otis

Presuňte sa, nech sa páči

Arval novinky 29 Nov 2021 , by
Arval Slovakia

Presuňte sa – kamkoľvek. Tak by mohol znieť slogan firmy Otis, ktorá sa podpísala pod najvýznamnejšie projekty vo svetových metropolách a ich ikonické stavby. Jej odborníci pracujú vo viac ako dvesto krajinách, aby na mieru projektovali tie najmodernejšie výťahy či eskalátory až do najvyšších poschodí. Viac nám o atraktívnych projektoch porozprával Ján Hriňa, generálny riaditeľ spoločnosti Otis na Slovensku.

Keď som sa pozrel na aktivity firmy Otis, zasypalo ma toľko projektov, že si ani netrúfam povedať, na ktorý by som sa hneď spýtal. Ktoré sú podľa vás tie najvýznamnejšie?

Za posledných sto rokov len desať budov dosiahlo titul „najvyššia na svete“. Otis navrhol a dodal výťahy do ôsmich z nich. Vždy, keď chcel staviteľ posunúť limity, spoločnosť Otis dokázala dodať taký výťahový systém, ktorý mu to umožnil zrealizovať. Rovnako ako bol Gustave Eiffel vynaliezavý pri vytváraní slávnej veže, museli k nej pristúpiť aj inžinieri spoločnosti Otis, ktorá bola ako jediná oslovená pre dodávku výťahového systému. Eiffelova veža v Paríži bola mimoriadny projekt, pretože Francúzi potrebovali výťahy pre zakrivené stĺpy, aby návštevníkov presunuli do druhej úrovne veže bez zásahu do jej ikonickej siluety. Otis prišiel s dvoma obrovskými hydraulickými lanovými výťahmi, ktoré jazdili po koľajach. Krásne stroje sa stali turistickými atrakciami sami osebe. Ďalšou vežou je Oriental Pearl Tower. Táto dominanta Šanghaja je už od svojho otvorenia v roku 1994 výkladnou skriňou technológií spoločnosti Otis..

Ktoré z najvyšších stavieb na svete, pod ktoré sa podpísal Otis, by ste spomenuli?

Unikátnou stavbou je Petronas Twin Towers v Malajzii. Obe veže sú mimoriadne štíhle. Keďže neposkytujú dostatok priestoru na bežné usporiadanie výťahových šachiet vedľa seba, vytvorili sme systém dvojposchodových výťahov, čiže dve kabíny nad sebou, čím sme znížili potrebný počet šácht. Veže sú vybavené 58 dvojposchodovými a 18 štandardnými výťahmi Otis. V rokoch 1998 až 2004 boli tieto veže najvyššou budovou sveta. Nemožno nespomenúť mrakodrap Burdž Chalifa. S 830 metrami je to najvyššia budova na svete. Od jej otvorenia v roku 2010 dodnes prešiel dvojposchodový výťah dopravujúci pasažierov na vyhliadkovú plošinu na 124. poschodí vzdialenosť rovnajúcu sa ceste zo Zeme na Mesiac a spať. Každý deň tento výťah zdolá 244,4 kilometra, a to pri rýchlosti desať metrov za sekundu.

Ak sa to dá vôbec v stručnosti opísať, ako sa rodí projekt výťahu do niektorej z najvyšších budov na svete?

Aby mestá zvládli populačný nárast, stavajú sa čoraz vyššie budovy. Od roku 2000 štvornásobne vzrástol počet budov vyšších ako 200 metrov. Vývojári nestavajú modelové budovy a takisto aj výťahy v nich sa vyrábajú špeciálne na mieru. Za inštaláciami výťahov, eskalátorov a pojazdných chodníkov v množstve známych budov stojí náš globálny tím pre kľúčové projekty. Vo výškových budovách musíte za hodinu trvajúcej špičky prepraviť približne desaťtisíc ľudí do kancelárii. To si vyžaduje precíznu analýzu, kvalitnú realizáciu projektu, prvotriedne zariadenie a vynikajúci servis počas celej životnosti budovy.

Ako vznikla a vyrástla firma, ktorá sa stala takýmto významným globálnym hráčom?

