niagary

Vodné zázraky prírody

Užitočné tipy 27 Jun 2022 , by
Arval Slovakia

Prudká zmena vo výške riečneho koryta to je hlavná príčina vzniku vodopádov. K tejto zmene môže  dochádzať z niekoľkých dôvodov, napríklad pohybom zemskej kôry, keď sa jedna časť zodvihne nad druhú. Nech ale príčiny ich vzniku akékoľvek, patria tieto vodné útvary medzi najkrajšie prírodné úkazy.

Nie sú však večné. Podľa vedcov napríklad Niagarské vodopády, nachádzajúce sa na hraniciach USA a Kanady, posutpne zaniknú. Pôvodne sa nachádzali asi 11 km nižšie po prúde rieky než dnes. Vznikli pred 15 000 rokmi a posúvali sa priemerne o jeden meter ročne. Súčasne tempo tohto posunu je asi 30 cm ročne proti prúdu. Týmto tempom približne o 50 tisíc rokov vodopády splynú s Erijským jazerom, ktoré je teraz vzdialené 30 km a prestanú existovať.

1️⃣TUGELA, JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Dlhé desaťročia bol juhoafrický vodopád považovaný za druhý najvyšší na svete.  Oficiálny údaj dosahoval 948 metrov. Aspoň do chvíle, keď v roku 2016 k vodo-  pádu dorazila česká expedícia, ktorá vodopád premerala modernou geodetickou  metódou. Výsledok? Vodopád Tugela meria 983 metrov, čím o štyri metre prekonal  doterajšieho rekordéra Salto Ángel alebo Anjelský vodopád vo Venezuele. Hoci  k tomuto meraniu došlo v roku 2016, zástupcovia Svetovej databázy vodopádov,  ktorá vedie štatistiky, oficiálne zmenila údaje na prelome vlaňajšieho a tohto roka.

🌍Česká expedícia k vodopádu Tugela rozvírila debatu o metodike merania  vodopádov. Aj vďaka tomu  sa po ich objavení zamiešalo  poradím nielen prvého, ale  aj mnohých ďalších  vodopádov v rebríčku.

tugela

 

2️⃣ANJELSKÝ VODOPÁD, VENEZUELA

Indiáni mu hovoria Kerepakupai Merú alebo Parekupa Vena, svet ho však pozná  pod názvom Salto Angel. Svoje meno dostal po americkom pilotovi, ktorý do tejto  oblasti prišiel hľadať zlato. Jimmy Ángel ale namiesto pristátia narazil do hory,  z ktorej vodopád steká. Jeho objav bol natoľko veľkolepý, že vodopád dostal meno  po ňom. Dlhé roky bol Santo Ángel považovaný za najvyšší vodopád sveta. K to-  muto titulu ho predurčila výška 979 metrov. Meranie sa uskutočnilo v roku 1949.  Nedávnym prieskumom sa ale prišlo na to, že voda prekonáva niekoľko kaskád,  nejde teda o nepretržitý prúd. Ten najdlhší meria 807 metrov. Svetová databáza  vodopádov teraz preto oficiálne uvádza tento údaj a bývalého rekordéra zaradila  dokonca na 13. miesto svojho rebríčka.

🌎Venezuelský vodopád  objavil náhodou americký  pilot Jimmy Angel, ktorý  do neho narazil. Keďže si  však miesto dobre  nepamätal, trvalo ďalšie  štyri roky, než ho znovu  našiel.

anjelsky_vodopad

3️⃣MATTENBACHFÄLLE, ŠVAJČIARSKO

Tento vodopád, ktorý zzostupujúci východnou stenou švajčiarskeho údolia  Lauterbrunnen neďaleko Bernu, je od roku 2020 nielen najvyšším vodopádom  v Európe, ale zároveň druhým na svete. Pôvodne sa jeho výška uvádzala 840 met-  rov. V roku 2020 ale špeciálna expedícia, ktorá zlaňuje najvyššie svetové vodopády,  uskutočnila úspešné zlanenie švajčiarskych vodopádov a zmerala ich výšku na  930 metrov. Zaujímavosťou je, že potok Mattenbach povodie iba 0,9 km2. Je  preto v značnej miere závislý od dažďových zrážok a topiaceho sa snehu. V prípade  dlhšieho sucha teda hrozí, že by tento vodopád mohol vyschnúť.

🌍V údolí Lauterbrunnen vo Švajčiarsku sa nachádza spolu 72 vodopádov. Večer je veľa z nich nasvietených.

maten

4️⃣IGUAZU, ARGENTÍNA, BRAZÍLIA

Veľkolepý systém vodopádov sa nachádza na hraniciach Argentíny  a Brazílie. Keďže však väčšia časť sústavy leží na území Argentíny,  uvádzajú sa tieto vodopády väčšinou ako argentínske. V období  najväčšieho prietoku vody celý systém tvorí 275 jednotlivých vodo-  pádov. V období sucha ale ich počet značne kolíše. Podľa záznamov  sa v období dažďov vodopád zväčšil osemkrát oproti svojmu  priemernému objemu. V roku 2012 bol tento prírodný úkaz oficiálne  zaradený medzi nových sedem divov sveta. Najvyšším vodopádom  v celej kaskáde je 82 metrov vysoká Diablova tlama.

🌎Iguazu alebo Iguacu sú dva  názvy pre jeden systém  vodopádov. Záleží na tom, či  tento názov vychádza zo  španielskeho, alebo z portugalského  pomenovania

iguazu

5️⃣VIKTÓRIINE VODOPÁDY, ZIMBABWE, ZAMBIA

Dym, ktorý hrmí. Tak sa v miestnom jazyku nazývajú legendárne  Viktóriine vodopády, najmohutnejší systém vodopádov na svete  so šírkou 1 800 metrov. Keď je voda na svojej maximálnej hodnote,  stúpa stĺp vodnej triešte a hmly do výšky pol kilometra a vytvára  ilúziu dymu. Vďaka tomu, ako aj vďaka zvuku, ktorý vyvajú, vodo-  pády vidno a je ich počuť zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

V histórii tohto miesta nájdeme aj českú stopu. Legendárny cesto-  vateľ Emil Holub počas expedície v rokoch 1875 1876 ako prvý vy-  tvoril podrobnú mapu vodopádov a ich okolia. Cestovateľ je roveň  autorom prvej samostatnej publikácie o Viktóriiných vodopádoch.

🌍Každý rok navštívi Viktóriine vodopády jeden milión ľudí.  Turistický ruch ale ohrozuje sucho, ktoré v posledných  rokoch už niekoľkokrát zmenilo rozsiahle vodopády na obyčajnú stružku.

viktoriine

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej