do nhl

ÚTEK DO SLÁVNEJ NHL

Zaujímavosti 30 May 2023 , by
Arval Slovakia

Peter Šťastný patrí do súrodeneckého tria, ktoré stálo v roku 1979 za jediným titulom majstra Československa ich materského klubu Slovan Bratislava. So starším bratom Mariánom a mladším bratom Antonom vytvorili obávanú útočnú trojicu. Potvrdením skvelej súrodeneckej spolupráce je fakt, že zo všetkých 215 gólov majstrovského celku ich tí traja nastrieľali 104. Keď cez Rakúsko v roku 1980 Peter Šťastný spolu s mladším bratom Antonom utiekol do Kanady, jeho meno už malo vý- razný zvuk. Už v roku 1976, vo veku 20 rokov, získal s reprezen- táciou titul majstra sveta IIHF. V rovnakom roku vyhral bronz v neoficiálnych majstrovstvách sveta juniorov a zahral si v národnom drese Kanadský pohár. Zlato sa mu na hrudi blýskalo aj o rok neskôr, keď československý tím obhájil svoje víťazstvo na majstrovstvách sveta. Vtedy ešte nebol vo svojej vrcholnej forme, navrch mal zatiaľ najstarší brat Marián. Hoci najprv ušli bez neho, o deväť mesiacov neskôr sa podarilo utiecť aj Mariánovi Šťastnému a v zámorskej NHL tak mohla bratská útočná trojica nadviazať na svoju bratislavskú éru. „Dúfali a modlili sme sa, aby sa Mariánovi podarilo legálnou alebo inou cestou dostať k nám do Kanady a znovu zjednotiť náš útok. Všetko dopadlo veľmi dobre. Keď sme necelý rok po našom odchode dostali správu, že je Marián s celou rodinou vo Viedni a odchádza do Kanady, bolo to jedno z najkrajších prekvapení, aké som kedy zažil,“ spomínal Peter Šťastný v rozhovore pre Český rozhlas.

ZARADENÝ MEDZI LEGENDY

Tím Quebec Nordiques, v ktorom štyri sezóny spoločne korčuľovali svoj hokejový sen, síce už neexistuje, ale počas svojho desaťročného pôsobenia v klube Peter Šťastný zanechal takú výraznú stopu, že pri príležitosti 100. výročia NHL bol v januári 2017 vybraný ako jeden zo sto najlepších hráčov histórie ligy. Za príležitosť zahrať si slávnu NHL sa Peter Šťastný klubu hneď v prvom roku odvďačil ziskom 109 bodov. Bol vôbec prvým hrá- čom, ktorý pri svojom debute pokoril onú stobodovú hranicu. Právom tak získal Calder Memorial Trophy, cenu pre najlepšieho nováčika súťaže. Vo svojej skvelej bilancii pokračoval naďalej. Je jedným z iba siedmich hráčov, ktorí prekonali hranicu 100 bodov v najmenej šiestich po sebe idúcich sezónach. Vynikajúca forma mu stačila na to, aby sa stal druhým najproduktívnejším hráčom osemdesiatych rokov 20. storočia. Áno, lepším už bol len legendárny Wayne Gretzky. Môžeme však pridať ďalšie naj. Tento bratislavský rodák je prvý hráč narodený a trénovaný v Európe, ktorý prekonal hranicu 1 000 bodov v kariére. Niekto by mohol namietnuť, že prvým takýmto Európanom bol Stan Mikita, takisto pôvodom Slovák. Lenže ten už v ôsmich rokoch odišiel do Severnej Ameriky. A hokej začal hrať až práve v kanadskej provincii Ontario. Ani po skončení aktívnej hráčskej kariéry netratilo jeho meno nič zo svojho lesku. Šťastný je jediným Slovákom, ktorý sa dočkal uvedenia do Siene slávy v Toronte. Stalo sa tak v roku 1998. Pred ním sa to podarilo len dvom Európanom. O dva roky neskôr bol uvedený do Siene slávy Federácie ľadového hokeja IIHF, v roku 2002 sa stal členom Siene slávy slovenského hokeja a nakoniec v roku 2010 aj členom Siene slávy českého hokeja.                                                

SRDCOM STÁLE SLOVÁK

Hoci mal odchod do zámoria nemilú príčinu, Peter Šťastný na svoj domov nikdy nezabudol. Pod svoje ochranné krídla bral aj ďalších Čechoslovákov, ktorí sa dostali do NHL, a priateľstvo ich spája dodnes. Ku koncu svojej kariéry v NHL nastúpil aj za slovenský národný tím, ktorému pomohol vyhrať skupinu B majstrovstiev sveta IIHF a postúpiť medzi elitu. Perličkou je, že Peter reprezentoval aj v kanadskom národnom drese a aj tu slávil úspech. V roku 1984 získal v kanadských farbách zlato v Kanadskom pohári.Na slovenský hokej však nezabudol ani po konci aktívnej kariéry. Od prelomu storočia pôsobil viac ako štyri roky ako generálny manažér Slovenského zväzu ľadového hokeja. A kam sa podeli jeho bratia z hviezdnej súrodeneckej trojice? Mladší Anton žije vo Švajčiarsku a je spolumajiteľom hokejového klubu v Lausanne a starší Marián vybudoval v Québecu golfový komplex.

asdf

PETER ŠŤASTNÝ

– EURÓPAN MILÁčIKOM KANADSKÉHO PUBLIKA

  • Svojmu prvému klubu v NHL Quebec Nordiques bol verný celé desaťročia. Po celý čas si tu udržal priemer vyšší ako bod na zápas. Výnimkou bola posledná sezóna, v ktorej dosiahol v 62 štartoch 62 bodov.
  • Že si ho klub cení, bolo zrejmé aj z toho, že sa stal prvým dlhodobým európskym kapitánom v ligovej histórii.
  • V tejto kanadskej provincii je úradným jazykom francúzština, a tak si okrem zámorského štýlu hry osvojil aj francúzštinu.
  • V roku 1990 putoval do tímu New Jersey Devils, s ktorým sa o tri roky neskôr rozlúčil bilanciou 40 bodov v 60 stretnutiach.
  • Z New Jersey Devils viedli jeho kroky do St. Louis Blues. Jeho prvá sezóna v tomto klube bola krátka, odohral len 17 zá- pasov. Potom sa pripojil k slovenskému národnému tímu na olympiáde v Lillehammeri. Vo svojej poslednej zámorskej sezóne potom nastúpil do siedmich zápasov.

Čítať ďalej Zobraziť menej