Na začiatku nášho príbehu stál jeden muž. Elisha Otis v roku 1852 vynašiel bezpečný výťah, čím položil základy nielen novému priemyselnému odvetviu, ale tiež moderným veľkomestám. Naša spoločnosť prispela k rozvoju miest, zmenila spôsob, akým žijeme a pracujeme, a priniesla revolúciu v architektúre. Otis si pripísal celý rad prvenstiev, napríklad bezprevodový trakčný stroj prekonal predchádzajúce výškové limity, dvojpodlažné výťahy umožnili vyššiu prepravnú kapacitu bez nutnosti stavať v budovách dodatočne šachty. Otis tiež ako prvý vyrobil ohybné, oceľou vystužené nosné pásy výťahov Gen2, ktoré majú v porovnaní s bežnými oceľovými lanami dvojnásobnú životnosť. Dnes má spoločnosť 68 tisíc zamestnancov a po celom svete zabezpečujeme servis viac ako dvoch miliónov výťahov a eskalátorov, čo je najväčšie servisné portfólio v našom odvetví. A čo je najdôležitejšie, každý deň prepravíme odhadom dve miliardy ľudí.

Odkedy Otis pôsobí na Slovensku a na akých najznámejších projektoch sa firma u nás podieľala?

Otis pôsobí na Slovensku od roku 1993, a to ako nástupnická organizácia bývalej Transporty, ktorú Otis kúpil. Počas tohto pôsobenia sme zrealizovali množstvo projektov, ročne dodáme viac ako tristo nových výťahov. Medzi naše najvýznamnejšie projekty patria Polus City Center Bratislava, OC Mlyny Nitra, City Aréna Trnava a Národný futbalový štadión. Z technického hľadiska je výnimočný výťah na Moste SNP, ktorý preváža všetkých návštevníkov reštaurácie a vyhliadky. Projekt je unikátny tým, že ide o šikmý výťah. Tento rok plánujeme jeho modernizáciu. Za zmienku určite stoji aj výmena trinástich výťahov v košickej nemocnici, ktorá určite zvýši komfort všetkých pacientov.

Nájdete si voľné chvíle na nejaké koníčky? Patria medzi ne aj automobily?

Aj napriek tomu, že sa zaujímam o novinky, autá nepatria medzi moje koníčky. V aute strávim niekoľko hodín týždenne, a preto som rád, ak voľný čas netrávim šoférovaním. Automobily vnímam ako vec uľahčujúcu každodenné činnosti, a aj preto si uvedomujem, aká dôležitá je ich bezpečnosť a spoľahlivosť. Voľný čas najradšej trávim s rodinou, ideálne niekde v prírode. Máme radi turistiku, cyklistiku, plávanie a všeobecne šport na rekreačnej úrovni.

Mobilitu vašich ľudí zabezpečujete v spolupráci Arvalom. Prečo ste sa rozhodli pre operatívny lízing automobilov a práve pre Arval?

Po mzdách je u nás druhý najvyšší náklad mobilita zamestnancov, ktorí musia byť zákazníkom k dispozícii 24 hodín denne sedem dní v týždni. Pre operatívny lízing sme sa preto rozhodli z praktických dôvodov. Uľahčuje nám starostlivosť nielen o vozový park, ale aj o vodičov, čo je pri našom množstve áut nesmierne dôležité. Ďalšou nespornou výhodou je, že nám umožňuje efektívne plánovať výdavky na vozový park. Prevádzka auta, to nie je len nákup a tankovanie, je s tým spojený pravidelný servis, starostlivosť o pneumatiky, poistné udalosti a množstvo ďalších činností, ktoré pre nás Arval zabezpečuje. Arval sme si vybrali preto, lebo nám vedel splniť všetky požiadavky spojené s prevádzkou vozového parku a poskytol nám najlepšie podmienky, a to nielen finančne.

Odporúčali by ste spoluprácu s Arvalom aj ďalším partnerom v biznise?

Na základe doterajších skúseností určite áno.

 

ROZHOVOR: MICHAL DOMINIK | FOTO: MICHAL DOMINIK

Čítať ďalej Zobraziť menej