Prudká zmena vo výške riečneho koryta – to je hlavná príčina vzniku vodopádov. K tejto zmene môže dochádzať z niekoľkých dôvodov, napríklad pohybom zemskej kôry, keď sa jedna časť zodvihne nad druhú. Nech už sú ale príčiny ich vzniku akékoľvek, patria tieto vodné útvary medzi najkrajšie prírodné úkazy.
Nie sú však večné. Podľa vedcov napríklad Niagarské vodopády, nachádzajúce sa na hraniciach USA a Kanady, posutpne zaniknú. Pôvodne sa nachádzali asi 11 km nižšie po prúde rieky než dnes. Vznikli pred 15 000 rokmi a posúvali sa priemerne o jeden meter ročne. Súčasne tempo tohto posunu je asi 30 cm ročne proti prúdu. Týmto tempom približne o 50 tisíc rokov vodopády splynú s Erijským jazerom, ktoré je teraz vzdialené 30 km a prestanú existovať.
1️⃣TUGELA, JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA
Dlhé desaťročia bol juhoafrický vodopád považovaný za druhý najvyšší na svete. Oficiálny údaj dosahoval 948 metrov. Aspoň do chvíle, keď v roku 2016 k vodo- pádu dorazila česká expedícia, ktorá vodopád premerala modernou geodetickou metódou. Výsledok? Vodopád Tugela meria 983 metrov, čím o štyri metre prekonal doterajšieho rekordéra – Salto Ángel alebo Anjelský vodopád vo Venezuele. Hoci k tomuto meraniu došlo už v roku 2016, zástupcovia Svetovej databázy vodopádov, ktorá vedie štatistiky, oficiálne zmenila údaje až na prelome vlaňajšieho a tohto roka.
🌍Česká expedícia k vodopádu Tugela rozvírila debatu o metodike merania vodopádov. Aj vďaka tomu sa po ich objavení zamiešalo poradím nielen prvého, ale aj mnohých ďalších vodopádov v rebríčku.
2️⃣ANJELSKÝ VODOPÁD, VENEZUELA
Indiáni mu hovoria Kerepakupai Merú alebo Parekupa Vena, svet ho však pozná pod názvom Salto Angel. Svoje meno dostal po americkom pilotovi, ktorý do tejto oblasti prišiel hľadať zlato. Jimmy Ángel ale namiesto pristátia narazil do hory, z ktorej vodopád steká. Jeho objav bol natoľko veľkolepý, že vodopád dostal meno po ňom. Dlhé roky bol Santo Ángel považovaný za najvyšší vodopád sveta. K to- muto titulu ho predurčila výška 979 metrov. Meranie sa uskutočnilo v roku 1949. Nedávnym prieskumom sa ale prišlo na to, že voda prekonáva niekoľko kaskád, nejde teda o nepretržitý prúd. Ten najdlhší meria 807 metrov. Svetová databáza vodopádov teraz preto oficiálne uvádza tento údaj a bývalého rekordéra zaradila dokonca až na 13. miesto svojho rebríčka.
🌎Venezuelský vodopád objavil náhodou americký pilot Jimmy Angel, ktorý do neho narazil. Keďže si však miesto dobre nepamätal, trvalo ďalšie štyri roky, než ho znovu našiel.
3️⃣MATTENBACHFÄLLE, ŠVAJČIARSKO
Tento vodopád, ktorý zzostupujúci východnou stenou švajčiarskeho údolia Lauterbrunnen neďaleko Bernu, je od roku 2020 nielen najvyšším vodopádom v Európe, ale zároveň druhým na svete. Pôvodne sa jeho výška uvádzala 840 met- rov. V roku 2020 ale špeciálna expedícia, ktorá zlaňuje najvyššie svetové vodopády, uskutočnila úspešné zlanenie švajčiarskych vodopádov a zmerala ich výšku na 930 metrov. Zaujímavosťou je, že potok Mattenbach má povodie iba 0,9 km2. Je preto v značnej miere závislý od dažďových zrážok a topiaceho sa snehu. V prípade dlhšieho sucha teda hrozí, že by tento vodopád mohol vyschnúť.
🌍V údolí Lauterbrunnen vo Švajčiarsku sa nachádza spolu 72 vodopádov. Večer je veľa z nich nasvietených.
4️⃣IGUAZU, ARGENTÍNA, BRAZÍLIA
Veľkolepý systém vodopádov sa nachádza na hraniciach Argentíny a Brazílie. Keďže však väčšia časť sústavy leží na území Argentíny, uvádzajú sa tieto vodopády väčšinou ako argentínske. V období najväčšieho prietoku vody celý systém tvorí 275 jednotlivých vodo- pádov. V období sucha ale ich počet značne kolíše. Podľa záznamov sa v období dažďov vodopád zväčšil až osemkrát oproti svojmu priemernému objemu. V roku 2012 bol tento prírodný úkaz oficiálne zaradený medzi nových sedem divov sveta. Najvyšším vodopádom v celej kaskáde je 82 metrov vysoká Diablova tlama.
🌎Iguazu alebo Iguacu sú dva názvy pre jeden systém vodopádov. Záleží na tom, či tento názov vychádza zo španielskeho, alebo z portugalského pomenovania
5️⃣VIKTÓRIINE VODOPÁDY, ZIMBABWE, ZAMBIA
Dym, ktorý hrmí. Tak sa v miestnom jazyku nazývajú legendárne Viktóriine vodopády, najmohutnejší systém vodopádov na svete so šírkou 1 800 metrov. Keď je voda na svojej maximálnej hodnote, stúpa stĺp vodnej triešte a hmly až do výšky pol kilometra a vytvára ilúziu dymu. Vďaka tomu, ako aj vďaka zvuku, ktorý vydávajú, vodo- pády vidno a je ich počuť už zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.
V histórii tohto miesta nájdeme aj českú stopu. Legendárny cesto- vateľ Emil Holub počas expedície v rokoch 1875 – 1876 ako prvý vy- tvoril podrobnú mapu vodopádov a ich okolia. Cestovateľ je zároveň autorom prvej samostatnej publikácie o Viktóriiných vodopádoch.
🌍Každý rok navštívi Viktóriine vodopády jeden milión ľudí. Turistický ruch ale ohrozuje sucho, ktoré v posledných rokoch už niekoľkokrát zmenilo rozsiahle vodopády na obyčajnú stružku.