Už sa nemusíte báť, že nedôjdete do cieľa. Tento elektromobil nabijete za menej ako 5 minút

Zaujímavosti 4 Jul 2024 , by
Arval Slovakia

Jedným z dôvodov, prečo prechod na elektromobilitu neprebieha tak rýchlo, ako by si mnohí želali, je takzvaná úzkosť z dojazdu. Mnohých ľudí stále odrádza kratší dojazd, pomalé nabíjanie a nedostatočná infraštruktúra. Prototyp športového elektromobilu Nyobolt však tieto obavy rozptýli ako domček z kariet. Svoju batériu dokáže nabiť z 10 % na 80 % len za 4 minúty a 37 sekúnd pomocou 350kilowattovej rýchlonabíjačky DC.

Elektromobil so špeciálnou batériou

Za týmto pôsobivým experimentom nestojí žiadna z tradičných automobiliek ani výrobcov elektromobilov, ale britský startup Nyobolt, ktorý sa zaoberá technológiou batérií. A práve jeho patentované batériové články sú tajnou ingredienciou, ktorá umožnila dosiahnuť rekordný čas nabíjania.

Okrem špeciálneho zloženia anód z uhlíka a oxidov kovov, nízkoimpedančnej konštrukcie a integrovanej nabíjacej elektroniky sa Nyobolt spolieha aj na účinné chladenie. V prototype pracuje s chladiacimi doskami, ktoré využívajú zmes vody a glykolu. Ten je chladený kompresorom a kondenzátorom klimatizácie. Vďaka tomu sa počas rýchleho nabíjania na rozdiel od bežných lítium-iónových batérií toľko neprehrievajú. Ich teplota dosiahla len 60 stupňov Celzia.

Podľa spoločnosti si 1 250-kilogramový prototyp udržal konštantný prúd 500 A počas prvých štyroch minút testovania v reálnom svete. Okrem toho startup so sídlom v Cambridgei tvrdí, že jeho články s kapacitou 24,5 Ah úspešne absolvovali viac ako 4 000 úplných vybíjacích cyklov, čo v prípade ľahkého dvojdverového prototypu Nyobolt EV zodpovedá dojazdu viac ako 965 600 kilometrov. Stále si zachovali viac ako 80 % svojej kapacity, čo je samo o sebe pôsobivý výsledok.

1

Dočkáme sa skutočného nasadenia?

Aj keď sú všetky čísla a výsledky testov pôsobivé. Stále musíme brať do úvahy, že demonštračný prototyp váži len 1 250 kg, čo je hmotnosť, ktorú bežný elektromobil nikdy nedosiahne. Navyše je vybavený batériou s kapacitou len 35 kWh, čo podľa startupu stačí na dojazd len 249 kilometrov. Batéria by však mohla byť väčšia. Ak by nabíjanie pri dvojnásobnej kapacite trvalo stále menej ako desať minút, Nyobolt by nemal núdzu o zákazníkov.

Samotný batériový startup uviedol, že o jeho technológiu sa zaujíma niekoľko výrobcov automobilov a že výroba v malom meradle by sa mohla začať už budúci rok a predpokladaný nárast v roku 2025. Ako pri každom elektromobilovom startupe, aj tu je na mieste zdravá dávka nedôvery. Počkajme si na radosť, kým sa na cestách neobjaví skutočný produkt.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej