Home > Informácie o mojom vozidle

Informácie o mojom vozidle

Pomoc a poradenstvo pre vodičov

Vďaka digitálnej technológii a technológii pre smartfóny je k vám Arval bližšie ako kedykoľvek predtým. Nielenže stojíme po vašom boku, kráčame s vami ruka v ruke, aby sme vám mohli poskytnúť najlepšiu podporu pre váš automobil.

Arval Mobile +/Môj Arval

Povedzme si úprimne, svoj smartfón máte stále pri sebe. Aby sme vám uľahčili život, vyvinuli sme pre vás Arval Mobile +, webovú aplikáciu pre smartfóny. To znamená, že máte poruke všetky dôležité dokumenty týkajúce sa evidencie a poistenia vášho vozidla, ako aj informácie uvedené v zmluvných dokumentoch. Ba čo viac, môžete len jedným kliknutím kontaktovať svojho osobného konzultanta (Account manažéra) vo firme Arval.

 

Prijmite výzvu Arval Drive Challenge

Ste dobrý vodič? Môžeme vám pomôcť zlepšiť vaše vodičské schopnosti. Stačí, ak si stiahnete Arval Drive Challenge, jednoduchú aplikáciu pre smartfóny. Stlačte tlačidlo pre spustenie aplikácie skôr, ako sa vydáte na cestu, a v cieli aplikáciu zastavte. Aplikácia vyhodnotí, ako brzdíte a zrýchľujete, zaznamená rýchlosť jazdy a pridelí vám body za Váš výkon za volantom. Môžete tak súťažiť s inými šoférmi a stúpať v rebríčku najlepších jazdcov. Môžete vyhrať rôzne ceny a odmeny!

Vrátenie/odkúpenie vami používaného vozidla

Tri mesiace pred ukončením leasingovej zmluvy dostanete informácie o vrátení vozidla, ktoré je predmetom leasingu. Pri odovzdávaní vozidla musí byť jeho interiér aj exteriér v čistom stave, taktiež je nutné vrátiť všetko príslušenstvo a vybavenie zahrnuté v leasingovej zmluve. Pri prevzatí nového leasovaného automobilu od firmy Arval nám vrátite vaše staré vozidlo. Ak nové vozidlo dodávame vám osobne, tak si prevezmeme staré vozidlo na prezretie, či nie je poškodené, a spíšeme s vami protokol o vrátení.

Taktiež vám však ponúkame možnosť odkúpenia vami používaného firemného vozidla. Krátko pred ukončením leasingovej zmluvy vás budeme informovať o predajnej cene vozidla. Túto možnosť môžete využiť nielen pre seba, ale napríklad aj pre svoju rodinu a blízkych.

Okrem toho odpredávame vozidlá vrátené po skončení leasingu, ktoré sú v dobrom stave.

Tipy pre bezpečnú a hospodárnu jazdu

Chceme, aby vodiči, ktorí používali naše automobily, jazdili bezpečne a taktiež máme záujem na tom, aby prevádzka vášho vozového parku bola hospodárna. Tu je niekoľko tipov, ktoré – veríme – že budú nápomocné.

Vaši šoféri s veľkou pravdepodobnosťou trávia za volantom každý týždeň množstvo času. Spoločnosť Arval vynakladá všetko úsilie, aby im poskytla vozidlá, ktoré ponúkajú optimálne jazdné vlastnosti, vrátane vysokej úrovne bezpečnosti. Jazda však môže byť bezpečná a hospodárna len vtedy, ak sa vodiči budú riadiť nasledovnými odporúčaniami.

Vertical Tabs

Množstvo benzínu v LPG vozidle
 • Ak používate vozidlo s pohonom na LPG, nejazdite až dovtedy, kým je nádrž takmer prázdna, pretože to môže viesť k poruche.
 • Vozidlo automaticky štartuje na benzín. Preto nie je nutné medzitým jazdiť na benzín, aby sa benzínová palivová sústava udržiavala v dobrom stave. Dbajte však na to, aby ste v nádrži mali vždy aspoň 10 litrov benzínu.
 • Benzínová nádrž NIE je prídavkom k nádrži na LPG, preto nemá slúžiť na dosiahnutie väčšieho dojazdu vozidla bez dotankovania.
 • Normálna spotreba paliva je jedna nádrž benzínu na každých 40 nádrží LPG.
Spotreba paliva

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách (minimálne jedenkrát za mesiac). Kontrolu tlaku vykonávajte, keď sú pneumatiky studené.

