Volkswagen predstavuje dva nové športové elektromobily

Electrické vozidlá 19 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

Športový hatchback Volkswagen ID.3 GTX poháňa elektromotor s maximálnym výkonom 210 kW, resp. 240 kW vo verzii Performance, čo z neho robí doteraz najvýkonnejší elektromotor značky Volkswagen.

Nový model ID.7 GTX Tourer ako najvýkonnejšie plne elektrické kombi vôbec disponuje výkonom 250 kW a dvoma elektromotormi. Nové športové verzie GTX dávajú svoj dynamický potenciál najavo dizajnovými prvkami GTX v interiéri a exteriéri a svojich používateľov si získavajú aj praktickosťou a komfortom na každodenné používanie spolu s množstvom inovácií vrátane chatbota ChatGPT, ktorý dopĺňa inteligentného hlasového asistenta IDA.

Rok 2024 sa bude niesť v znamení produktovej kampane GTX. Takmer súčasne Volkswagen predstaví vysokovýkonné verzie plne elektrických modelov ID.3, ID.7, ID.7 Tourer a ID. Buzz, ktoré dopĺňajú nové generácie ID.4 GTX a ID.5 GTX uvedené na trh na jeseň minulého roka.

GTX sa tak jasne profiluje ako samostatná produktová línia značky Volkswagen v štýle ikonických modelov GTI. Ako prvé z nových športových vozidiel GTX boli predstavené modely ID.3 GTX, ID.3 GTX Performance a ID.7 GTX Tourer.

Elektromobil Volkswagen ID.3 GTX využíva rovnaký úsporný elektromotor ako nová generácia modelov ID.4 a ID.5 a úplne nový model ID.7. Okrem variantu s výkonom 210 kW je však po prvýkrát k dispozícii aj verzia s výkonom 240 kW. Elektromotor poskytuje maximálny krútiaci moment 545 N.m, vďaka čomu športový hatchback zrýchli z nuly na 100 km/h len za 6,0 sekundy (GTX) alebo 5,6 sekundy (GTX Performance).

Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 180 km/h (GTX) a 200 km/h (GTX Performance). Elektromotor v oboch verziách poháňa nová sada lítium-iónových batérií s využiteľnou kapacitou 79 kWh, ktorá umožňuje dojazd približne 600 km na jedno nabitie. Vďaka rýchlemu nabíjaniu jednosmerným prúdom možno využiť nabíjací výkon až 175 kW, čo skracuje čas nabíjania z 10 až 80 percent na približne 26 minút. Všetky uvedené údaje sú predbežné.

Modelová rada ID.3 dostane novú palubnú dosku, ktorá sa bude zhodovať s debutom nových verzií GTX. Nová generácia informačno-zábavného systému má výrazne väčší dotykový displej (32,8 cm/12,9 palca) a novú, intuitívnu štruktúru menu.

Nový hlasový asistent IDA dokáže komunikovať v hovorenej reči. Ďalšou inováciou je integrovaný prístup k chatbotu ChatGPT s umelou inteligenciou. Cestovanie s novými elektromobilmi Volkswagen spríjemní aplikácia Wellness, ktorá nastavuje rôzne funkcie vozidla.

1

Volkswagen ID.7 GTX Tourer ako najvýkonnejšie kombi značky Volkswagen v histórii. Nový ID.7 GTX Tourer ponúka nový druh športovej mobility vďaka priestrannej karosérii veľkého kombi, výkonu športového vozidla a udržateľnosti elektromobility. Predné kolesá systému 4MOTION poháňa synchrónny elektromotor s výkonom 210 kW, zatiaľ čo na zadnej náprave sa nachádza asynchrónny elektromotor s maximálnym výkonom 80 kW. Celkovo má vodič k dispozícii maximálny výkon 250 kW.

Vynikajúca aerodynamika, ktorá prispieva k veľmi nízkej spotrebe energie, v kombinácii s veľkým akumulátorom (využiteľná kapacita 86 kWh) a nabíjacím výkonom až 200 kW na rýchlonabíjacích staniciach DC umožňujú aj jednoduché a rýchle prekonávanie dlhých vzdialeností. Nabitie z 10 na 80 % je za ideálnych podmienok otázkou podstatne menej ako 30 minút.

Vizuálne ID.7 GTX Tourer ukazuje svoj dynamický potenciál vďaka výraznému nárazníku s voštinovou mriežkou a charakteristickému dizajnu svetiel modelov GTX. Okrem toho majú všetky čierne prvky vysoko lesklú povrchovú úpravu. To platí aj pre bočné prahy a zadný nárazník v dizajne GTX, ku ktorým sa hodia nové 20" disky z ľahkej zliatiny značky Skagen, ktoré je možné na požiadanie vymeniť za nové 21" disky z ľahkej zliatiny.

Atmosféru interiéru vytvárajú individualizované sedadlá (vpredu vyhrievané) s perforovaným nápisom GTX na operadlách, multifunkčný volant špecifický pre GTX s červeným ozdobným prešívaním, červené lemovanie na sedadlách a červené prešívanie na prístrojovej doske a výplniach dverí. Rovnako ako ID.7 Tourer ponúka športová verzia GTX veľkorysý batožinový priestor s objemom 605 až 1 714 litrov. Na želanie si zákazníci môžu objednať panoramatické strešné okno s elektronicky nastaviteľnou priehľadnosťou.

Rozšírená sériová výbava modelu ID.7 GTX Tourer zahŕňa svetlomety ID.LIGHT LED Matrix, podsvietené logá Volkswagen vpredu a vzadu a dekoratívne osvetlenie interiéru s možnosťou výberu z 30 farieb svetla. Medzi ďalšie štandardné prvky výbavy patrí vylepšený head-up displej s rozšírenou realitou, bezdrôtové pripojenie App Connect pre Apple Car Play a Android Auto, nový hlasový asistent IDA s chatbotom ChatGPT s umelou inteligenciou, dvojzónová automatická klimatizácia, systém Keyless Access a alarm.

Voliteľná ponuka pokročilých asistenčných systémov vodiča zahŕňa nový systém upozornenia na nebezpečenstvo pri vychádzaní z vozidla, Connected Travel Assist s online údajmi pre asistované pozdĺžne a priečne riadenie vrátane asistenta zmeny jazdného pruhu a Park Assist Plus s pamäťovou funkciou pre automatické parkovanie do vzdialenosti 50 metrov. Rovnako ako v modeli ID.7 Tourer si vodič môže spríjemniť cestu pomocou aplikácie Wellness, ktorá mení nastavenia funkcií vozidla s cieľom udržať čo najlepšiu kondíciu počas jazdy a počas prestávok na odpočinok.

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej