Volvo testuje obojsmerné nabíjanie svojich elektromobilov

Electrické vozidlá 16 Nov 2023 , by
Arval Slovakia

Spoločnosť Volvo teraz vstupuje na trh s riešením Volvo Cars Energy Solutions. Ide o úplne novú obchodnú jednotku, ktorá bude ponúkať technológie a služby súvisiace so skladovaním a nabíjaním energie.

Obojsmerné nabíjanie umožňuje, aby sa energia uložená v batérii vozidla vrátila späť do siete, čo pomáha kompenzovať energetické špičky a znížiť spotrebu elektrickej energie vyrobenej z fosílnych palív.

Volvo EX90 bude prvým elektromobilom Volvo, ktorý bude vybavený všetkým hardvérom a (prípadne) softvérom umožňujúcim obojsmerné nabíjanie a priame ukladanie energie z obnoviteľných zdrojov (solárnych).

Spolu s miestnou distribučnou spoločnosťou Göteborg Energi Nät AB so sídlom v domovskom švédskom meste Göteborg teraz Volvo spúšťa jeden z pilotných programov na prenos energie z vozidla do elektrickej siete (V2G).

Cieľom je otestovať technológie V2G v rámci miestnej siete a v domácom prostredí, kde budú toto riešenie využívať skutoční zákazníci. V pilotnom programe spoločnosť Volvo zámerne využíva nízkonákladové nástenné nabíjacie stanice na striedavý prúd, pretože by to mohlo urýchliť prijatie novej technológie širšou spoločnosťou.

Cieľom projektu je nielen získať súhlas spoločnosti spravujúcej sieť, ale aj ukázať ostatným spoločnostiam tohto typu, že programy V2G môžu priniesť hmatateľné výhody, a zároveň chce spoločnosť Volvo vytvoriť testovaciu arénu na vyskúšanie nových technológií kľúčových pre budúcnosť spoločnosti Volvo Cars v prostredí mimo našich laboratórií.

"Vďaka obojsmernému nabíjaniu môžeme batériu vo vozidle využiť ako doplnkový zdroj energie napríklad na napájanie domácnosti, iných elektrických spotrebičov alebo dokonca ďalšieho elektromobilu," povedal Alexander Petrofski, riaditeľ nového oddelenia Energy Solutions spoločnosti Volvo Cars. Dúfame, že to otvorí cestu k širšiemu rozšíreniu tohto typu nabíjania a služby uskladňovania energie v Európe."

Ambíciou spoločnosti Volvo je stať sa do roku 2030 výrobcom plne elektrických vozidiel. Inžinieri automobilky vypočítali, že celková kapacita batérií elektromobilov Volvo dosiahne do polovice tohto desaťročia približne 50 GWh. Hoci spotrebujú niekoľko TWh elektrickej energie ročne, táto spotreba ponúka určitú flexibilitu a vďaka inteligentnému prístupu k nabíjaniu možno spotrebu naplánovať na najvhodnejšie časy.

Údaje získané z nášho súčasného vozového parku zároveň ukazujú, že priemerná denná spotreba je nižšia ako 10 kWh, pričom 90 % denných ciest sa uskutoční pri spotrebe nižšej ako 20 kWh. To znamená, že zostáva dostatočná kapacita batérií, ktorú možno využiť na iné účely, čo môže našim zákazníkom priniesť významné finančné výhody a má tiež významný prínos pre klímu.

Práve tu prichádza na rad obojsmerné nabíjanie: technológia, ktorá zákazníkom umožňuje neskôr opätovne využiť energiu uloženú v batérii elektromobilu Volvo. Využívanie technológie V2G predstavuje jeden z takýchto scenárov, pri ktorom sa elektrina uložená v batérii automobilu môže vrátiť do siete v čase, keď je dopyt po elektrine vysoký, čím sa situácia vyrovnáva.

"Na základe inteligentného nabíjania môžete svoje elektrické Volvo nabíjať v čase, ktorý je z hľadiska udržateľnosti a hospodárnosti najvhodnejší," dodáva Alexander Petrofski. "Teraz si predstavte, že by ste takto získanú energiu mohli využiť neskôr, v čase špičky, keď sú ceny elektriny vyššie a energetický mix pochádza z menej udržateľných zdrojov. Myšlienka vybudovania energetického ekosystému okolo vášho vozidla a jeho batérie ponúka niekoľko výhod: umožní vám ušetriť náklady a znížiť emisie CO2, zatiaľ čo energetická spoločnosť zníži svoje investície do siete a zároveň bude mať menší vplyv na životné prostredie."

V2G je len jednou z technológií, ktoré by mali byť súčasťou ekosystému ponúkaného pod hlavičkou Volvo Cars Energy Solutions. Okrem toho sa zameriava na produkty V2H, ktoré vám umožnia napájať domácnosť prostredníctvom vášho vozidla a znížiť tak náklady na energiu, ako aj na technológiu V2L, ktorá vám umožní nabíjať napríklad kempingové vybavenie alebo elektrické bicykle prostredníctvom vášho vozidla.

Spoločnosť Volvo očakáva, že produkty Volvo Cars Energy Solutions časom prinesú každoročne významné nové príjmy z produktov a služieb súvisiacich s elektrickou energiou, ktoré spoločnosť Volvo Cars doteraz neponúkala.

Čítať ďalej Zobraziť menej