 • Pravidelne nechajte vykonávať údržbu vozidla (v súlade s pokynmi výrobcu).
 • Keď vozidlo stojí, nenechávajte motor zapnutý. Ihneď po naštartovaní motora sa s vozidlom pomaly rozbehnite.
 • Vyhýbajte sa vysokým otáčkam pri nízkom prevodovom stupni.
 • Čo najskôr preraďte na vyšší rýchlostný stupeň.
 • Zrýchľujte rozvážne a buďte ostražití.
 • Nejazdite so strešným nosičom alebo strešným boxom, ak to nie je potrebné.
 • Pri jazde používajte klimatizáciu, len ak je to potrebné.
 • Nezabudnite vypnúť zariadenia s vysokou spotrebou elektrickej energie, keď ich už nepotrebujete (napríklad ohrev zadného okna).
Bezpečnosť za volantom
 • Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách. Nedostatočne nahustené pneumatiky majú nižšiu priľnavosť k povrchu vozovky. Dôsledkom je dlhšia brzdná dráha a zvýšené riziko šmyku. Navyše, ak majú pneumatiky správny tlak, výrazne ušetríte na spotrebe paliva. 
 • Naplánujte si trasu skôr, ako vyrazíte na cestu. Predídete tým zbytočnému rozptyľovaniu hľadaním správnej cesty, takže budete môcť venovať viac pozornosti okolitej premávke. 
 • Vyhýbajte sa telefonovaniu počas jazdy. Dokonca aj hovory s použitím hands-free súpravy nie sú úplne bezpečné: pri telefonovaní venujete nižšiu pozornosť situácii na ceste. 
 • Dodržiavajte bezpečný odstup od vozidla idúceho pred vami. Umožní vám to dostatočne rýchlo zareagovať, napríklad keď vozidlo pred vami prudko zabrzdí. Na určenie správnej odstupovej vzdialenosti sa riaďte dvojsekundovým pravidlom. 
 • Prispôsobte štýl jazdy poveternostným podmienkam. Pri zníženej viditeľnosti obmedzte rýchlosť a zdvojnásobte odstup od vozidla idúceho pred vami. Vyhýbajte sa prudkému brzdeniu – rýchlosť radšej znižujte postupne. Čo najviac sa držte vo vnútri svojho jazdného pruhu. Pri núdzovej situácii môžete prejsť na spevnenú krajnicu alebo okraj cesty.
 • Na odkladacej ploche za zadnými sedadlami nenechávajte voľne položené predmety (dáždnik, knihy, fľaše s nápojmi a pod.). V prípade kolízie alebo keď vodič prudko zabrzdí, i zdanlivo neškodné predmety môžu byť vymrštené takou silou, že môžu spôsobiť vážne poranenia. 
 • Vždy používajte bezpečnostné pásy. Mnoho vodičov pripúšťa, že doposiaľ pravidelne šoférujú bez zapnutého bezpečnostného pásu. Bezpečnostné pásy zaisťujú, že v prípade kolízie ostanete na svojom sedadle, a znižujú riziko poranenia. 
Eko-šoférovanie

Eko-šoférovanie, to je iný prístup k jazde, ktorého hlavným cieľom je efektívne používanie vozidla. V priebehu rokov automobilová technológia zaznamenala výrazné pokroky, preto by si vodiči mali osvojiť odlišný štýl jazdy. Aby ste so svojím automobilom zaobchádzali zodpovedne, Arval odporúča viesť vozidlo v súlade so zásadami tzv. eko-šoférovania. Ak sa budete držať týchto odporúčaní, môžete ušetriť až 10 % paliva, čo je prospešné nielen pre životné prostredie, ale aj z hľadiska prevádzkových nákladov na vozidlo, čo váš zamestnávateľ určite ocení.

 • Pri jazde čo najskôr preraďujte na vyšší prevodový stupeň: keď otáčky motora dosahujú 2 000 až 2 500 ot./min. Toto pravidlo platí pre benzínové, dieselové aj LPG motory. 
 • Ak vidíte, že budete musieť spomaliť alebo zastaviť na svetelnej križovatke, včas zložte nohu z plynového pedála, nevyraďujte riadiacu páku a vozidlo nechajte ísť vlastnou zotrvačnosťou.
 • Vždy, keď je to možné, udržiavajte stabilnú rýchlosť a snažte sa dosiahnuť nízke otáčky motora pri najvyššom možnom prevodovom stupni. Ideálne je šoférovať rýchlosťou 80 km/h pri 5. prevodovom stupni.
 • Nezabudnite raz do mesiaca skontrolovať tlak v pneumatikách. 
 • Pri šoférovaní sa pozerajte čo najviac dopredu a snažte sa predvídať správanie ostatných účastníkov cestnej premávky.
 • Vypnite motor vždy, keď čakáte na prejazd cez sklápací most alebo železničné priecestie, keď stojíte v dopravnej zápche, čakáte na príchod spolujazdca a pod. Pri opätovnom štartovaní motora nestláčajte plynový pedál.
 • Tam, kde je to možné, nezabúdajte používať prístroje, ktorými je váš automobil vybavený: tachometer, tempomat či palubný počítač.
 • Spotrebu paliva, okrem modelu vozidla a štýlu jazdy, ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako napríklad rýchlosť jazdy, používanie vybavenia automobilu, odpor vzduchu a hmotnosť vozidla. Majte na pamäti tieto faktory, ktoré môžu výrazne prispieť k vyššej spotrebe paliva.
Opotrebovanie pneumatík
 • Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách (minimálne jedenkrát za mesiac). Kontrolu tlaku vykonávajte, keď sú pneumatiky studené.
 • Pravidelne nechajte vykonávať údržbu vozidla (v súlade s pokynmi výrobcu).
 • Zrýchľujte rozvážne a nezabúdajte na ostražitosť.
 • Brzdite pokojne a včas pred vjazdom do zákruty.
 • Nenabiehajte prudko na obrubník alebo podobné prekážky. Poškodenie pneumatiky nemusí byť spočiatku viditeľné, neskôr však môže byť príčinou defektu. Náraz do prekážky môže narušiť správne postavenie kolies. Narušená geometria kolies negatívne ovplyvňuje správanie vozidla na ceste a môže viesť k predčasnému opotrebovaniu pneumatík.
 • Pri parkovaní a vychádzaní z parkovacieho miesta neotáčajte volantom, keď vozidlo stojí.