Volvo EX30 Najmenší v rodine

Electrické vozidlá 21 Dec 2023 , by
Arval Slovakia

„Tridsiatka“ je prvým elektromobilom značky, ktorého cena začína pod jedným miliónom korún (pod hranicou 38 000 €). Najmenší z rodiny je presne tým, čo by 

mal elektromobil do mesta spĺňať. Kompaktné rozmery s karosériou, ktorej dizajn očarí na prvý pohľad. Toto totiž nie je žiadny dravec. Je to parťák, ktorý na jed- no nabitie zvládne v  mestskom  režime až 475 kilometrov. A to je pre mestského diablika viac než slušná porcia. Vonkajší dizajn je pôvabný a uhladený. Pri Volve napokon nie sme na nič iné zvyknutí. V du- chu doby, keď sa udržateľnosť životného prostredia skloňuje niekedy až príliš, bolo v interiéri použité napríklad čalúnenie z recyklovaných mate- riálov, alebo dekoratívne panely z obnoviteľných materiálov. Švédske Volvo je synonymom bezpečnosti. Nie inak je to v prípade najmenšieho elektromobilu značky. Už v štandardnej výbave totiž „tridsiatka“ dostala slušný rad asistenčných systémov. Za všetky zmienim parkovacieho asistenta, 360° kameru, upozornenie pri otváraní dverí či systém sledovania pozornosti vodiča. Bezpečnosť je dozaista prvoradá, ale je potrebné postarať sa aj o cestujúcich. EX30 preto podporuje 5G siete a je vybavené pokročilou konektivitou.

1

EX30 je na výber v niekoľkých variantoch pohonu - ten základný (pozri tech. box) sa spolieha na pohon zadných kolies. A je k dispozícii aj s väčšou kapacitou akumulátorov, ktoré dojazd v meste predĺžia na 613 kilometrov. V ponuke nechýba štvorkolka s výkonom 315 kW a dojazdom až 590 kilometrov. EX30 je jednoducho štýlovka, ktorá v meste narobí veľkú parádu.

23

Typ motora: synchrónny elektromotor s permanentnými magnetmi vzadu, chladený kvapalinou

Maximálny výkon: 200 kW (272 k)

Objem bat. pr.: 318 l (61 l pod podlahou zav. pro.)

Maximálna rýchlosť: 180 km/h

Maximálny dojazd: až 334 km (475 km v meste)

Spotreba energie: 16,7 kWh/100 km

Emisie CO2: 0 g/km

 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej