktúry na batériové vozidlá má stále veľké medzery.

Nórsko na vrchole, Slovensko a Česko v strede rebríčka

Krajiny na čele rebríčka sú prevažne zo severnej a západnej Európy. Krajinou, ktorá je najviac pripravená na elektrifikovanú nákladnú dopravu, je Nórsko, tesne nasledované Holandskom a Švajčiarskom. V prvej päťke sú aj Švédsko a Nemecko. Do prvej pätnástky sa dostali aj "románske" krajiny južnej Európy - Taliansko, Portugalsko, Španielsko a Francúzsko. 

Slovensko sa v indexe Eurowag umiestnilo na 20. mieste, až za nami sa umiestnila Česká republika (21. miesto) a Poľsko (22. miesto). Celkovo index označuje Slovensko za krajinu mierne pripravenú na prevádzku elektromobilov. Na chvoste rebríčka sa nachádzajú východoeurópske krajiny, kde je pripravenosť na elektrifikáciu CRT buď nedostatočná, alebo nie sú k dispozícii žiadne relevantné údaje. Ide najmä o Bosnu a Hercegovinu, Albánsko a Severné Macedónsko. 

Infraštruktúra si vyžaduje investície a komplexné riešenia

Treba poznamenať, že oblasť elektromobility sa rýchlo vyvíja, rovnako ako hustota nabíjacej infraštruktúry, ktorá pridáva čoraz viac výkonu a čoraz viac myslí na potreby budúcich elektromobilov.

Zatiaľ čo pred rokom bolo v celej Európe menej ako 3 600 nabíjacích miest s kapacitou vhodnou pre nákladné vozidlá (nad 350 kW), tento rok je podľa databázy Eco-Movement 6 008 nabíjacích miest s kapacitou 350 kW a viac.

Pre budúcnosť elektrifikovanej nákladnej dopravy bude dôležité nielen vybudovať infraštruktúru, ktorá bude spĺňať požiadavky elektrických nákladných vozidiel, ale aj vyvinúť ďalšie technologické riešenia, ktoré uľahčia vyhľadávanie vhodných nabíjacích miest, ich jednoduché zaplatenie a prípadnú rezerváciu nabíjacieho miesta.

To si bude vyžadovať riešenia od súkromných spoločností, ako je Eurowag, nové partnerstvá a predovšetkým stimuly a dotácie na vnútroštátnej a európskej úrovni.

Čítať ďalej Zobraziť menej